Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Informacja o działalności Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu Koło Terenowe w Biłgoraju

Dodał: red Data: 2021-03-05 09:26:56 (czytane: 1412)

Od 1992 roku Koło Terenowe Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Biłgoraju stara się realizować cele statutowe tak, aby osoby niepełnosprawne, na miarę swoich możliwości mogły włączyć się i być aktywnymi w szeroko pojmowanym życiu społecznym.

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, BiłgorajCelem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, umożliwienia wielopłaszczyznowych form edukacji, rehabilitacji prowadzącej do pełnej ich aktywności życiowej, zawodowej i społecznej oraz obywatelskiej.

Obecnie Stowarzyszenie prowadzi NZOZ Ośrodek Rehabilitacji i Terapii dla Dzieci Niepełnosprawnych, Warsztat Terapii Zajęciowej, Niepubliczne Przedszkole Specjalne oraz Centrum Aktywizacji Społecznej w Biłgoraju.

krok_za_krokiem__1_.jpg

Z chwilą utworzenia w 1993 roku Ośrodek Rehabilitacji stał się jedyną w tym regionie placówką, z której mogły korzystać dzieci niepełnosprawne. Poprzez swoją działalność przyczynił się w istotny sposób do zrozumienia i akceptacji problemów niepełnosprawności przez społeczność lokalną. W efekcie tego dzieci niepełnosprawne mogły “wyjść z ukrycia” i w pełni korzystać z przysługujących im praw. Szczególnie ważnym osiągnięciem stało się objęcie opieką dzieci pochodzących ze środowisk wiejskich, dla których była to jedyna szansa na uczestniczenie w prawidłowym procesie rehabilitacji, integracji i adaptacji społecznej.

Aby zapewnić podopiecznym Ośrodka możliwość uczestniczenia w dalszym procesie rehabilitacji i adaptacji społecznej, utworzony został w 1999 roku Warsztat Terapii Zajęciowej obejmujący opieką 45 osób dorosłych niepełnosprawnych, w ramach 9 tematycznych pracowni zajęciowych.

krok_za_krokiem__3_.jpg

Głównym celem pracy z osobami, z niepełnosprawnością jest ich wsparcie w osiągnięciu wewnętrznej równowagi, poczucia własnej wartości, zwiększenia samodzielności, a przez to wprowadzenie pozytywnych zmian w aspekcie rehabilitacji zawodowej i społecznej. W WTZ prowadzona jest terapia przez pracę, rehabilitacja lecznicza, zawodowa i społeczna, terapia psychologiczna.

W celu rozszerzenia opieki nad małymi niepełnosprawnymi dziećmi od września 2010 roku funkcjonuje Niepubliczne Przedszkole Specjalne w Biłgoraju. Przedszkole jest placówką kształcenia specjalnego, przeznaczoną dla dzieci z opóźnionym rozwojem psychoruchowym, niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością sprzężoną, autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi. W Przedszkolu organizuje się zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim oraz zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

stowarzyszenie_krok_za_krokiem.jpg

Centrum Aktywizacji Społecznej, które znajduje się w mieszkaniu na jednym z biłgorajskich osiedli dostosowane i wyposażone jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W  placówce, która funkcjonuje od 2014 roku realizowane są weekendowe treningi zamieszkania tzw. treningi samodzielności dla młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością – podopiecznych Stowarzyszenia, którzy pod kierunkiem trenerów samodzielności asystujących uczą się wykonywać czynności w obszarze życia domowego i społecznego. CAS spełnia również funkcję opieki wytchnieniowej kierowanej do rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością.

krok_za_krokiem__3_.jpg

Ośrodek, Przedszkole, Warsztat, Centrum Aktywizacji stanowią jeden kompleks rehabilitacyjny, wzajemnie się uzupełniający, który daje osobom niepełnosprawnym możliwość stania się pełnoprawnymi i pełnowartościowymi członkami społeczeństwa.

Stowarzyszenie współpracuje z samorządami gminnymi powiatu biłgorajskiego w zakresie zapewnienia dowozu dzieciom z terenu gmin do różnych placówek oświatowych znajdujących się na terenie miasta Biłgoraj 5 samochodami, które są własnością Stowarzyszenia. Stowarzyszenie realizuje projekty kierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Więcej informacji uzyskać można na www.spdnbilgoraj.pl

Reklama.

Tagi: krok za krokiem   stowarzyszenie krok za krokiem   biłgoraj   przekaż 1% podatku

Zobacz także

Flaga w czasie Covid-19

Dodane: 2021-04-10 15:58 - Komentarze  (1)  czytane (612)

TAGI: flaga rzeczpospolitej polskiej, flaga narodowa, marek kwicień, covid-19Komentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.20.246

wykonują jako ośrodek cudowną robotę (2021-03-07 17:01:58)

WARTO ICH WEPRZEĆ, bo 1% i tak trzeba przekazać, więc niech ZOSTANIE U NAS!

Kasia (2021-03-07 16:51:03)

Wspieram osrodek od wielu lat i przekazuję 1% , znam założycieli i wcale nie opływają w dostatkach...

(2021-03-06 13:21:30)

Głównym celem większości fundacji jest wygodne i dostatnie życie założycieli. Działalność statutowa jest marginalna, albo nie ma jej wcale.

1 % podatku (2021-03-05 11:16:28)

Co roku tam przekazuję 1% podatku ze wskazaniem na Koło w Biłgoraju. W tym roku też tak zrobię. Zachęcam innych.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: podsumowanie marca

Przez cały marzec, będziemy na bieżąco informować Państwa o nowych przepadkach zachorowań na koronawirusa. Publikować będziemy najnowsze...