Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

I Rajd Osuchowski (FOTO)

Dodał: red Data: 2020-09-05 20:42:56 (czytane: 1445)

Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego "Osuchy 1944", miłośnicy historii i członkowie GRH "Wir", biorą udział w rozpoczętym dziś dwudniowym I Rajdzie Osuchowski. Uczestnicy pokonują szlaki jakie 76 lat temu pokonywali żołnierze AK i BCh walcząc z niemieckim okupantem.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolTrasę rajdu przygotował Dominik Róg, regionalista, pasjonat historii, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir". -Trasa rajdu została podzielona na dwa dni, a każdego dnia pokonamy kilkanaście kilometrów. Pierwszy dzień, to marsz śladami ostatniego marszu partyzanckiego z Fryszarki na Osuchy. Trasa prowadzi przez Karczmiska czyli miejsce bitwy z 23 czerwca 1944 roku, a następnie mokradła i uroczyska na południe do Lasu Sigła przez Spalony Las, Uroczysko Maziarze, Osuchy młyn aż do cmentarza i pomnika na Osuchach. Marsz drugiego dnia, przebiegał będzie pod hasłem "Wody Sopotu spłynęły krwią partyzantów" i prowadzi szlakiem przebić i walk partyzanckich z 25 czerwca 1944 roku - informuje Dominik Róg. Trasa wiodła będzie z Osuch na Krzywą Górkę, a stamtąd na Fryszarkę i Osadę Maziarze do Buliczówki i nad rzekę Sopot, by jej brzegiem dotrzeć na cmentarz w Osuchach.

rajd_osuchowski__4_.JPG

W wydarzeniu uczestnicz potomkowie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy pod Osuchami przelewali krew stawiając opór niemieckiemu okupantowi w walce o wolną Polskę. -Jesteśmy tutaj po to, żeby oddać cześć i honor członkom naszych rodzin i mieszkańcom Biłgorajszczyzny i Zamojszczyzny, którzy tutaj walczyli, oddawali swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Słowa honor, Bóg i Ojczyzna były jednymi z najważniejszych w ich słowniku. Mój ojciec pokazał wielu młodym Polakom w latach 40. XX wieku, jak należy bronić Ojczyzny i walczyć o jej wolność, za to został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Oni wszyscy nie szczędzili sił, byśmy my mogli żyć w wolnym i pięknym kraju, któremu na imię Polska - podkreśla Waldemar Błaszczak, syn dowódcy Oddziału Partyzanckiego porucznika Edwarda Błaszczaka ps. "Grom" i prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego" Osuchy 1944".

rajd_osuchowski__1_.JPG

Anna Stańczyk - Przyłuska, córka Romana Kicińskiego ps. "Orkan", podkreśla że powinnością kolejnych pokoleń jest przekazywanie prawdy historycznej o bitwie pod Osuchami oraz o tych, którzy tutaj walczyli.

rajd_osuchowski__5_.JPG

-Znamy historię naszych rodzin, która z Osuchami jest już związana na stałe, ale to tylko fragment tego co w czerwcu 1944 roku się nad Sopotem wydarzyło. Chcemy upamiętnić wszystkich żołnierzy AK i BCh, poszerzyć swą wiedzę oraz o bitwie mówić innym. To co się przetoczyło przez Puszczę Solską, to wielka historia odwagi naszych przodków i ich nieugiętość. Mój Ojciec zaciągnął się w wieku 14 lat, przyjął go jako harcerza słynny Tadeusz "Ney" Iwanowski. Przez długie lata po wojnie ojciec o tym co w lasach Biłgoraja, Józefowa i Osuch się działo nie chciał nam swym dzieciom mówić. To zmieniło się gdy byliśmy już ludźmi. Jest wiele historii i wspomnień, które przechował w pamięci i nam pozostawił, dziś jesteśmy tutaj z szacunku i podziwu dla tych wszystkich którzy tutaj walczyli. Oni byli tutaj z poczucia patriotyzmu, chcieli przyczynić się nawet w najmniejszym stopniu do odzyskania przez Polskę wolności. A my to szanujemy i z tego szacunku w ten sposób oddajemy im cześć i zapewniamy pamiętamy - dodaje.

Reklama.

Łukasz Paczkowski jest wnukiem legendarnego biłgorajskiego lekarza, dr Stanisława Pojaska, człowieka który budował szpital w Biłgoraju i był zaprzysiężonym żołnierzem AK. -Nie mieszkam w Biłgoraju, ale z opowieści rodzinnych i z relacji osób, które znały mojego dziadka wiem, że był człowiekiem niezwykle odważnym. Leczył Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" oraz partyzantów. Mimo niemieckiej okupacji Biłgoraja przyjmował ich do szpitala, potajemnie z zaufanym personelem usuwał kule czy inne elementy świadczące o tym, że pacjent odniósł rany w walce i kazał każdemu mówić, że zranił się przy pracy w gospodarstwie czy w lesie. Odwaga tych ludzi jest nie do opisania. Dziś zapłatą od nas jest pamięć i cześć. Jak właśnie w ten sposób spłacam ten dług - przekonuje.

rajd_osuchowski__3_.JPG

Dziadek Agnieszki Steczkowskiej był żołnierzem Armii Krajowej i walczył na Zamojszczyźnie. Jak zaznacza, z relacji rodzinnych dowiedziała się, że wraz z oddziałem w którym służył ruszył na pomoc oddziałom uwięzionym w kotle nad Sopotem. -Niestety nie udało im się pod Osuchy dotrzeć. Natrafili na niemieckie oddziały pod Gorajem i nie zdołali się przebić w stronę Biłgoraja i Osuch. -Ja jestem tu by zobaczyć jak wyglądały miejsca heroicznych walk kolegów mojego dziadka i pomodlić się na ich mogiłach - przyznaje.

rajd_osuchowski__2_.JPG

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego "Osuchy 1944" to organizacja zrzeszająca ludzi z całego kraju. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o walkach partyzanckich na terenie II RP ze szczególnym uwzględnieniem Zamojszczyzny. Od lat historię największej bitwy partyzanckiej okupowanej Polski przypomina także Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej, który jest współorganizatorem uroczystości rocznicowych, wydaje publikacje historycznej oraz prowadzi izbę pamięci w Osuchach.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 31

Tagi: i rajd osuchowski   stowarzyszenie osuchy 44   rajd śladami walk partyzanckich   bitwa pod osuchami

Zobacz także

Kraków kulturalnie (FOTO)

Dodane: 2020-10-15 08:33 - Komentarze  (0)  czytane (701)

TAGI: grupa teatralna tarnogród, tarnogrodzki ośrodek kultury, model opakowania, kulturaKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.234.223.229

Brodzacki pzp-erowic (2020-09-06 10:57:11)

Patriotyzm to prawda,uczciwość ,honor a nie,, partyjniactwo,,.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Dąbrowica. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza (FOTO)

Ks. Krzysztof Maj, znany jest w Biłgoraju bardzo dobrze, posługę...

Łukowskie Powązki odnawiane i zabezpieczane przed zniszczeniem

Cmentarz parafialny w Łukowej założony został w tym samym czasie...

Uczcili Kapelana Solidarności i kapłanów niezłomnych (FOTO, AUDIO)

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili dziś ks. Jerzego Popiełuszkę i księży...

Karty podarunkowe dla dzieci medyków

Rozstrzygnięty został konkurs Fundacji 4F Pomaga. W ramach konkursu...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Pijani rodzice zostawili 3 letnie dziecko bez opieki. O krok od tragedii

Szybka reakcja kobiety i policjantów zapobiegła tragedii do jakiej...

Ogłoszenia