Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

JAK RUBIK ZAMOŚĆ ZDOBYWAŁ

Dodał: AK Data: 2007-06-20 19:11:41 (czytane: 1523)

Ok. 20 tys. osób wysłuchało oratorium „Tu es Petrus”, pod dyrekcją Piotra Rubika. 

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolAż sześć razy bisował Piotr Rubik, szóstka jego solistów oraz orkiestra i chór. - To absolutny rekord powtórek na życzenie publiczności – przyznał artysta, zauroczony miastem i atmosferą na koncercie.

12 czerwca, dokładnie w ósmą rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zamościu, Rynek Wielki na kilka godzin zamienił się w wielką salę koncertową. Wieczór był wyjątkowy. Na telebimie ożyły obrazy sprzed ośmiu lat. TVP zaprezentowała film dokumentalny pt. „Jan Paweł II w Zamościu".

 „Habemus Papam!" - zabrzmiały nad Zamościem, słowa wypowiedziane przez Jerzego Zelnika, który z ogromną ekspresją recytował poezję Karola Wojtyły i fragmenty „Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II. To było wprowadzenie do jeszcze większego artystycznego wydarzenia - oratorium „Tu es Petrus" (Ty jesteś Skałą). Przed publicznością Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Wrocławski Chór Akademicki oraz Chór „La Musica Corale" i szóstka solistów: Anna Józefina Lubieniecka, Georgina Tarasiuk, Zofia Nowakowska, Michał Gasz, Grzegorz Wilk i Jacek Janiszewski. Za pulpitem dyrygenckim - Piotr Rubik. I wypełniony po brzegi rynek.

Na podwyższeniu, obok sceny portret papieża, który znany jest pod nazwą Jan Paweł II Frasobliwy, namalowany przez Janusza Spyta, ucznia Jerzego Dudy Gracza. A przy nim krzyż z Watykanu, ten sam, który Jan Paweł II trzymał w rękach, modląc się w Wielki Piątek, tydzień przed śmiercią. Krzyż przekazał specjalnie na obchody Dnia Papieskiego ks. prałat Mieczysław Mokrzycki.

- Powiem za Cyprianem Norwidem: „Nasze położenie geograficzne nie jest ślepym przypadkiem, lecz elementarną kartą historii, którą trzeba czytać". Czytamy ją dziś z wielką siłą. Tworzymy ją tu, w miejscu pobytu Jana Pawła II, i dziś, wsłuchani w oratorium „Tu es Petrus" - przywitał zgromadzonych na rynku ks. bp Wacław Depo, biskup zamojsko-lubaczowski. To on był gospodarzem uroczystości i koncertu. Wielokrotnie tego wieczoru podkreślano, że to dzięki staraniom ks. bpa Depo i zabiegom ks. Andrzeja Stopyry, prezesa Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Medialnej i dyrektora Katolickiego Radia Zamość, możliwy był występ Piotra Rubika w Zamościu. Honorowy patronat nad imprezą objęli także prezydenci: RP Lech Kaczyński (przysłał list do zamościan) i prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.

Zaczęło się hymnem oratorium - „Tu es Petrus, z Wadowic Piotrze". Części oratorium przeplatały recytacje Jerzego Zelnika.

Rynek był skupiony i wsłuchany w poezję Jana Pawła II. Młodzi czekali na przebój „Niech mówią, że to nie jest miłość" i na autografy, dyskutowali. Wielu w najlepsze zajadało się pizzą, gaworzyło przy piwie. Dobre miejsca w ogródkach pod parasolkami rezerwowano tydzień wcześniej (za 50-100 zł).

Dwugodzinny koncert dobiegał końca, gdy ze sceny popłynęły nuty znanych przebojów. Publiczność śpiewała razem z artystami. Głośno, tuż przy scenie, wtórowała solistom Marzena Mac, od 22 lat mieszkająca w Chicago. Przyjechała w odwiedziny do rodziców do Bondyrza. Na co dzień śpiewa i prowadzi scholę w polskiej parafii w Lombard. Zna na pamięć całe oratorium.

- Ale niespodzianka, tak lubię Rubika. A tu masz, trafiłam na koncert - cieszyła się Marzena Mac. Przyjechała do Zamościa z ks. Piotrem Galkiem, redaktorem naczelnym „Niedzieli" w USA.

Rozległo się „W imię przeszłych i przyszłych lat, ratujmy świat!", po nim na zakończenie znów „Tu es Petrus, z Wadowic Piotrze". Lecz nie koniec koncertu.

- I oto tak ziemia połączyła się z niebem - ogłosił ks. bp Wacław Depo. I wznosząc ręce do góry dodał: - Santo subito!
J. Hereta

Źródło:  Tygodnik zamojski 

Zobacz także

Przebudowa trzech biłgorajskich ulic jeszcze w tym roku

Dodane: 2019-04-19 13:55 - Komentarze  (1)  czytane (785)

TAGI: pzrebudowa dróg biłgoraj, inwestycje drogowe, miasto biłgoraj, śródmieście biłgorajaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.234.236.14

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Misterium Męki Pańskiej - Biłgoraj 2019

XVI Międzyprzedszkolny Festiwal

79. rocznica zbrodni katyńskiej

Dzień sołtysa

III Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

KGW - regionalne konsultacje

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kronika kryminalna

Okradł kiosk ...