Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak powstał taksometr?

Dodał: red Data: 2019-02-13 10:55:14 (czytane: 2014)

Taksometry to urządzenia montowane w taksówkach w całej Polsce. Służą do rozliczania przejazdu z klientem. Aby opłata była adekwatna do przebytej trasy w wybranej taryfie, przyrząd musi być zalegalizowany oraz zainstalowany zgodnie z wymogami. Dowiedz się więcej o historii taksometru!

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolReklama.

Wynalazek z czasów starożytnych, czyli kilka słów o historii taksometrów
Jak dowiadujemy się z bloga Eko Taxi, taksometry to elektroniczne narzędzia pomiarowe, które pomagają w rzetelnej ocenie należności za zrealizowany kurs.

Mogłoby się wydawać, że tego typu mierniki powstały dopiero po pojawieniu się pierwszych samochodów. Nie jest to jednak prawda. Już w czasach starożytnych rozwijały się płatne usługi transportowe i to właśnie one dały początek taksometrowi. Jego autorem był Heron z Aleksandrii, a funkcjonowanie mechanizmu polegało na współdziałaniu kół zębatych i ślimacznic, które odliczały przejechany dystans. Ten można było odczytać ze znajdujących się na wieku skrzynki tarcz. W kolejnych latach mierniki były udoskonalane, m.in. przez konstruktora maszyn wojennych – Witruwiusza. W jego wynalazku pokonane odcinki trasy oznaczane były poprzez spadające do skrzyneczki urządzenia kamyczki. Po dojechaniu do celu, kamyczki wyjmowano i zliczano odległość.

taksowka_tempomat.jpg

Jak powstało współczesne urządzenie?
Prototyp współczesnego urządzenia pomiarowego został stworzony przez niemieckiego wynalazcę – Wilhelma Bruhna. Opracowany przez niego miernik, oryginalnie zwany teksametrem, zliczał przebyty dystans i czas potrzebny na przejechanie między określonymi punktami. Wnętrze mechanizmu skrywało kółka zębate oraz przekładnie mechaniczne, z kolei cyfry wypisane były na powierzchni obracających się bębenków i można było je dostrzec na niewielkich okienkach obudowy. Bruhn opatentował swoje urządzenie w 1890 r., a już sześć lat później w trasę wyjechała pierwsza taksówka z teksametrem.

W kolejnych latach mechanizmy te przeszły liczne transformacje. Pojawiły się warianty z dzwonkiem, które trzeba było przełączać ręcznie, czy te marki Kosmos z chorągiewką, której opuszczenie oznaczało rozpoczęcie kursu. W 1980 r. zaczęto produkować pierwsze elektroniczne taksometry, które z biegiem czasu udoskonalano o kolejne funkcje – np. synchronizowano z kasami fiskalnymi, zmieniano rodzaje wyświetlaczy czy sposób obsługi urządzenia. Wszystko po to, aby usprawniać proces rozliczania kursu pomiędzy taksówkarzem, a klientem.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: taksometr   taksówka   biłgoraj   płatne przejazdy

Zobacz także

Spotkanie z przedsiębiorcami Powiatu Biłgorajskiego (FOTO)

Dodane: 2019-07-17 17:30 - Komentarze  (4)  czytane (537)

TAGI: powiat biłgorajski, przedsiębiorcy powiatu biłgorajskiego, lubelska agencja wspierania przedsiębiorczości, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.81.220.239

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Są władze Biłgorajskiego Centrum Obsługi Inwestora

-Dziś otrzymałem wiadomość, że spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Więc już może prowadzić działalność. Prezesem Spółki jest Katarzyna Kidaj, a pracownikiem - bo w tej chwili dwie osoby w spółce pracują - jest Ewelina Lemieszek. Te dwie Panie będą prowadziły tę działalność - informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl Burmistrz Janusz Rosłan. więcej»

Są władze Biłgorajskiego Centrum Obsługi Inwestora

-Dziś otrzymałem wiadomość, że spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Więc już może prowadzić działalność. Prezesem Spółki jest Katarzyna Kidaj, a pracownikiem - bo w tej chwili dwie osoby w spółce pracują - jest Ewelina Lemieszek. Te dwie Panie będą prowadziły tę działalność - informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl Burmistrz Janusz Rosłan. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Remont drogi wojewódzkiej Nr 835 jeszcze w tym roku, droga W863 w latach najbliższych (AUDIO)

Nie ma żadnych zmian w harmonogramie remontu drogi wojewódzkiej...

Święto Policji (FOTO)

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło...

Zawody powiatowe OSP (FOTO, VIDEO, WYNIKI)

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Komenda Powiatowa Państwowej...

Rowerowa pielgrzymka dotarła na Jasną Górę (FOTO)

Zakończyła się VIII Biłgorajska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną...

Wicepremier Jacek Sasin gościł dziś w Biłgoraju. Były rozmowy o szpitalu i drogach (FOTO)

Ze Starostą Biłgorajskim Andrzejem Szarlipem i etatowym członkiem...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Ogłoszenia