Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ile kosztuje inwestowanie w fundusze inwestycyjne?

Dodał: red Data: 2019-07-19 07:16:32 (czytane: 1368)

Fundusze inwestycyjne są szansą na pomnożenie zgromadzonych wcześniej oszczędności, dlatego przekonują do siebie coraz więcej ludzi. Niektórzy jednak obawiają się nie tyle związanego z nimi ryzyka utraty kapitału (które można mocno zminimalizować), jak kosztów związanych z inwestycjami. Przekonajcie się więc, czy aby na pewno jest się czego bać.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajReklama.

Czym są fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne gromadzą środki pieniężne wpłacane przez klientów, którzy w zamian za nie dostają jednostki uczestnictwa. Pieniądze te są następnie lokowane są w różne aktywa, czym zajmuje się specjalista, którego rolą jest takie zarządzanie powierzonym mu kapitałem, aby przy ograniczonym ryzyku wypracował dla klientów jak największy zysk.

Obecność eksperta oznacza, że Ty sam nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy związanej z inwestycjami oraz rynkiem finansowym. Wszystkim zajmie się bowiem fachowiec, który dodatkowo doradzi Ci, jakie fundusze są dla Ciebie najkorzystniejsze. Specjalista ten dobierze je także pod kątem Twojej odporności na stres. I to właśnie tu nastąpi pierwszy moment, w którym usłyszysz o opłatach.

Opłata dystrybucyjna
Jedną z opłat, jaką poniesiesz inwestując w fundusze inwestycyjne, jest opłata dystrybucyjna (manipulacyjna). Odczujesz ją już na samym początku, wpłacając pieniądze do funduszu, bowiem zostaną one pomniejszone o jej wartość. Opłata ta może wynieść nawet do 5% wartości wpłacanych środków. Jest ona wynagrodzeniem dla dystrybutora za pośredniczenie w sprzedaży.

Pamiętaj jednak, że bardzo często wysokość tej opłaty maleje wraz z ilością pieniędzy, które wpłacasz do funduszu. Jeśli chciałbyś uniknąć tej opłaty całkowicie lub zmniejszyć ją, możesz negocjować z przedstawicielem funduszu lub dokonywać inwestycji za pośrednictwem platformy internetowej.  Stawka tej opłaty dość często maleje wraz ze stażem członkowstwa w funduszu.

fundusze_inwestycyjne.jpg

Opłata za zarządzanie
Kolejną jest opłata za zarządzanie, która pomniejsza stopę zwrotu funduszu. To właśnie tą opłatą pokrywasz koszty jego funkcjonowania. Podawana jest ona jako procent w skali roku, który fundusz pobiera od zainwestowanych przez Ciebie środków.  Jest ona naliczana codziennie i pobierana jest niezależnie od tego czy fundusz przynosi dochody, czy też straty.

Fundusze inwestycyjne, publikując wycenę jednostek uczestnictwa, podają ich wartość po uwzględnieniu opłaty za zarządzanie. Dlatego dość często może być ona dla Ciebie niewidoczna, co nie znaczy, że jej nie ma. Pamiętaj, aby zawsze czytać karty funduszy w których podana jest wartość opłaty za zarządzanie.

Opłata umorzeniowa i za konwersję
Niekiedy fundusze inwestycyjne pobierają opłatę umorzeniową, jednak dotyczy ona głównie długoterminowych programów regularnego oszczędzania oraz inwestycji z wcześniej określonym terminem zapadalności. W tradycyjnych funduszach jest ona rzadko spotykana. Sprawdzaj jednak w cennikach, czy nie została w nich uwzględniona.

Równie rzadko pobierana jest opłata za konwersję. Związana jest ona z pokryciem kosztów konwersji pomiędzy funduszami, zarządzanymi przez to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Jeśli jesteś członkiem funduszu zamkniętego, możesz też spotkać się z opłatą „success fee” (opłatą za sukces), czyli zarządzanie Twoimi pieniędzmi w sposób przynoszący Ci zysk.

Podatki
Na koniec przyjrzyj się jeszcze podatkom. Nie musisz co prawda składać formularza PIT w Urzędzie Skarbowym, ale Twoje zyski opodatkowane są 19% stawką od zysków kapitałowych – bez możliwości odliczenia strat. Pamiętaj jednak, że wszystkie opłaty (które mogą wydawać się wysokie), związane są z obsługą twoich pieniędzy, które dobrze lokowane, przynoszą Ci zyski.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: fundusze inwestycyjne   biłgoraj   inwestowanie   pieniądze

Zobacz także

Najnowsze dane dotyczące koronawirusa w województwie lubelskim

Dodane: 2020-08-07 21:00 - Komentarze  (12)  czytane (9892)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, covid-19, epidemiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.236.59.154

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Miliony publikacji dostępne w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju udostępnia zbiory platformy Academica. Academica to obecnie ponad 2,9 mln publikacji,...