Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Historii nie można zakłamywać, nie można podawać tylko wygodnych faktów

Dodał: red Data: 2017-09-29 15:20:24 (czytane: 6084)

Szanowni Państwo, z wielkim smutkiem i niepokojem przyjąłem informację, ze Rada Miasta Biłgoraj podjęła uchwałę, w sprawie przyznania pośmiertnie Józefowi Dechnikowi tytułu "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj". Tytułem tym został uhonorowany człowiek, którego odznaczono orderem „Budowniczy Polski Ludowej".

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY
www.country.bilgoraj.com.pl,pizzeria, pizza, Biłgoraj, w Biłgoraju, restauracja

ul Dąbrowskiego 6B. 23-400, Biłgoraj

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajZ doniesień medialnych i informacji uzyskanych od radnych wiem, że w uzasadnieniu do uchwały, która zakłada przyznanie Józefowi Dechnikowi pośmiertnie honorowego tytułu nie znalazła się ani jedna wzmianka, o jego działalności w latach 30. XX wieku, oraz tych dotyczących jego postawy podczas II wojny światowej, okresu terroru Stalinowskiego, czy mówiąc najogólniej "utrwalania" zaprowadzonego w Polsce po 1945 roku systemu komunistycznego, który ograniczał suwerenność Polski, o którą walczyły pokolenia naszych Ojców, podczas walk o odzyskanie niepodległości, podczas walk z bolszewikami i "Cudu nad Wisłą", czy podczas zmagań z dwoma okupantami Niemieckim i Sowieckim, które we wrześniu 1939 roku zaatakowały naszą Ojczyznę, a także żołnierzy tzw. podziemia antykomunistycznego, którzy przez lata, przez "popleczników Moskwy" rządzących w Polsce byli ścigani, katowani i mordowani. Dziś w czasach, gdy za sprawą rządu Zjednoczonej Prawicy, trwa dekomunizacja przestrzeni publicznej, władze Miasta Biłgoraj, przyznają tytuł "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj", człowiekowi, który został odznaczony orderem „Budowniczy Polski Ludowej", który ten zbrodniczy komunistyczny system utrwalał, jak wysoki przedstawiciel władzy PRL.

Nie można zakłamywać historii, nie można w poważnej debacie społecznej podpierać się tylko wygodnymi faktami, a te niewygodne, które niejako kształtowały czy to poszczególną jednostkę, czy całe społeczeństwo pomijać, udawać, że ich nie było, wybielać to co obciążą, podawać to co może być przyjęte. Taki relatywizm historyczny nie prowadzi do niczego dobrego i nie może być na niego zgody. Otóż, chciałbym przypomnieć kilka faktów z życiorys dziś już Józefa Dechnika, o których w uzasadnieniu do uchwały - jak donoszą media - Burmistrz Janusz Rosłan nie wspomniał. Nie wierzę, by ich nie znał. Dość pokaźny materiał na temat przeszłości Józefa Dechnika jest w zbiorach IPN i opracowaniach historyków. Wystarczy minimum dobrej woli. Otóż, Józef Dechnik w poczatku lat 30. XX wieku był działaczem KPP - Komunistycznej Partii Polski. Ta partia komunistyczna założona 16 grudnia 1918 roku na zjeździe połączeniowym SDKPiL i PPS  -Lewicy, sprzeciwiała się m. in. odzyskaniu przez Polskę niepodległości, konsekwentnie zwalczała Polskę wszelkimi dostępnymi środkami. W czasie najazdu sowieckiego, komuniści z KPP jednoznacznie opowiedzieli się po stronie Sowietów. Kiedy Armia Czerwona w lipcu 1920 roku stanęła pod Warszawą, KPP wydała odezwę nawołującą do walki przeciwko Polsce, czytamy w niej -Rada Obrony Państwa, werbunek ochotnika, nowe pobory, wiece i obchody patriotyczne i kokardki . Klasa robotnicza stoi na uboczu tej wrzaskliwej komedii, komedii niegroźnej dla zwycięskich wojsk Czerwonej Armii. Do walki Towarzysze! Przez całe dwudziestolecie międzywojenne komuniści kontestowali ustrój i granice Polski. Formalnym wyrazem takiego stanowiska było m.i n. działanie na Kresach Wschodnich pod szyldem Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy i Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi. KPP chciała by Polska nie była suwerenna i niepodległa, ale by była jedną z sowieckich republik. KPP została rozwiązana przez Komintern 16 sierpnia 1938 w ramach wielkiej czystki w ZSRR. W 1933 roku Józef Dechnik został aresztowany, wraz z dwoma innymi więźniami zbiegł z aresztu. Rok później aresztowany został ponownie, został skazany przez Sąd Okręgowy w Zamościu na 4 lata więzienia. Jesienią 1939 roku, wraz z wycofującą się z części okupowanej Polski Armią Czerwoną, która m. in. Zamojszczyznę oddawała ręce hitlerowców Józef Dechnik wycofał się na teren ZSRR, gdzie pobiera nauki.

