Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Jak ludzie chcą to potrafią

Dodał: AN Data: 2009-05-04 21:12:12 (czytane: 4781)

Dzięki determinacji i uporowi wiernych w miejscowości Chmielek (Gmina Łukowa), powstał Samodzielny Ośrodek Duszpasterski, o którego dokonaniach głośno w całym powiecie.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolNie ulega wątpliwości, że ludność naszej ziemi zawsze głęboko była związana z religią katolicką, która przez burzliwe lata historii zapewniała jej poczucie narodowej tożsamości i wolności w wymiarze duchowym. Kiedy więc, kuria biskupia w Zamościu, wyszła z inicjatywą utworzenia przy kaplicy filialnej, działającej do tej pory w obrębie parafii Wniebowzięcia NMP w Łukowej, Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego, mieszkańcy postanowili zrobić wszystko by zamysł wprowadzić w życie.

jak_ludzie_chca_to_potrafia.jpg

Inicjatywa władz kościelnych była podyktowana potrzebami duszpasterskich – zapewnia jeden z przedstawicieli kurii i przypomina, że do parafii Łukowa należało 5 kaplic. Z tego względu kontakt z kapłanem i sprawowanie intencji mszalnych było mocno ograniczone. To zubożało życie religijne wiernych, trzeba było temu zaradzić, stąd taka, a nie inna decyzja.

Po niemal roku działania duszpasterskiego na terenie tych miejscowości widzimy jak wiele dobra rodzi się z faktu powstania Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego. Jest to możliwe, dzięki zamieszkaniu kapłana wśród tych ludzi, do których jest posłany. Ksiądz Biskup powołując tę placówkę w swej mądrości i doświadczeniu przewidział to dobro, które ma miejsce już dziś - stwierdza ks. Marek Tworek, administrator quasi parafii.

Powstały w lipcu 2008 roku Samodzielny Ośrodek Duszpasterski w Chmielku wpisuje się chlubnie w historię świątyń a więc i życia religijnego mieszkańców tej ziemi. W miejscowości Chmielek, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1426 roku, a która swą nazwę wywodzi o nazwiska właścicieli tych dóbr rodziny Chmieleckich, pierwszą świątynią była cerkiew. Jak podają źródła historyczne istniała ona przed rokiem 1579, bo w tym roku Sebastian Chmielecki odnowił jej fundusz. Już w roku 1596 po Unii Brzeskiej w Chmielku funkcjonuje tzw. cerkiew unicka, a od roku 1772 parafia grekokatolicka z drewnianą świątynią pod wezwaniem Narodzenia NMP przypomina Jan Rój, emerytowany nauczyciel historii, który od 31 lat mieszka w Chmielku.

W roku 1875 w czasie represji po Powstaniu Styczniowym zostały zniesione świątynie grekokatolickie a na ich miejsce ustanowione cerkwie prawosławne. Z tym wydarzeniem związana jest legenda, którą opowiadają najstarsi mieszkańcy wioski. Gdy do wsi przybył pop by objąć świątynię, miejscowi grekokatolicy nie chcieli go wpuścić do środka. Dopiero wezwane na pomoc wojsko siłą wprowadziło duchownego prawosławnego na powierzony mu urząd. Mieszkańców zaś, którzy przyszli bronić cerkwi unickiej zepchnięto do pobliskich stawów gdzie część utonęła. Ich szczątki po odjeździe wojska zostały przeniesione nieopodal świątyni, gdzie do dziś stoi pomnik upamiętniający to wydarzenie.

Kolejnym kamieniem milowym jest okres międzywojenny, kiedy to spis powszechny w 1921 roku – informuje Rój. Wg. spisu w Chmielku żyło wówczas 1030 mieszkańców z czego ok. 54% było wyznania rzymskokatolickiego, 40 % wyznania prawosławnego, a 6% mojżeszowego. Tuż przed wojną w 1938 roku zostaje rozebrana cerkiew prawosławna. A wierni uczęszczają na nabożeństwa do kościoła parafialnego w Łukowej. Taki stan rzeczy miał miejsce do początku lat osiemdziesiątych minionego stulecia, kiedy to staraniem mieszkańców, na wzgórzu, które było miejscem usytuowania poprzednich świątyń wzniesiona zostaje kaplica pod wezwaniem Narodzenia NMP, jako kościół filialny łukowskiej parafii. Z czasem, potrzeby duszpasterskie i starania mieszkańców zaowocowały powołaniem Samodzielnego Ośrodek Duszpasterskiego, obejmującego miejscowości Chmielek, Szarajówka, Pisklaki i Szostaki.

