Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

I Festiwal Piosenki Patriotycznej w Turobinie

Dodał: red Data: 2017-09-26 13:31:02 (czytane: 963)

24 września 2017 odbył się w Turobinie I Festiwal Piosenki Patriotycznej. Decyzją Organizatorów zrezygnowano z konkursowego charakteru Festiwalu. Obejmował on 13 prezentacji solistów, duetów, zespołów i chórów z instytucji oświatowych, kulturalnych i organizacji pozarządowych z terenu Gminy Turobin i spoza niej.

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajFestiwal rozpoczął się przedpołudniem uroczystym powitaniem przybyłych gości, zarówno wykonawców jak i widzów, przez Wójta Gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego, po czym na scenie pojawiła się Kapela Turobińska z Gminnej Biblioteki Publicznej, która widowiskiem patriotycznym wprowadziła przybyłych w klimat wojny, prześladowań, męczeństwa ale też bohaterstwa, ofiarności i straceńczej odwagi, charakterystycznej dla pokolenia młodzieży tamtych czasów. Po prezentacji Kapeli na scenie pojawiła się pierwsza solistka – Jolanta Łapińska, reprezentująca Gminne Centrum Kultury w Radecznicy. W jej wykonaniu usłyszeliśmy utwory "Opowiedz nam moja Ojczyzno" i "Gdzie są kwiaty z tamtych lat?"

festiwal_patriotyczny_turobin_2017.jpg

Następnie piosenkę "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna" oraz popularną pieśń wojskową "Rozkwitały pąki białych róż" wykonała Anna Dudka z Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem. Po niej wystąpiła Wiktoria Kolano, również reprezentująca GOK z Wysokiego, która zaśpiewała piosenkę "Ojczyzno ma", do słów księdza Stefana Ceberka oraz "Biały krzyż". Zuzanna Derkacz ze Szkoły Podstawowej w Czernięcinie zaprezentowała dwa utwory "Niepodległość trudne słowo" i "Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej". Kolejna uczestniczka Festiwalu to Marta Smyk, uczennica turobińskiego gimnazjum zaśpiewała piosenkę "Dziewczyna z granatem", znaną z filmu „Czas honoru - Powstanie” oraz piosenkę "Ojczyzno ma". Uczennicami gimnazjum w Turobinie są także Małgorzata Brodaczewska i Izabela Pawlos, które wystąpiły w duecie.

Reklama.

Po prezentacji dziewcząt nastąpiła chwila przerwy w występach wokalnych, a o swojej działalności opowiedzieli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. Wir z Biłgoraja. Grupa zaprezentowała stroje z okresu II wojny światowej, broń i inne elementy żołnierskiego ekwipunku. W tym czasie do występu przygotowywał się chór męski "Klucz" z Majdanu Starego pod kierownictwem Jerzego Rymarza, reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu. Chór wykonał przepiękną pieśń "Orlątko" poświęconą bohaterskim obrońcom Lwowa – uczniom lwowskich szkół powszechnych i gimnazjów. Drugi utwór wykonany przez chór to Rogatywka. Po występie "Klucza" na scenie pojawiły się Iskierki ze szkoły podstawowej w Turobinie, które zaprezentowały piosenkę powstańczą "Warszawskie dzieci" oraz utwór autorstwa Elżbiety Buczyńskiej "Myślimy o Polsce". Członkowie chóru "Fermata" to uczniowie szkoły podstawowej z Żółkiewki, chór zaśpiewał piosenkę z powstania warszawskiego "Dziś idę walczyć, mamo" oraz "Nasze miejsce na ziemi". Była także okazja wysłuchać prezentacji chóru Dworzanki z Wysokiego, który zaprezentował piosenkę "Ojczyzno ma", autorstwa Karola Dąbrowskiego oraz "Białe róże". Chór Zagrodzanie funkcjonujący w strukturze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Zagrodach, reprezentujący gminę Goraj wykonał piosenkę "Bywaj dziewczę zdrowe", której powstanie datuje się na okres powstania listopadowego oraz bardzo popularną w czasie I wojny światowej piosenkę "Żołnierz i panna". Ostatnią prezentacją był występ chóru Andrzejkowe Nutki z Gminnego Centrum Kultury w Radecznicy - chórzystki zaśpiewały piosenkę "Partyzancka idzie wiara" oraz pieśń "Marsz, marsz Polonia".

henryk_krukowski_turobin.jpg

Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali dyplomy za udział oraz pamiątkowe statuetki, wręczone przez Wójta Gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Górnego. Zakończenie Festiwalu nie oznaczało jednak zakończenia niedzielnych uroczystości patriotycznych w Turobinie, gdyż zwieńczeniem Festiwalu był koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Koncert rozpoczął się o 14.00 na Stadionie Sportowym w Turobinie. Artyści zapewnili nam niezapomniane przeżycia doskonałą aranżację utworów, świetnie dobrany repertuar, perfekcyjnie wykonane tańce polskie polonez i mazur. Mimo niesprzyjającej aury, licznie zgromadzona publiczność z zachwytem oglądała barwne widowisko. W programie znalazły się znane i lubiane piosenki i pieśni patriotyczne, legionowe, żołnierskie i partyzanckie z II wojny światowej oraz popularne piosenki wojskowe. Na zakończenie koncertu Wójt Gminy serdeczne podziękował Zespołowi, w imieniu własnym jak i całej publiczności.

festiwal_patriotyczny_turobin.jpg

Zorganizowanie Festiwalu i koncertu było dużym wyzwaniem i wymagało współpracy jednostek organizacyjnych Gminy Gminnej Biblioteki Publicznej, Urzędu Gminy, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych i Gimnazjum w Turobinie oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Wsparcia rzeczowego udzieliły Gmina Żółkiewka i Goraj.

/UG Turobin/Zobacz także:

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (FOTO, VIDEO)

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: gmina turobin   i festiwal piosenki patriotycznej w turobinie   reprezentacyjny zespół artystyczny wojska polskieg   koncert patriotyczny

Zobacz także

Wystawa z poezją o Biłgoraju

Dodane: 2018-09-18 20:07 - Komentarze  (0)  czytane (127)

TAGI: wystawa z poezją o biłgoraju, bck biłgoraj, biłgorajscy poeci, poezja o biłgorajuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.158.199.217

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Voucher do food trucka

Polecamy

79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Pod Krzyżem Katyńskim, na części wojskowej cmentarza przy ulicy...

Największa inwestycja energetyczna na Lubelszczyźnie

Jeszcze w tym roku w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”...

Nowy proboszcz w Majdanie Starym (FOTO)

Dziekan Dekanatu Biłgoraj Południe, ks. Witold Batycki, dokonał...

100-lecie Związku Leśników Polskich (FOTO, AUDIO)

Związek Leśników Polskich świętuje 100-lat swojej działalności....

Podpisy i decyzja Rady Miasta Biłgoraj to tylko kroki w kierunku ogłoszenia św. Marii Magdaleny Patronką Biłgoraja (AUDIO)

Niespełna dwa tygodnie zbierane są w Biłgoraju podpisy pod wnioskiem...

Apel do rządu (AUDIO)

Rada Powiatu przyjęła stanowisko w sprawie sytuacji na rynkach...

Ogłoszenia