Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

I znów Adwent

Dodał: red Data: 2019-11-30 21:23:21 (czytane: 1590)

W Adwencie jest szczególny czas łaski, w którym jesteśmy zaproszeni, aby ponownie zwrócić się do miłości Boga. Wtedy jesteśmy w stanie uwolnić się od tak wielu przymusów codziennej pracy i zebrać się razem na modlitwie, duchowym czytaniu lub radosnym przezywaniu rekolekcji adwentowych. Wszystko to przygotuje nasze serca na świętowanie przyjścia Pana.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 24, 37 - 44):
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona.
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o jakiej porze nocy nadejdzie złodziej, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie».

adwent.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Z dzisiejszą pierwszą niedzielą Adwentu zaczyna się nowy rok kościelny. Jak wiemy, kalendarz Kościoła nie jest tożsamy z podziałem roku cywilnego. Powód tego jest łatwy do zauważenia: Adwent i Boże Narodzenie tworzą jedność, a wraz z narodzinami Syna Bożego z Dziewicy Maryi mamy początek zbawienia.

Rozpoczynamy także nowy rok czytań, to znaczy, Ewangelie tego roku liturgicznego są zaczerpnięte głównie z Ewangelii według św. Mateusza. Apostoł Mateusz, który zgodnie z tradycją Kościoła jest autorem tej księgi, był z zawodu celnikiem. W pewnym momencie swojego życia został przez Jezus został powołany, aby podążać Jego śladami. Ewangelia ta jest szczególnie skierowana do chrześcijan wywodzących się z judaizmu. Oni najpełniej mogą zrozumieć wiele odniesień do Starego Testamentu, które wskazują, że te zapowiedzi wypełniają się w narodzinach i życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Jednocześnie ta Ewangelia ma wymiar ogólnoświatowy i misyjny: jest skierowana do wiernych całego świata. Cztery Ewangelie są szczególnie święte dla Kościoła. W nich znajdujemy autentyczne świadectwa życia naszego Pana Jezusa Chrystusa. Wyrażona w nich wiara otwiera nieskażony dostęp do osoby naszego Odkupiciela. Wiara nie oślepia, ale pozwala widzieć więcej. To Duch Święty oświecił i prowadził pisarzy Pisma Świętego, abyśmy mogli naprawdę przyjąć ich Pisma Święte jako „Słowo żywego Boga”.

Ale wróćmy do nowego okresu liturgicznego, teraz w Adwencie jest szczególny czas łaski, w którym jesteśmy zaproszeni, aby ponownie zwrócić się do miłości Boga. Wtedy jesteśmy w stanie uwolnić się od tak wielu przymusów codziennej pracy i zebrać się razem na modlitwie, duchowym czytaniu lub radosnym przezywaniu rekolekcji adwentowych. Wszystko to przygotuje nasze serca na świętowanie przyjścia Pana.

Ale Adwent to nie tylko okres świętych uczuć i nastrojów. Jest to „czas ćwiczeń”, „trening” na spotkanie z Bogiem. I tak jak wszystkie wielkie rzeczy w życiu potrzebują okresu wzrostu i przygotowań, tak też nasza relacja z Bogiem. Te też muszą rosnąć i dojrzewać. Potrzebna jest cierpliwość; opiera się to jednak na nadziei, że dostosuje się do tego, czego jeszcze nie posiada, ale oczekuje. Chrześcijańska nadzieja, której papież Benedykt poświęcił swoją drugą encyklikę, nie jest pustą pociechą wobec „dnia nigdy”. Przeciwnie, pewność przyszłego zbawienia i doskonałości ma już potężny wpływ na nasze życie. Ostatecznie tylko sam Bóg może zaspokoić najgłębsze pragnienie ludzkiego serca – miłości i bezpieczeństwa. Tylko wtedy, gdy nosimy tę wielką i nieporównywalną, a ostatecznie niezniszczalną nadzieję w naszych sercach, możemy zaakceptować często żmudne wysiłki, aby w życiu realizować dobro, bo tylko wtedy mamy siłę, by wytrwać w dobrym.

Ewangelia tej niedzieli wskazuje nam na szczególny ucisk w historii ludzkości przed nadejściem „końca świata”. Jednocześnie słowa Jezusa są pocieszeniem i zachętą dla wszystkich, którzy wierzą w obietnicę Boga. Wymagana jest czujność, „gotowość” na zbawczą bliskość Boga.

Ci, którzy całą nadzieję pokładają z Jezusie Chrystusie, zyskują „więcej” w „byciu”. Przezywają swoje życie jako nową jakość, której nie można zdobyć żadną ludzką mądrością i umiejętnościami, nie mówiąc już o pieniądzach. W postawie synowskiej wobec Boga czerpmy swoją radość z doskonałości samego Boga, zaś Najświętsza Maryja Panna niech nam towarzyszy ze swoim wstawiennictwem.

/ks. Sławomir Korona/

Tagi: adwent   komentarz do ewangelii   początek adwentu   biłgoraj

Zobacz także

Matka Wywyższona

Dodane: 2020-08-14 22:40 - Komentarze  (0)  czytane (179)

TAGI: wniebowziecie, biłgoraj, komentarz do ewangelii, ks. sławomir koronaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.108.191

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na okrągły stół

Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach zaprasza na spotkanie podsumowujące projekt „W seniorach siła!”, które odbędzie...