Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Inwestycje powiatu w minionym roku

Dodał: TF Data: 2010-02-22 15:26:53 (czytane: 2681)

Przedstawiamy wykaz najważniejszych zadań inwestycyjnych zrealizowanych przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju w roku 2009 oraz wykaz zadań przygotowywanych w roku ubiegłym do realizacji w 2010 r. Wymienione największe i najważniejsze zadania.Drogi
Budżet Zarządu Dróg Powiatowych w 2009 roku zamknął się kwotą 9,8 mln zł. Efekty pracy naszych powiatowych drogowców były możliwe, dzięki ogromnemu zaangażowaniu samorządów gminnych. To dzięki ich hojności Zarząd Dróg Powiatowych mógł wybudować i zmodernizować kolejne kilometry dróg we wszystkich gminach powiatu.

W roku ubiegłym wybudowano ponad 3 km odcinek drogi łączącej Bidaczów Stary i Wólkę Biską. Na to zadanie złożyły się Gmina Biłgoraj, gmina Biszcza, samorząd Powiatu Biłgorajskiego, Nadleśnictwo Biłgoraj i budżet państwa. Koszt tej inwestycji to 2 mln 407 tys. zł. Zadanie zrealizowano w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - informuje Magdalena Szewczuk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Kolejnym istotnym i pozytywnym efektem pracy Zarządu Dróg Powiatowych jest zapewnienie o dofinansowaniu, a tym samym realizacji w 2010 r., dogi łączącej Księżpol z Łukową. Przypomnę: Zarządu Województwa Lubelskiego pod koniec ubiegłego roku zapewnił o przyznaniu dofinansowania na I etap tego zadania. Chodzi dokładnie o 14 mln  294  tys. zł, co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych. Pozwoli to na wykonanie prac na odcinku 6,71 km w gminie Księżpol i 4,72 km w gminie Łukowa. Wartość kosztorysowa I-go etapu wyniesie 16 mln 816 tys. zł. Drugi etap realizowany powinien być w ramach tzw. megaprojektu. Powiat złożył wniosek do Zarządu Województwa Lubelskiego o dofinansowanie w kwocie 7 mln 415 tys. zł. przebudowy drogi o długości 3,92 km. Realizacja planowana jest w roku 2010 - dodaje Szewczuk.

Ułożono także 13 km nowych nawierzchni drogowych, wykonano 1,1 km remontów dróg gruntowych poprzez utwardzenie materiałem kamiennym, wyremontowano 8 przepustów, wybudowano lub wyremontowano 1,6 km chodników, wykonano remonty cząstkowe całej sieci dróg powiatowych, wykonano ponad 11 km rowów odwadniających koronę drogi, wyremontowano 1 most. Znacząca część robót drogowych wykonana została dzięki pomocy rzeczowo – finansowej samorządów gminnych, dotacji Administracji Lasów Państwowych i środków finansowych z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Zarząd Dróg Powiatowych pozyskał nową wywrotkę marki Iveco. Auto kosztowało 236 tys. zł. Dotychczas ZDP korzystało z 26-letniego stara. Samochód z uwagi na duże koszty eksploatacyjne został wyłączony z użytkowania. Nowe auto wykorzystywane jest w sezonie letnim oraz zimowym do prac przy utrzymaniu dróg.

Prawie 6 km drogi powiatowej odnowione zostanie w gminie Turobin. Zadanie w 2009 r. znalazło się na trzecim miejscu listy rankingowej projektów dofinansowywanych w ramach Narodowego Programu Rozbudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 - wyjaśnia Szewczuk. Inwestycja w Turobinie ma kosztować 2 mln 793 tys. zł, z czego 1 mln 396 tys. zł pochodzić będzie z Narodowego Programu. Na resztę złoży się Powiat Biłgorajski (279 tys. zł) oraz Gmina Turobin (1 mln 105 tys. zł), a także udział bierze 6 firm prywatnych (ich udział wyniósł łącznie 12 tys. zł). Zadanie zrealizowane zostanie w 2010 r.

Rok 2009 przebiegał pod hasłem inwestycji w oświacie
We wszystkich szkołach podległych powiatowi wykonano konieczne remonty i prace naprawcze. Ich wartość to 1 mln 180 tys. 928 zł.

Wśród najważniejszych zadań remontowych wymienić należy:
- „Zmiana konstrukcji pokrycia dachowego z dociepleniem” w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej. Wartość zadania to około 500 tys. zł.
- wymianę wejścia do ONZ i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
- dokończenie remontu dachu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Turobinie
- wymiana nawierzchni na placu przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

Na inwestycje oświatowe wydatkowano w roku ubiegłym dokładnie 1 mln 120 tys. 464 zł. Zakończono trwającą dwa lata (2008 i 2009 r.) termomodernizację budynku internatu Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. Wartość całego zadania (łącznie z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz zmianą pokrycia dachu) to 619 tys. zł. W roku 2009 na ten cel wydano ponad 271 tys. zł. Inwestycja zrealizowana została ze środków własnych i dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W sierpniu przekazano do użytku instalację solarną dla krytej pływalni w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących. Instalacja służy do podgrzewania wody basenowej i ciepłej wody użytkowej. Zainstalowanych zostało 36 kolektorów. Wartość inwestycji to 200 tys. zł.

