Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak stosować regulator wzrostu?

Dodał: red Data: 2017-07-05 11:36:46 (czytane: 1562)

Coraz większą popularność w gospodarstwach rolnych zyskują regulatory wzrostu. Korzysta z nich rosnąca liczba rolników. Niektórzy jednak wciąż nie do końca wiedzą, czym właściwie jest regulator wzrostu, jak działa oraz jak i kiedy go stosować. Tym, którzy są ciekawi takiej wiedzy, dedykujemy poniższy poradnik.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolCo to jest regulator wzrostu i rozwoju roślin?
Jak sama nazwa wskazuje, regulator wzrostu i rozwoju roślin to środek stosowany w celu przeprowadzenia pewnych zmian w naturalnym przebiegu procesów życiowych roślin. Regulatory dzieli się na dwie podstawowe grupy: stymulatory, przyspieszające rozwój danej rośliny, oraz inhibitory, wstrzymujące ten rozwój i tym samym opóźniające dojrzewanie. Skład chemiczny danego regulatora wzrostu zależy oczywiście od jego głównej funkcji.

Działanie regulatora wzrostu oparte jest na zmianach w podziale komórkowym rośliny. Szereg przemian towarzyszących takim zmianom sprawia, że rośliny mogą lepiej reagować na warunki atmosferyczne i dostosowywać się do nich.

Część regulatorów wzrostu dostępnych na rynku działa nie tylko w obrębie kontroli rozwoju rośliny, ale również w kwestii ochrony plonu. W zależności od składu chemicznego danego regulatora, może on także pełnić funkcję fungicydu lub herbicydu.

rekultywacja.jpg


Kiedy stosować regulator wzrostu?
Każdy agrotechnik powinien stosować regulator wzrostu według własnych potrzeb i uznania. Jak to zwykle bywa w świecie agrokultury, na takie decyzje rolnika wpływa przede wszystkim pogoda. Zasada w tym przypadku jest prosta: jeśli we wczesnych stadiach rozwoju rośliny pogoda jest niesprzyjająca, a warunki atmosferyczne grożą zniszczeniem plonu – rolnicy mogą zdecydować się na wstrzymanie rozrostu zboża. Jeżeli zaś w okresie dobrej pogody roślina miałaby piąć się do góry, rolnik może jej w tym pomóc, stosując odpowiedni stymulator.

Użycie regulatora wzrostu roślin oprócz warunków atmosferycznych warunkują również inne czynniki. Na to, czy rolnik skorzysta z regulatora wzrostu wpływa także występowanie chorób u wzrastających roślin, nieodpowiednie lub niekontrolowane nawożenie, zbyt obfite wysiewanie itp.

Reklama.

Regulatory wzrostu w zbożach
Gdy w grę wchodzi kontrola rozwoju zbóż ozimych i jarych, agrotechnicy mają do wyboru trzy sprawdzone regulatory wzrostu zbóż: Moddus, Moddus 250 oraz Proteg. Wszystkie wymienione środki ochrony roślin zapobiegają wyleganiu rośliny wysianego zboża, poprawiając jednocześnie jego kondycję i wyraźnie pogrubiając źdźbło. Doskonale sprawdzają się na uprawach pszenicy, jęczmienia, pszenżyta ozimego, owsa siewnego oraz żyta.

Regulatory wzrostu w rzepaku
Co zaś się tyczy kontrolowania innych plonów, w szerokiej ofercie firmy Syngenta znajduje się również regulator wzrostu rzepaku. Toprex – bo o nim mowa – łączy w sobie cechy regulatora wzrostu oraz fungicydu. Dzięki temu działa na wielu poziomach poprawnego rozwoju rośliny. Substancja aktywna regulatora hamuje rozrost delikatnych pędów rzepaku w okresie jesiennym, tym samym zapobiegając nadmiernemu rozwojowi tej rośliny i chroniąc przed zimowymi surowymi warunkami. Co za tym idzie, na wiosnę z ziemi wyrastają krótsze i znacznie mocniejsze łodygi. Substancja czynna fungicydu chroni wciąż młody rzepak przed chorobami grzybowymi.

Skuteczność regulatora to spokojny sen rolnika
Nowoczesne technologie i składniki dobrane z wielką starannością gwarantują produkcję niezwykle skutecznych mieszanek. Ich stosowanie znacznie zwiększa szanse na zebranie zdrowego i obfitego plonu w okresie żniw. Używanie regulatorów wzrostu stanowi nieocenioną pomoc w każdym gospodarstwie rolnym w kraju – można bowiem dbać o swoje uprawy przez cały rok, ale zmienny klimat rządzący pogodą w Polsce bywa bezlitosny. Inwestycja w regulator wzrostu to coś więcej niż zapewnienie sobie lepszych upraw – to zapewnienie sobie spokoju ducha.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: jak stosowac regulator wzrostu   biłgoraj   rolnictwo   regulator wzrostu

Zobacz także

Drewniane domki letniskowe już nie są luksusem

Dodane: 2018-06-07 13:00 - Komentarze  (1)  czytane (742)

TAGI: drewnane domki letniskowe, domy z drewna, domki letniskowe, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.247.119

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

FACHMAN - docieplenia, tynki, elewacje, prace budowlane Andrzej Kyc

Zanie 8, 23-415 Księżpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Fatalny stan powietrza w Biłgoraju. Czujnik ostrzega: Zostań dziś w domu...

Od kilku dni w Biłgoraju, przy ulicy Kościuszki 30, został zamontowany czujnik jakości powietrza w ramach akcji Avivy "Wiem, czym oddycham", pozwalający na monitorowanie stanu zanieczyszczenia „na żywo”. Jeden z mieszkańców zwrócił nam uwagę na stan powietrza w ostatnich trzech dniach... dane są zatrważające. więcej»

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

bilgoraj.com.pl poleca

Kosiniak - Kamysz w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Ponad 100 osób spotkało się z liderem Polskiego Stronnictwa Ludowego,...

Ewangelia zaufania i spokoju

-Musimy być przekonani, że nie robimy nic, tylko pomagamy, w dziele,...

Powołano 74 nowych lektorów (FOTO)

O byciu lektorem świadczy nie tylko ten strój, ale świadczy sposób...

Biłgoraj Business Class. Pilotażowy program podsumowany (FOTO)

Sukcesem okazała się realizacja programu promującego wśród młodzieży...

Szpital w Biłgoraju wstrzymał przyjęcia pacjentów (AUDIO)

Z powodu braku odpowiedniej obsady pielęgniarskiej, szpital w Biłgoraju...

Zawody modeli pływających nad Zalewem Bojary (FOTO)

Kilkudziesięciu zawodników z całego Województwa Lubelskiego,...

Ogłoszenia