Dziś prężnie działające duszpasterstwo zaczyna owocować. Po raz pierwszy, w tym roku, w Wielki Piątek, z miejscowości Pisklaki do Chmielka „wyruszyła droga krzyżowa”. Mam nadzieję, że te 4,5 km wspólnej modlitwy jeszcze bardziej zintegruje naszą wspólnotę w której nie brak głębokiej wiary, rozmodlenia i wielkiego zaangażowania w sprawy Kościoła partykularnego– zaznacza ks. Tworek.

W Chmielku codziennie odprawiana jest Msza Święta, a w kaplicy dojazdowej w Pisklakach w każdą środę nabożeństwo do Matki Bożej Nieostającej Pomocy. W kościele w Samodzielnym Ośrodku Duszpasterskim w niedzielę odprawiane są dwie Msze w tym specjalna dla dzieci oraz Msza w kaplicy dojazdowej. Nabożeństwa październikowe, Mikołaj, Jasełka, Misterium Męki Pańskiej, prężnie działające KSM. To tylko niektóre przejawy życia religijnego wylicza jedna z parafianek. Nie dziwi więc, że te inicjatywy, przyciągają do Kościoła w Chmielku nie tylko mieszkańców miejscowości skupionych wokół Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego.

Duszpasterz nie ustaje w pracy. Obecnie przy wokół kaplicy dojazdowej w Pisklakach kładziona jest kostka. W połowie maja tego roku, chcemy ruszyć z pracami przy kościele w Chmielku. Planujemy zrobić zadaszenie, ułożyć kostkę brukową, zamontować oświetlenie świątyni i wykonać odwodnienie – wymienia ks. administrator. Cały czas także pracuje nad życiem duchowym parafii. Pierwsze piątki i nabożeństwa okolicznościowe są już czymś naturalnym. Ogromną popularnością cieszą się także pielgrzymki. Do Lichenia pojechały dwa pełne autokary, podobnie było do Częstochowy. Dopisała także młodzież gdy jechaliśmy do Zakopanego – wspomina kapłan i już planuje nowe. Chce m. in. pojechać do Wilna pod koniec maja, na początku czerwca z młodzieżą do Lednicy, następnie z ministrantami w góry. Zaś od 20 czerwca na 8 dni planowany jest wyjazd do Włoch.

Ja do tego wszystkiego co tu robię podchodzę jak do służby. Po to przyjąłem święcenia kapłańskie by służyć Bogu i ludziom – wyznaje kapłan. Chcę być otwarty na wszystkich parafian, tak na dzieci, młodzież, jak i dorosłych oraz ludzi w podeszłym wieku. Każdy musi znaleźć swoje miejsce w Kościele, i zaprosić Boga do swojego życia. Moim zadaniem jest to ułatwić – dodaje.


(bilgoraj.com.pl)

Zobacz także

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Dodane: 2019-07-21 13:06 - Komentarze  (1)  czytane (327)

TAGI: alert, burze, lubelszczyzna, powiat biłgorajskiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.99.123

-baska (2009-05-05 18:41:31)

Chmelek < 3 m u h . . . babki nie mają co robić to kościół pielegnują : / hiehiehei...

-amigosss (2009-05-05 10:44:57)

Taaaa znalazlo sie pare babek ktorym sie nudzilo i zalorzyli sobie parafie w chmielku do ktorej nie nalezy nawet 1000 osób a my teraz musimy placic na ta parafie nie wiadaomo na co!!!
jak bylismy w Lukowej to bylo lepiej o wiele lepiej !!!

-- (2009-05-05 09:31:34)

to wszystką dzięki naszemu Księdzu, który jest naprawdę opoką dla wszystkich...nic dziwnego, że każdy bardzo chętnie idzie do kościoła. Taki Ksiądz to skarb, Ksiądz z prawdziwym powołaniem!!!

-Bzdura! (2009-05-04 21:36:40)

To nie władze kościelne ale mieszkańcy Chmielka o to zabiegali, od ponad 20 lat. Można zapytać tamtejszych mieszkańców. Na pewno potwierdzą. No ale cóż, sukces ma wielu ojców!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zawody powiatowe OSP

Koncert w hołdzie partyzantom

Koncert chwały na podsumowanie Uroczystości Bożego Ciała

"Spontaniczna Motomajówka" czyli kilkuset motocyklistów na ulicach Biłgoraja

Driftingowe Rozpoczęcie Sezonu 2019

"Zwycięska Polska". Koncert patriotyczny Jana Pietrzaka

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...