Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak się zachować po wypadku

Dodał: red Data: 2015-04-25 16:50:08 (czytane: 3091)

Nawet pozornie niewinna stłuczka może stać się przyczyną wielu problemów i to nie tylko tych zdrowotnych, ale także prawnych. Bywa, że sprawca wypadku, próbuje obarczyć winą ofiarę. Dużo bardziej dotkliwe bywają jednak problemy zdrowotne, które wychodzą czasem i po wielu miesiącach od nieszczęśliwego zdarzenia.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajWypadek, na miejsce przyjeżdża policja, sprawca (choć bywa, że i ofiara)zostają ukarani mandatem. Nie ma ofiar. Sprawa wydaje się przejrzysta. Można wrócić do domu, wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy o odszkodowanie, a następnie zapomnieć o sprawie. Otóż nic bardziej mylnego. Sam wypadek, to często dopiero początek kłopotów. I to nie kłopotów nie tylko sprawcy, ale i samej ofiary.

wypadek_drogowy_1.jpg


Policja jest niezbędna
Bezwzględnie i w każdej sytuacji, nawet gdy sprawca, sam chce podpisać wszelkie oświadczenia o swojej winie, na miejsce wypadku trzeba wezwać policję. Początkowo wydaje się to zupełnie zbędne. Skoro winny się przyznaje, po co go narażać na dodatkowe koszty, stres i nieprzyjemności? Ba, istnieje także ryzyko, że policja solidarnie obdarzy zarówno sprawcę, jak i ofiarę mandatami. Jednak w przypadku konieczności dochodzenia przed ubezpieczycielem lub sądem prawa do odszkodowania, notatka policyjna jest głównym dowodem winy sprawcy wypadku. Poza wezwaniem policji dobrze jest na własna rękę spisać (ewentualnie nagrać na dyktafon) zeznania świadków. Zebrać od nich numery telefonów i adresy (mogą być niezwykle pomocni, gdy trzeba będzie dochodzić odszkodowania przed sądem), zrobić zdjęcia zdarzenia i wszystkich uszkodzeń pojazdów. Gdy dojdzie do procesu takie dowody mogą się okazać wręcz bezcenne.

Reklama.

Jak dochodzić swoich praw
Jeśli sprawca wypadku jest znany, a jego wina jest bezsporna, wówczas bez większych problemów odszkodowania komunikacyjne zostaną wypłacone z jego policy OC. Problemy pojawiają się gdy sprawca wypadku uciekł  lub gdy nie posiada ważnej polisy OC. Pomoc  można uzyskać w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Niestety, świadczenia wypłacane są wyłącznie na pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji (tzw. koszty osobowe). Wszelkie szkody materialne (naprawa samochodu, zniszczone mienie) poszkodowany będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Przed zgłoszeniem szkody do ubezpieczyciela nie można naprawiać samochodu we własnym zakresie. Najpierw musi go obejrzeć rzeczoznawca. Dopiero po wycenie szkód do pracy może się zabrać mechanik.

Ubezpieczyciele lubią przeciągać sprawę miesiącami licząc, że ofiara się zniechęci i w końcu machnie ręką na roszczenia. Zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe zwleka z wypłatą pieniędzy, szuka różnych kruczków prawnych lub i co naprawdę jest częste zaniża wycenę szkód. W takich sytuacjach należy się zwrócić do Rzecznika Ubezpieczonych, który pomoże rozwiązać wszelkie kwestie sporne. Nie powinno się także zbyt pochopnie zawierać ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym. Przed podpisaniem dokumentów najlepiej jest je najpierw pokazać osobie, która się na tym zna.

/red./

Tagi: wypadek drogowy   policja biłgoraj   jak zachować się po wypadku   odszkodowania

Zobacz także

Pirat drogowy pędził ponad 130 km/h w terenie zabudowanym

Dodane: 2020-03-30 11:20 - Komentarze  (0)  czytane (402)

TAGI: pirat drogowy, kontrole drogowe, policja biłgoraj, przekroczenie prędkościKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.178.160

Silk (2015-04-26 19:52:04)

Acha i jeszcze jedno, zgodnie z prawnikami jacy występowali właśnie dzisiaj w programie "Państwo w państwie" - notatka policyjna nie jest dowodem w sprawie!!!

. (2015-04-26 15:40:37)

Chciałbym poruszyć kwestię ugody z ubezpieczycielem.
Miałem stłuczkę kilka miesięcy temu inny kierowca po prostu cofnął z miejsca parkingowego w moje auto. Policji nie było spisaliśmy oświadczenie i wszystko było ok.
Pojechałem do znajomego blacharza który powiedział że drzwi bezdyskusyjnie nadają się tylko do wymiany poinformował że koszt drzwi ok 1500 + robocizna.
Za kilka dni skontaktował się ze mną ubezpieczyciel i zaproponował ugodę mianowicie miałem zaproponować kwotę za którą będę mógł naprawić auto więc po rozmowie z blacharzem zaproponowałem 2500 zł, a oni się na to zgodzili i po temacie.
I tu jest sedno sprawy!!! Nie słuchajcie znajomych mechaników ani żadnych innych tylko dzwońcie do serwisu bo okazało się że drzwi do auta będą kosztować 2500 a gdzie robocizna? Ale odwoływać już się nie mogłem więc byłem stratny.

Silk (2015-04-26 08:00:02)

Tutaj całkowicie zgadzam się z autorem tekstu, w każdej sytuacji wzywać policję. Podobny artykuł ukazał się na Onecie, gdzie autor wskazywał do jakich przypadków nie należy wzywać policji.Co się działo na forum, to chyba nie muszę pisać. Dodam tylko że nie było ani jednego (!) komentarza popierającego autora w tej kwestii :(I)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Ogłoszenia