W listopadzie zakończyła się budowa wielofunkcyjnego ogólnodostępnego boiska sportowego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju. Wartość zadania to 658 728 zł. Montaż finansowy tej budowy to: środki własne powiatu, dotacja Miasta Biłgoraj i dotacja Ministra Sportu i Turystyki. Z oszczędności poprzetargowych wykonana została nakładka na boisko do piłki siatkowej, przylegającego do boiska wielofunkcyjnego. Łączny koszt powstania nakładki zamknął się kwotą 61 tys. 319 zł.

W roku ubiegłym pozytywnie pod względem formalnym oceniony został wniosek Starostwa o dofinansowanie projektu pt. „Modernizacji obiektów oświatowych Powiatu Biłgorajskiego”. Koszt tego zadania to 3 mln 934 tys. zł. Po ostatecznej akceptacji wniosku, w ramach projektu wykonana ma być modernizacja w trzech szkołach podległych Starostwu: w internacie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, także w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących i Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

Pomoc finansową uzyskał także Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce, jak wyjaśnia Magdalena Szewczuk, chodzi o zadanie pod nazwą: „Zakup inwestycyjny urządzeń na potrzeby pralni, kuchni, pomieszczeń do rehabilitacji i rewalidacji w Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce”. W związku z tym wyposażono pralnię, kuchnię oraz jedną z sal dydaktycznych, a także salę rehabilitacyjną i fizykoterapii. Koszt tego przedsięwzięcia to 70 tys. zł. Połowę tej sumy przekazała Wojewoda. Reszta pochodziła z budżetu powiatu.

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju otrzymało pozytywną, pod względem formalnym, ocenę wniosku o dofinansowanie projektu pt. „Kompleksowa termomodernizacja obiektów wraz z modernizacją kotłowni w Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce”. Koszt projektu to 2,6 mln zł, z czego planowane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego to 1 mln 999 tys. zł. Władze powiatu chciałby to zrealizować w 2010 r.

Remont dawnego szpitala
W roku ubiegłym Starostwo Powiatowe w Biłgoraju realizowało też rozbudowę i nadbudowę budynku byłego szpitala położonego przy ul. Kościuszki w Biłgoraju. Budynek wykonany został w stanie surowym zamkniętym wraz z pokryciem dachowym. Jest to obiekt trzykondygnacyjny wraz z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony. Teren budowy jest ogrodzony, a obiekt na czas przerwy w realizacji inwestycji został zabezpieczony przed dostępem osób postronnych. Wartość robót budowlano – montażowych wykonanych dotychczas na obiekcie wynosi brutto: 2 mln 733 tys. 973 zł - komunikuje rzecznik prasowy. Wykonany został też budynek garażowy - obiekt parterowy z czterema boksami garażowymi.

Zagospodarowanie poscaleniowe gminy Potok Górny kosztowało 6 mln 600 tys. zł.

/bilgoraj.com.pl/

 

Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia: 267 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, 12 zakażeń w woj. lubelskiem

Dodane: 2020-07-14 13:10 - Komentarze  (3)  czytane (8054)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, powiat biłgorajski, covid-19Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.240.230

-Coralee (2013-04-23 07:55:14)

Yo, good looikn out! Gonna make it work now.

-Kolo (2010-02-25 19:39:32)

Zauważmy: Wszystkie szkoły i instytucje powiatowe coś otrzymały. Moje dzieci chodzą na zajęcia do mdk. To w jakich warunkach pracują tam ludzie to wstyd. Władze powiatowe mogłyby pomyśleć o pomocy dla tej placówki.

-fercia (2010-02-23 22:04:55)

ma być remont drogi w kierunku księzpol?pawlichy?

- (2010-02-23 15:03:53)

Jabol na Prezydenta.

-KPA (2010-02-23 12:28:57)

panie Kostrubiec Samorządy Gminne w roku 2009 wydatkowały dośc duże środki z własnych budżetów na budowę ,modernizacje przebudowę dróg powiatowych jak i również budowę chodników wzdłuż dróg powiatowyych , które leżą w Waszej
kompetencji.
W związku z piowyższym zwraca się z uprzejmą prośb

-pęknieta felga (2010-02-23 12:26:38)

nie jedna pęknie zagnie jeszcze się felga zanimzarząd dróg powiatowych coś zrobi

-xyz (2010-02-23 11:26:30)

Dopisuję się:żenada!!!!!!
Jeśli cokolwiek zrobiono w zakresie drogownictwa,to jedynie stawiając pod ścianą gminne i miejskie samorządy,które to pokrywały koszty inwestycji nawet do wysokości 90 %.Starostwo po za budową nowej siedziby i nowymi "bryczkami" dla starosty nic nie zrobiło.

-jabol (2010-02-23 09:19:46)

Żenada !!!!! Już prawie trzy miliony wpompowane w nową siedzibę a końca inwestycji nie widać !!!! A drogi jak ser dziurawe..... tu jakiś kilometr tam dwa co to ma być - czy nasze auta są na sprężynach i mają przeskakiwać z jednego wyremontowanego kawałka na drugi ????? Co za osiągnięcia - normalnie

-czyt (2010-02-22 20:26:21)

Przypominacie o inwestycjach jakie udało się zrealizować w zeszłym roku-ok-i co z tego-jak i tak niedługo nie będzie można nigdzie dojechać po tych dziurawych drogach. Są najlepszym reprezentantem naszych włodarzy.

-sdfgh (2010-02-22 18:46:35)

żałosne

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...