Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak stosować regulator wzrostu?

Dodał: red Data: 2017-07-05 11:36:46 (czytane: 984)

Coraz większą popularność w gospodarstwach rolnych zyskują regulatory wzrostu. Korzysta z nich rosnąca liczba rolników. Niektórzy jednak wciąż nie do końca wiedzą, czym właściwie jest regulator wzrostu, jak działa oraz jak i kiedy go stosować. Tym, którzy są ciekawi takiej wiedzy, dedykujemy poniższy poradnik.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

Gabinet Psychologiczny mgr Lidia Przybylska
,psycholog, psychologia, uzależnienia, Lidia Przybylska, kryzysy, leczenie zaburzeń depresyjnych, badanie osób ubiegających się o broń, opiniowanie psychologiczne Biłgoraj, bilgoraj, badanie na broń, badania broń,

ul. Poprzeczna 16/4. 23-400, BiłgorajCo to jest regulator wzrostu i rozwoju roślin?
Jak sama nazwa wskazuje, regulator wzrostu i rozwoju roślin to środek stosowany w celu przeprowadzenia pewnych zmian w naturalnym przebiegu procesów życiowych roślin. Regulatory dzieli się na dwie podstawowe grupy: stymulatory, przyspieszające rozwój danej rośliny, oraz inhibitory, wstrzymujące ten rozwój i tym samym opóźniające dojrzewanie. Skład chemiczny danego regulatora wzrostu zależy oczywiście od jego głównej funkcji.

Działanie regulatora wzrostu oparte jest na zmianach w podziale komórkowym rośliny. Szereg przemian towarzyszących takim zmianom sprawia, że rośliny mogą lepiej reagować na warunki atmosferyczne i dostosowywać się do nich.

Część regulatorów wzrostu dostępnych na rynku działa nie tylko w obrębie kontroli rozwoju rośliny, ale również w kwestii ochrony plonu. W zależności od składu chemicznego danego regulatora, może on także pełnić funkcję fungicydu lub herbicydu.

rekultywacja.jpg


Kiedy stosować regulator wzrostu?
Każdy agrotechnik powinien stosować regulator wzrostu według własnych potrzeb i uznania. Jak to zwykle bywa w świecie agrokultury, na takie decyzje rolnika wpływa przede wszystkim pogoda. Zasada w tym przypadku jest prosta: jeśli we wczesnych stadiach rozwoju rośliny pogoda jest niesprzyjająca, a warunki atmosferyczne grożą zniszczeniem plonu – rolnicy mogą zdecydować się na wstrzymanie rozrostu zboża. Jeżeli zaś w okresie dobrej pogody roślina miałaby piąć się do góry, rolnik może jej w tym pomóc, stosując odpowiedni stymulator.

Użycie regulatora wzrostu roślin oprócz warunków atmosferycznych warunkują również inne czynniki. Na to, czy rolnik skorzysta z regulatora wzrostu wpływa także występowanie chorób u wzrastających roślin, nieodpowiednie lub niekontrolowane nawożenie, zbyt obfite wysiewanie itp.

Reklama.

Regulatory wzrostu w zbożach
Gdy w grę wchodzi kontrola rozwoju zbóż ozimych i jarych, agrotechnicy mają do wyboru trzy sprawdzone regulatory wzrostu zbóż: Moddus, Moddus 250 oraz Proteg. Wszystkie wymienione środki ochrony roślin zapobiegają wyleganiu rośliny wysianego zboża, poprawiając jednocześnie jego kondycję i wyraźnie pogrubiając źdźbło. Doskonale sprawdzają się na uprawach pszenicy, jęczmienia, pszenżyta ozimego, owsa siewnego oraz żyta.

Regulatory wzrostu w rzepaku
Co zaś się tyczy kontrolowania innych plonów, w szerokiej ofercie firmy Syngenta znajduje się również regulator wzrostu rzepaku. Toprex – bo o nim mowa – łączy w sobie cechy regulatora wzrostu oraz fungicydu. Dzięki temu działa na wielu poziomach poprawnego rozwoju rośliny. Substancja aktywna regulatora hamuje rozrost delikatnych pędów rzepaku w okresie jesiennym, tym samym zapobiegając nadmiernemu rozwojowi tej rośliny i chroniąc przed zimowymi surowymi warunkami. Co za tym idzie, na wiosnę z ziemi wyrastają krótsze i znacznie mocniejsze łodygi. Substancja czynna fungicydu chroni wciąż młody rzepak przed chorobami grzybowymi.

Skuteczność regulatora to spokojny sen rolnika
Nowoczesne technologie i składniki dobrane z wielką starannością gwarantują produkcję niezwykle skutecznych mieszanek. Ich stosowanie znacznie zwiększa szanse na zebranie zdrowego i obfitego plonu w okresie żniw. Używanie regulatorów wzrostu stanowi nieocenioną pomoc w każdym gospodarstwie rolnym w kraju – można bowiem dbać o swoje uprawy przez cały rok, ale zmienny klimat rządzący pogodą w Polsce bywa bezlitosny. Inwestycja w regulator wzrostu to coś więcej niż zapewnienie sobie lepszych upraw – to zapewnienie sobie spokoju ducha.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: jak stosowac regulator wzrostu   biłgoraj   rolnictwo   regulator wzrostu

Zobacz także

Pożar domu jednorodzinnego w centrum Biłgoraja

Dodane: 2017-09-16 12:53 - Komentarze  (5)  czytane (4347)

TAGI: pożar domu jednorodzinnego, pożar biłgoraj, straż pożarna biłgoraj, kp psp biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.54.142

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

SASS - usługi i materiały budowlane

ul. Zamojska 88, 23-400 Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Biłgorajanin 'walczy' z Urzędem Skarbowym w Biłgoraju

Adam Stadnicki od kilku lat "walczy" z Urzędem Skarbowym w Biłgoraju. Mężczyzna w 2013 roku uczestniczył w wypadku drogowym, śmierć wówczas poniosło 3 jego kolegów i kierowca busa, którym podróżowali. Ona sam w ciężkim stanie trafił do szpitala. Nadal potrzebuje rehabilitacji, tymczasem US chce od niego 80 tys. zł zaległego podatku za sprzedaż mieszkania. więcej»

Konkursy

Wejściówki na Monster truck

bilgoraj.com.pl poleca

78. rocznica wydarzeń w Bramie Korchowskiej (FOTO, AUDIO)

Stało sie już tradycją, że co roku w ostatnią niedzielę września...

Prezentacja 'Rowerowej Klasy' przed Sejmową Komisją Sportu i Turystyki podczas Bike - Expo 2017 (FOTO)

Na zaproszenie Ministra Środowiska Mirosław Późniak gościł podczas...

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna rowerzystów

Zamiarem organizatorów rajdu, który na szlak wyruszył 23 września...

Biłgorajscy leśnicy świętowali (FOTO)

Z zaproszonymi gości i instytucjami, z którymi Nadleśnictwo Biłgoraj...

Jubileusz szkoły w Chmielku (FOTO, AUDIO)

W Chmielku w Gminie Łukowa świętowała dziś społeczność Szkoły...

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO)

"Tych dni historia nie zapomni, gdy stary ląd w zdumieniu zastygł....

Ogłoszenia