Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Inwestycje w przetwórstwo rolnicze przyszłością Roztocza i Powiatu Biłgorajskiego

Dodał: red Data: 2019-10-08 22:01:40 (czytane: 1265)

Jeśli wszystkie szanse rozwojowe wykorzystamy, środki finansowe o które zabiegam, będą efektywnie wydane na drogi i kolej. Wtedy poziom życia w naszym Regionie będzie atrakcyjny dla mieszkańców innych części Polski. Mieszkanie w Zamościu, Biłgoraju i okolicach stanie się modne i atrakcyjne - mówi w wywiadzie wiceminister Leszek Skiba.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Portal bilgoraj.com.pl: Podczas konferencji, która miała miejsce kilka dni temu zaprezentowaliście Państwo pomysł wzmocnienia rozwoju Roztocza w oparciu o przetworzone rolnictwie ekologiczne, na czym to polega?
Leszek Skiba: Konferencja składała się z 4 części. Starosta zamojski Stanisław Grześko mówił o inicjatywie nawiązania współpracy między samorządami lokalnymi Roztocza, by wspierać producentów lokalnych produktów ekologicznych. O swoich doświadczeniach mówiła pani Marta Gładuń, właścicielka Ogrodu Szambala, farmy w Kawęczynku w Gminie Szczebrzeszyn. Parę lat temu przyjechała z Warszawy na Zamojszczyznę i od razu odkryła uroki ekologiczne naszego regionu.

Produkty lokalne potrzebują otoczenia przetwórczego. Czy jest na to szansa?
O tym właśnie rozmawialiśmy. W konferencji uczestniczył wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński i dyrektor Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mówili oni o tym, jak Agencja Rozwoju Przemysłu i Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna mogą zorganizować obszar inwestycyjny w pobliżu Zamościa, do którego mogą wejść firmy inwestycyjne. ARP może zbudować hale produkcyjne, oferować leasing maszyn i dawać ulgi podatkowe inwestorom. Najważniejszy jest teren, a ARP ma możliwość zakupu terenu w dogodnej lokalizacji.

Jeśli zorganizujemy współdziałających producentów oraz zainwestują tu firmy przetwórcze, to co dalej? Gdzie te produkty lokalne mogą trafiać?
Przedstawicielka Linii Hutniczo-Szerokotorowej mówiła o towarowej stacji kolejowej w Bortatyczach. To miejsce, skąd nasze produkty mogą trafiać na cały świat. Popyt ze strony krajów azjatyckich może zostać zaspokojony transportem, który szerokim torem może w ciągu dwóch tygodni może trafić do Wschodniej Azji. To szybciej niż transport morski, który trwać może cztery tygodnie.

Czy coś wiemy o popycie z tej części świata?
Pan Jacek Socha, liderujący Unii Szefów mówił o rozmowach Singapuru ze przedstawicielami Polski. Singapur otworzył niedawno stałe przedstawicielstwo w Polsce. Rządowa Agencja Ekonomiczna prowadzi rozmowy o zaspokojeniu popytu Singapuru na wysoko przetworzoną ekologiczną żywność. Wymagania pod względem jakościowym są wysokie, ale z drugiej strony eksport daje wysokie dochody.

leszek_skiba.jpg

Co zainteresowało przedstawicieli Singapuru w Polsce?
Jakość i ekologia to najważniejsze czynniki. Żywność z krajów Zachodnie Europy uznawana jest za mało ekologiczną. Problemem są nie tylko metale ciężkie, ale przemysłowy sposób wytwarzania towarów. Dla masowej produkcji jest to wystarczające, ale zamożny Singapur oczekuje wyższej jakości. Roztocze to miejsce, gdzie nawozy sztuczne i środki ochrony roślin nie są stosowane w takiej skali jak na Zachodnie. To właśnie spowodowało, że w całej Europie, tylko Roztocze uznawane jest za miejsce czyste od przemysłu.

Jaka może być przyszłość rolnictwa Roztocza?
Nie wygramy ilością i skalą. Nie mamy wysoko urodzajnych gleb. Nie ma sensu podążać w konkurowaniu z innymi regionami standardowymi sposobami. Musimy wykorzystać zalety związane z jakością i ekologią. Wymogi ekologiczne są coraz większe. Mówiła o tym świetnie pani Marta Gładuń. Nie chodzi tylko o to, czy stosowano środki ochrony roślin do produkcji, lecz jaka jest geneza ziaren i jaka jest kultura rolnicza. Istotne są badania, jakie związki chemiczne znajdują się w glebie. Wymogi związane z ekologią rosną, a zamożni klienci gotowi są płacić coraz więcej. Z drugiej strony nie ma konkurencji dla takich obszarów jak Roztocze, bo coraz większe obszary objęte są intensywnym użytkowaniem rolnym. Wchodzi przemysł, nawożenia, ochrona roślin. To powoduje, że produkty rolne powstałe w taki sposób trudno uznać za ekologiczne. Dlatego jest to szansa dla naszego regionu.

Czy nie grozi nam to, że zostaniemy skansenem?
Nie, są miejsca w naszym regionie, gdzie miejsca pracy w przemyśle powinny się pojawić. Ale cały nasz region może rozwijać się w zrównoważony sposób. Jest miejsce na przemysł, na turystykę i na ekologiczne rolnictwo, które daje wysokie dochody producentom. Potrzebujemy też infrastruktury, bo turyści powinni do nas szybko dojechać, a nasze produkty powinny szybko wyjechać. Dlatego w najbliższych latach więcej będzie środków finansowych na drogi i kolej, również drogi lokalne.

Zamojszczyzna, powiat biłgorajski do tej pory była traktowana jako miejsce, skąd się wyjeżdżało za pracę do większych miast. Czy jest szansa to zmienić?

Jeśli wszystkie szanse rozwojowe wykorzystamy, środki finansowe o które zabiegam, będą efektywnie wydane na drogi i kolej. Wtedy poziom życia w naszym Regionie będzie atrakcyjny dla mieszkańców innych części Polski. Przyjdzie czas, gdy mieszkanie w Zamościu, Biłgoraju, okolicach stanie się modne i atrakcyjne. Wierzę w to, bo jest to możliwe.

Dziękujemy za rozmowę.
Jestem do Państwa dyspozycji.

* Materiał sfinansowany ze środków KW Prawo i Sprawiedliwość

Tagi: leszek skiba   wiceminister finansów   powiat biłgorajski   kampania wyborcza

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.113.29

Biura rachunkowe

BIURO RACHUNKOWE Marek Zwolak - rozliczenie podatkowe, rozliczenia roczne, księgowość, doradztwo.

ul. Komorowskiego 3/102, 23-400 Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Koncert karnawałowy w Biłgorajskim Centrum Kultury (FOTO, VIDEO)

Tańcem i przebojami muzyki polskiej i światowej w Biłgoraju pożegnano...

Panowie Paniom, czyli Dzień Kobiet na ludowo w Starym Bidaczowie (FOTO)

Już po raz czwarty w Bidaczowie Starym, w Gminie Biłgoraj odbył...

Europoseł Beata Mazurek i wicepremier Jacek Sasin otworzyli biuro poselskie w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

W Biłgoraju, w miejscu gdzie biuro mieli byli posłowie Piotr...

Eko - Challenge i sprzątanie lasu Dereźnia - Wola Dereźniańska - Sól (FOTO)

Coraz szersze kręgi zatacza społeczna akcja Biłgoraj "Eko - Challenge",...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia