Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak powstał taksometr?

Dodał: red Data: 2019-02-13 10:55:14 (czytane: 1599)

Taksometry to urządzenia montowane w taksówkach w całej Polsce. Służą do rozliczania przejazdu z klientem. Aby opłata była adekwatna do przebytej trasy w wybranej taryfie, przyrząd musi być zalegalizowany oraz zainstalowany zgodnie z wymogami. Dowiedz się więcej o historii taksometru!

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Wynalazek z czasów starożytnych, czyli kilka słów o historii taksometrów
Jak dowiadujemy się z bloga Eko Taxi, taksometry to elektroniczne narzędzia pomiarowe, które pomagają w rzetelnej ocenie należności za zrealizowany kurs.

Mogłoby się wydawać, że tego typu mierniki powstały dopiero po pojawieniu się pierwszych samochodów. Nie jest to jednak prawda. Już w czasach starożytnych rozwijały się płatne usługi transportowe i to właśnie one dały początek taksometrowi. Jego autorem był Heron z Aleksandrii, a funkcjonowanie mechanizmu polegało na współdziałaniu kół zębatych i ślimacznic, które odliczały przejechany dystans. Ten można było odczytać ze znajdujących się na wieku skrzynki tarcz. W kolejnych latach mierniki były udoskonalane, m.in. przez konstruktora maszyn wojennych – Witruwiusza. W jego wynalazku pokonane odcinki trasy oznaczane były poprzez spadające do skrzyneczki urządzenia kamyczki. Po dojechaniu do celu, kamyczki wyjmowano i zliczano odległość.

taksowka_tempomat.jpg

Jak powstało współczesne urządzenie?
Prototyp współczesnego urządzenia pomiarowego został stworzony przez niemieckiego wynalazcę – Wilhelma Bruhna. Opracowany przez niego miernik, oryginalnie zwany teksametrem, zliczał przebyty dystans i czas potrzebny na przejechanie między określonymi punktami. Wnętrze mechanizmu skrywało kółka zębate oraz przekładnie mechaniczne, z kolei cyfry wypisane były na powierzchni obracających się bębenków i można było je dostrzec na niewielkich okienkach obudowy. Bruhn opatentował swoje urządzenie w 1890 r., a już sześć lat później w trasę wyjechała pierwsza taksówka z teksametrem.

W kolejnych latach mechanizmy te przeszły liczne transformacje. Pojawiły się warianty z dzwonkiem, które trzeba było przełączać ręcznie, czy te marki Kosmos z chorągiewką, której opuszczenie oznaczało rozpoczęcie kursu. W 1980 r. zaczęto produkować pierwsze elektroniczne taksometry, które z biegiem czasu udoskonalano o kolejne funkcje – np. synchronizowano z kasami fiskalnymi, zmieniano rodzaje wyświetlaczy czy sposób obsługi urządzenia. Wszystko po to, aby usprawniać proces rozliczania kursu pomiędzy taksówkarzem, a klientem.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: taksometr   taksówka   biłgoraj   płatne przejazdy

Zobacz także

Google internetowe rewolucje

Dodane: 2019-03-14 14:10 - Komentarze  (2)  czytane (1091)

TAGI: google biłgoraj, internetwe rewolucje, wizytówka google, szkolenie googleKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.87.147.184

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Są władze Biłgorajskiego Centrum Obsługi Inwestora

-Dziś otrzymałem wiadomość, że spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Więc już może prowadzić działalność. Prezesem Spółki jest Katarzyna Kidaj, a pracownikiem - bo w tej chwili dwie osoby w spółce pracują - jest Ewelina Lemieszek. Te dwie Panie będą prowadziły tę działalność - informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl Burmistrz Janusz Rosłan. więcej»

Są władze Biłgorajskiego Centrum Obsługi Inwestora

-Dziś otrzymałem wiadomość, że spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Więc już może prowadzić działalność. Prezesem Spółki jest Katarzyna Kidaj, a pracownikiem - bo w tej chwili dwie osoby w spółce pracują - jest Ewelina Lemieszek. Te dwie Panie będą prowadziły tę działalność - informuje w rozmowie z bilgoraj.com.pl Burmistrz Janusz Rosłan. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Rozebrano pomnik Józefa Dechnika

Dzisiaj przystąpiono do rozbiórki pomnika Józefa Dechnika, który...

Walne Zgromadzenie w Spółdzielni Mieszkaniowej

W Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" w Biłgoraju, ruszyły Walne...

Zawody strażackie w Soli. Jednostki rywalizowały w sztafecie i ćwiczeniach bojowych (FOTO, WYNIKI)

Na boisku sportowym w Soli koło Biłgoraja odbyły się dziś zawody...

Uprawomocniła się decyzja Wojewody. Pomnik Jóżefa Dechnika zniknie z centrum Biłgoraja

Właśnie uprawomocniła się decyzja Wojewody Lubelskiego z 4 lutego...

Lalki świata na wystawie w biłgorajskim Muzeum (FOTO)

Coś dla najmłodszych, ale także niezwykła gratka dla osób dorosłych....

Czytelnicy z "Jedynki" Mistrzami Polski

W dniach 10 - 11 maja br. odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu...

Ogłoszenia