piotr_olszowka.JPG


W 1945 roku, gdy podziemie antykomunistyczne znów musi walczyć o suwerenność polski, Józef Dechnik, jako wartownik Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Biłgoraju brał udział w obronie budynku PUBP Biłgoraj przed atakiem oddziału dowodzonego przez majora Bolesława Borutę ps. "Hanicz". Od 1948 roku, Józef Dechnik jest członkiem PZPR, i tak w latach 1958 - 1971 zastępca członka KC PZPR, a w latach 1972 - 1980 członek KC PZPR, był także wieloletnim I sekretarzem KP PZPR w Biłgoraju. Jak wynika, z akt i dokumentów, Józef Dechnik był funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Tej instytucji, która odpowiada za prześladowanie, tortury i śmierć tysięcy najlepszych córek i synów Polski, w żołnierzy Armii Krajowej, WiN-u, działaczy niepodległościowych. To Ministerstwo odpowiadało za śmierć generała Fieldorfa, Danuty Siedzikówny, rotmistrza Pileckiego, majora Zygmunt Szendzielarza czy Józefa Francza. Nie znane są fakty, by Józef Dechnik kiedykolwiek żałował lub przeprosił za swa działalność komunistyczną i antypolską.

27 września 2017 roku, a więc w 78. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, część Rady Miasta Biłgoraj, przy sprzeciwie radnych związanych z prawicą, podjęła uchwałę, by Józefowi Dechnikowi przyznać tytuł honorowy. Pragnę tylko przypomnieć że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w okupowanej Europie. Takie działanie, może być postrzegane jako próba prowokacji, zwłaszcza, że nikt z władz Miasta Biłgoraj, nie zaproponował, by w tym dniu, podczas sesji, oddać cześć, minutą ciszy, tym którzy tworzyli Polskie Państwo Podziemne i walczyli w ramach jego struktur o wolną Polskę. Wprost przeciwnie, na ta datę wybrane zostało podjęcie uchwały, która honoruje człowieka, który z PPP walczył. Przywołując głosy oburzenia mieszkańców Biłgoraja, pragnę jednoznacznie negatywnie ocenić - w imieniu struktur PiS - działania władz Miasta Biłgoraj w związku z nadaniem Józefowi Dechnikowi zasłużonego tytułu. Wiem, że jest grono bardziej zasłużonych i mniej kontrowersyjnych osób, które na honorowe tytułu ze strony społeczności i  władz Miasta Biłgoraj zasługują. Pragnę podziękować radnym związanym z Prawem i Sprawiedliwością w Radzie Miasta Biłgoraj za postawę godną patrioty i za głosy sprzeciwu.

Piotr Olszówka
Pełnomocnik struktur wyborczych PiS
poseł na Sejm RP


Reklama.

Tagi: piotr olszówka   tytuły honorowe   józef dechnik   biłgoraj

Zobacz także

Opłatek Rejonowego Komtetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Dodane: 2019-01-20 02:16 - Komentarze  (7)  czytane (1077)

TAGI: rejonowy komitet obywatelski, biłgoraj, spotkanie opłatkowe, rkozb biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.203.213.116

(2017-10-03 21:56:19)

Panie Pośle proszę wymienić PZPR-owców i TW z Pis-u to wtedy uwierzę w Pana czyste intencję z oświadczenia. W przeciwnym razie to czysta hipokryzja. A mieszkańcy miasta wiedzą co Dechnik dla nich zrobił.

aaa (2017-10-03 15:56:02)

Ktoś mu coś napisał to podał dalej. Przecież on sam tego by nie wymyślił. Za mała bania:)

Hipokryto pośle (2017-10-03 15:18:20)

Najbardziej podoba mi się fragment jak to Dechnik jako wartownik pilnował budynku Urzędu Bezpieczeństwa, a jakiego budynku pilnował Piotr Kacperek Duda dzisiejszy szef Solidarności. Jakiej partii Członkami byli ci wybitni działacze:
Andrzej Kryże - Wiceminister Sprawiedliwości IV RP- członek PZPR do jej końca. Skazywał działaczy opozycji w stanie wojennym.

Wojciech Jasiński - Minister Skarbu IV RP, członek PZPR w latach 1976-1981, szef Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płockim Urzędzie Miasta, przybudówki SB. Zasłynął umorzeniem milionowych długów PC, byłej partii Jarosława Kaczyńskiego.

