Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak żyć słowem?

Dodał: red Data: 2019-09-07 22:45:34 (czytane: 1234)

Kiedy wiara urzeczywistnia się w życiu konkretnej osoby, możemy powiedzieć - ten człowiek stara się żyć tym, w co wierzy. Taka postawa jest autentyczna. Słowa nie mogą przekonać do końca, jeśli nie potwierdzone przykładem życia.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 14, 25 - 33):
Wielkie tłumy szły z Jezusem. On zwrócił się i rzekł do nich: ”Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.
Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.
Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy patrząc na to zaczęliby drwić z niego: »Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć«.
Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.
Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem”.

krzyz.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Chrześcijaństwo nie jest teorią, ale szkołą życia, w której jedynym nauczycielem jest nasz Pan i Mistrz Jezus Chrystus. Jego słowa to Duch i Życie. To, co mówi i czego nas uczy, staje się dla każdego wierzącego przykładem. Dla nas staje się ważne, abyśmy nie tylko słuchali Jego słowa w tym, co głosi Kościół, ale także byśmy tym słowem żyli. Akt wiary ma odpowiadać wyznaniu.

Rodzi się zatem pytanie, jak przełożyć dzisiejszą Ewangelię na codzienne życie? Czy nie należy patrzeć na tych, którzy poszli za Jezusem Chrystusem i którzy wskazują nam drogę jako przykłady w wierze? Bycie chrześcijaninem w dużej mierze dotyczy bowiem wiary, chrztu i Kościoła. Kiedy wiara urzeczywistnia się w życiu konkretnej osoby, możemy powiedzieć - ten człowiek stara się żyć tym, w co wierzy. Taka postawa jest autentyczna. Słowa nie mogą przekonać do końca, jeśli nie potwierdzone przykładem życia. Z tego właśnie powodu możemy powiedzieć, że bycie chrześcijaninem jest częścią życia wiarą. Być chrześcijaninem oznacza uczęszczać do „szkoły Jezusa”, być uczniem Pana, uczyć się od Niego i iść za Nim - poprzez modlitwę, sakramenty, lekturę Pisma Świętego.

To właśnie „naśladowanie Chrystusa” jest znakiem rozpoznawczym chrześcijanina! Tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi pójść za Panem i codziennie Go wybieramy, tworzymy wspólnotę z Nim i Jego Kościołem.

Szukając naśladowców Chrystusa warto spojrzeć na św. Franciszka z Asyżu. Na poważnie i bardzo dosłownie wziął wszystko, co możemy przeczytać w Ewangelii na dzisiaj. Uświadomił sobie słowa Jezusa w swoim życiu: „Dlatego nikt z was nie może być moim uczniem, jeśli nie wyrzeka się całego swego majątku.” Franciszek chętnie porzucił bogactwo swego ojcowskiego dziedzictwa i odtąd dobrowolnie zaliczał się do ubogich. Chciał pójść za Panem i był gotowy porzucić wszystko. Chciał nie zwracać uwagi na wszystko inne: ojca i matkę, żonę i dzieci, braci i siostry, a nawet własne życie. We wszystkim starał się służyć Bogu i podążać za ukrzyżowanym Panem Jezusem Chrystusem.

Kto w ten sposób należy do Jezusa jako uczeń, doświadcza nowej wewnętrznej wolności. Jego życie jest ocalone w Bogu, a związki pokrewieństwa są również zawarte w większej i ważniejszej rodzinie dzieci Bożych. Liczy się nie ciało i krew, ale to, że wszyscy wypełniamy wolę Boga.

Bóg naprawdę musi być na pierwszym miejscu, a wtedy wszystko inne otrzyma właściwą kolejność. Jeśli Bóg jest z nami, nie musimy się niczego bać. Nasze życie opiera się na solidnym gruncie. Łaska Boża zawsze będzie nam towarzyszyć. Jezus chce więc ustalić właściwe standardy naszego życia. W podążaniu za Nim nie ma żadnych półśrodków. Konieczna jest całkowita ofiara serca w miłości. W ten sposób pokonujemy każdy egoizm i wszystkie fałszywe ziemskie względy. Otrzymujemy moc do wykonywania naszych codziennych zadań i prób z Jezusem. Udział w Jego Krzyżu prowadzi nas również do uczestnictwa w Jego zmartwychwstaniu.

Dziewica i Matka Maryja, Której narodzenie dziś obchodzimy była nie tylko bliska Jezusowi, Swojemu Synowi, ale była także Jego pierwszym i najwierniejszym uczniem. Dlatego Maryja mogła stać się cielesną Matką Jezusa, ponieważ jako „Służebnica Pańska” powiedziała „Tak” woli Bożej. Jej związek z Józefem, Jej dziewiczym mężem, był również nastawiony na Boski plan zbawienia. Dlatego w oddaniu Bogu służyła także powierzonemu Jej ludowi. Jej wstawiennictwo cały czas nam towarzyszy i Ona daje nam swoją matczyną pomoc w kroczeniu za Jej Synem.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   ewangelia   kościół

Zobacz także

Droga ku Ojcu

Dodane: 2020-09-26 20:24 - Komentarze  (0)  czytane (126)

TAGI: bóg ojciec, komentarz do ewangelii, ks. sławomir korona, diecezja zamojsko - lubaczowskaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.143.26

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Koncert Pauliny Mazepy, zakończył tegoroczny piknik ekologiczny w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Piknik ekologiczny z Janem Pawłem II (FOTO)

Fundacja Gaudium et Spes z Biłgoraju przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Lublinie oraz...