Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak przygotować się do wyceny nieruchomości?

Dodał: red Data: 2018-11-27 18:11:09 (czytane: 1691)

W wielu sytuacjach życiowych zachodzi potrzeba przeprowadzenia wyceny posiadanej nieruchomości - domu jednorodzinnego, apartamentu, lokalu mieszkalnego, a także niezabudowanych działek gruntowych lub innego rodzaju składników majątku.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolCzynności te przeprowadza się najczęściej w związku z dokonywanym podziałem lub sprzedażą, dziedziczeniem, ustalaniem wysokości należnego spadkobiercy zachowku.

Nierzadko wycena nieruchomości służy także innym celom, na przykład ustaleniu należnego do zapłaty podatku lub ukształtowaniu w odpowiedni sposób opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości. W każdej z wymienionych sytuacji zachodzi potrzeba sięgnięcia po usługi świadczone przez rzeczoznawców majątkowych z zakresu wyceny nieruchomości oraz zlecenie im wykonania operatu szacunkowego, który przedstawiać będzie rynkową (transakcyjną) wartość opisywanej nieruchomości lub prawa.

operat_szacunkowy.jpg

Czym jest operat szacunkowy?
Operat szacunkowy jest opisowym opracowaniem, przygotowywanym przez uprawnione do tego podmioty – wpisane na listę rzeczoznawców majątkowych, przedstawiającym wartość nieruchomości (innego prawa majątkowego). Składa się o zazwyczaj z kilku części. Pierwszą z nich stanowi opis wycenianej nieruchomości. W tym dziale zawarte zostają wszystkie informacje, które będą wpływać na wycenę – rodzaj i przeznaczenie, lokalizacja i usytuowanie, ograniczenia związane z korzystaniem z nieruchomości, obciążenia i roszczenia ujawnione w księdze wieczystej. Często rzeczoznawcy przedstawiają ponadto stan techniczny budynku lub lokalu, opierając się na przeprowadzonych wcześniej oględzinach. Kolejna część operatu poświęcona jest analizie rynku nieruchomości. W zależności od wybranej przez biegłego metody wyceny, przedstawiane są ceny transakcyjne podobnych nieruchomości oraz trendy i czynniki wpływające na kształtowanie się lokalnego rynku nieruchomości. Ostatnia część operatu zawiera przełożenie wskazanych danych na wartość szacowanej nieruchomości oraz ostateczne ustalenie jej wysokości. W opracowaniach sporządzanych przez poszczególnych rzeczoznawców spotkać się można także z innymi, dodatkowymi elementami operatu.

Reklama.

Co warto wiedzieć przed wyceną nieruchomości?
Przygotowując się do sporządzenia operatu szacunkowego i wyceny nieruchomości warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które usprawnią proces sporządzania opracowania oraz umożliwią jak najpełniejsze odzwierciedlenie wartości rynkowej nieruchomości. Najważniejszą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to prawidłowe określenie stanu prawnego oraz technicznego wycenianej nieruchomości. Chodzi tu przede wszystkim o dokładne określenie jej granic, rodzaju budynków, nasadzeń itp. Warto zawsze dokonać wraz z rzeczoznawcą oględzin wycenianej nieruchomości, zwracając mu uwagę na wszystkie te okoliczności i czynniki, które wywierać mogą wpływ na wycenę. Przed dokonaniem oględzin zaleca się też dokonanie inwentaryzacji budynku, aby ułatwić pracę rzeczoznawcy oraz w sposób szczegółowy przedstawić powierzchnię, wyposażenie i stan techniczny poszczególnych pomieszczeń.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: operat szacunkowy   biłgoraj   wycena nieruchomości   nieruchomości biłgoraj

Zobacz także

Jak powstał taksometr?

Dodane: 2019-02-13 10:55 - Komentarze  (0)  czytane (366)

TAGI: taksometr, taksówka, biłgoraj, płatne przejazdyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.80.60.248

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Black Red White S.A. na sprzedaż?

W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje i spekulacje związane z ewentualnymi rozmowami prowadzonymi z chińskimi inwestorami, zmierzającymi do sprzedaży firmy Black Red White S.A. oraz wycofania się z biznesu założyciela firmy i największego udziałowca, Tadeusza Chmiela. Postanowiliśmy te informacje zweryfikować. więcej»

Black Red White S.A. na sprzedaż?

W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje i spekulacje związane z ewentualnymi rozmowami prowadzonymi z chińskimi inwestorami, zmierzającymi do sprzedaży firmy Black Red White S.A. oraz wycofania się z biznesu założyciela firmy i największego udziałowca, Tadeusza Chmiela. Postanowiliśmy te informacje zweryfikować. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Wyniki wyborów uzupełniających

Krajowe Biuro Wyborcze, Delegatura Krajowego Biura Wyborczego...

Pierwsze przedszkole dedykowane tylko dla dzieci z autyzmem w Biłgoraju

Swą działalność na Ziemi Biłgorajskiej rozpoczęła pierwsza placówka...

Otwarcie świetlicy dziennego pobytu dla seniorów w PCK (FOTO)

Dziś w Biłgorajskim Oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża nastąpiło...

Ferie 2019. Czyli gdzie szukać atrakcji dla dzieci?

Od poniedziałku ruszają ferie dla uczniów szkół z terenu Województwa...

Radni uchwalili budżet Powiatu Biłgorajskiego na 2019 rok

Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu, radni przyjęli budżet...

Za Mędrcami do Dzieciątka Jezus (FOTO, AUDIO)

Z sanktuarium świętej Marii Magdaleny, na plac Biłgorajskiego...

Ogłoszenia