Karol Karski (PiS) - działacz władz centralnych socjalistycznego ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec lat 80 startował z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w stanie wojennym) w wyreżyserowanych i sfałszowanych przez komunistów wyborach do rad narodowych.
Ewa Sowińska - Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980 należała do PZPR.

Bogdan Socha - Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP - był do samego końca członkiem PZPR.

Maciej Łopiński - Rzecznik Prezydenta IV RP; w okresie 1975 - grudzień 1981 należał do PZPR

Ryszard Siewierski - Zastępca Komendanta Głównego Policji IV RP - członek PZPR do końca (1990).

Stanisław Kostrzewski - od 25.02.2006 skarbnik i finansista PiS - był aktywnym członkiem PZPR do końca jej działalności.

Henryk Biegalski - nominowany na szefa Centralnego Zarządu Służby Więziennej IV RP, był członkiem PZPR od 1969 r. do końca lat 80.Krzysztof Czabański - mianowany 01.07.2006 na prezesa Polskiego Radia S.A. - były dziennikarz m.in. 'Sztandaru Młodych' i 'Zarzewia'. W latach 1967-1980 należał do PZPR.


Marcin Wolski - 21.07.2006 mianowany został dyrektorem I programu PR - od 1975 roku do końca był w PZPR, będąc m.in. sekretarzem POP w PR.

Jan Sulmicki - kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, zgłoszony 11.12.2006 przez Kaczyńskiego - były aktywista PZPR w SGPiS (obecnie SGH), także w stanie wojennym.

Janusz Kaczmarek - szef MSWiA, prokurator krajowy z ramienia PiS - Członek PZPR od 1986 r.

Piotr Cybulski - poseł PiS. Były członek ZSMP i PZPR

Aleksander Chłopek - poseł z Gliwic. Członek PZPR od roku 1978. W latach 80. był członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR.

Halina Molka - posłanka na Sejm RP V kadencji. Były członek PZPR. Od 23 sierpnia 2007 posłanka PiS

Stanisław Piotrowicz - W 1978 rozpoczął pracę w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy, następnie w 1980 został przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie, na początku lat 80. przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Od 1978 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był członkiem egzekutywy PZPR w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krośnie.

Katarzyna Łaniewska- W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, donosiła na kolegów. Następnie należała do PZPR.

A autorytety Pis:
Marek Król - sekretarz KC PZPR
Jerzy Targalski - członek PZPR
Jerzy Zelnik - TW Jaracz

(2017-10-02 10:02:19)

kiedy pytałem ojca, kto to jest p. Dechnik, były słowa o pośle, działaczu PZPR, ale szybko następowała wyliczanka zasług dla Ziemi Biłgorajskiej (dłuuuga). (TAK WYKORZYSTUJE SIĘ MOŻLIWOŚCI, KTÓRE STWARZA M. NI. POSŁOWANIEM). Pytam - może sprzeciwiający się radni pracowali, pracują w zakładach, które tworzył p. Dechnik? Może pływali w basenie? Jeżeli Olszówka zrobi coś dla Biłgoraja, powiatu, województw, Polski - to będę go bronił. Mija połowa kadencji, a ja mam święty spokój. Innym "naszym" posłom coś się udaje, a tu nic!

(2017-10-02 06:40:50)

zasługi Dechnika w wyciągnięciu Biłgoraja z biedy, są niekwestionowane

do Piotrusia posła (2017-10-01 18:05:10)

Jesteś młodym, niedoświadczonym człowiekiem, który myśli że mu więcej wolno (mówić i robić) niż innym. Nic mylnego!
Lepiej, żebyś nie wchodził na grunt i tematy z którymi nie masz żadnych szans. Lepiej spokojnie (prze)czekaj i korzystaj z tego co ci zostało. Niektórzy internauci - jak "obserwator" -trafnie zauważają że historia to poważny temat -nie dla wszystkich...

(2017-10-01 13:31:12)

historia kałmuków na ziemiach polskich okrutna, zabijali gwałcili, skutkowało to śmiercią niejednej z kobiet a także potomstwem

zzz (2017-10-01 11:02:55)

Jaki był każdy rodowity mieszkaniec wie, zrobił wiele dobrego dla miasta a tu taki pseudo polityk z podkarpacia będzie się wypowiadał.

Piotr (2017-10-01 08:36:59)

Ale lewaków prawda boli

Silk (2017-10-01 07:22:14)

Wszystkim oszołomom i lemingom przedstawię kilka faktów. Bo z faktami się nie dyskutuje!
Józef Dechnik był członkiem komunistycznej partii (FAKT).
Dzięki jego staraniom powstały największe zakłady pracy w regionie (FAKT).
Przykładowo, taka "Mewa" w latach swojej świetności zatrudniała więcej osób, niż obecnie u Chmiela (FAKT).
Nikogo też nie skrzywdził, np. odbierając mu ostatnią krowę (FAKT).
A kto tak zrobił? Wszyscy wiemy! Ten co lata z chorągiewkami "Solidarności" wykrzykując dookoła, jak to komuna go zniszczyła. Aż się rzygać chce...

Tommy (2017-09-30 21:16:03)

panie pośle, jeśli ma pan trochę szacunku do ludzi to jest taka zasada: o zmarłych mówimy dobrze lub nie mówimy wcale !!!! bez względu jacy byli za życia, i kropka.

Tak już jest na świecie (2017-09-30 18:23:38)

prawda zawsze jest w ogniu krytyki, bo jest niewygodna i budzi sumienia

paw (2017-09-30 16:54:29)

"Skąd ta krytyka wobec posła? Przecież prawdę napisał. Ale tak jest że prawda historyczna najbardziej boli. Popieram posła, jako nie liczny miał oswage. A gdzie inni posłowie naszego regionu?!"

NAPISAŁ???!! HAHA Z krzesła spadłem :D Sam ??. Widzę, że na zlecenie, komitet prawych i sprawiedliwych, siedzi i klepie laurki pod artykułem i to w sobotę! ! Mierni ale wierni :)

paweł z. (2017-09-30 16:47:43)

mam propozycję, może zamiast kryyki zbijcie argumenty posła.

(2017-09-30 14:32:00)

Smutno nam, że ktoś taki, jak ten mieszkaniec obcego powiatu jest posłem. Czy mamy z tego jakieś korzyści dla naszego terenu? Co innego posłanka Borowiec, która postarała się o środki na drogi.

Arek (2017-09-30 10:43:45)

Brawo Panie pośle historia została napisana że Dechnik podporządkował się władzy sterowanej z Moskwy nikt tego nie zmieni nawet Pan Rosłan.

(2017-09-30 10:28:29)

Jak by nie p.Dechnik to wy 'patrioci' ziemię byście gryżli dzisiaj!Znawcy się znajeżli.A do roboty nieroby!!!

bystry potok (2017-09-30 10:23:12)

a posłanka nic w sprawach bieżących nie robi?

Komuna u Olszówki zapanBrat (2017-09-30 08:16:55)

Piotr a co z PiS w Biłgoraju i działacze PZPR na czele z Jagusiewiczem i innymi co ludzi mieli za nic. Podobno tacy mają byc na listach PiS

farbowany lis komunistyczny nauczyciel (2017-09-30 08:13:17)

My Biłgorajscy komuniści jesteśmy dumni z naszych wnuków we wszystkich władzach a jeszcze trochę to bohaterami czczonymi przez miasto będzie Kiszczak i Jaruzelski , tak trzymać

(2017-09-30 07:38:40)

Piotr olszowy urodzony w PRL, w systemie który gnębił swoich obywateli, który sptrzekal do protestujących, zamykał w więzieniach niewinne osoby czy taka osoba która żyła w PRL powinna sprawować funkcje posła?
Tak widzę pana argumenty
Gdzie należał P. Dechnik mnie nie obchodzi, za to co zrobił dla Biłgoraja należy mu się szacunek

Silk (2017-09-30 07:15:31)

do Święty Paweł też był zbrodniarzem, ale się nawrócić i żałował (2017-09-29 22:00:50)

Ty sobie św.Pawłem gęby nie wycieraj, bo w dupie byłeś i gówno widziałeś. Niby za co Dechnik miałby przeprosić? A Wałęsa za TW "Bolka" to przeprosił? Ciekawe kto bardziej winien?

obserwator (2017-09-29 23:02:15)

Piotrek a popytaj starszych wiekiem okolicznych mieszkańców czym się zasłużył tzw. "niezłomny" Kiszka to Ci powiedzą a Ty z niego robisz bohatera a o Dechniku mają dobre zdanie

(2017-09-29 22:54:17)

Dobrze poseł napisał. Widać że trafił, dlatego bo atakują. Brawo tak trzymać!!

Święty Paweł też był zbrodniarzem, ale się nawrócić i żałował (2017-09-29 22:00:50)

Gdyby Dechnik przeprosił. Dziś by nikt mu tego nie wyciągał

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Dzień Babci i Dziadka w DPS-ie dla Kombatantów (FOTO)

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 odwiedzili mieszkańców Domu...

Studniówka I LO im. ONZ w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

Od minuty ciszy, którą uczczono pamięć prezydenta Gdańska Pawła...

100-lecie ruchu Polskiego Czerwonego Krzyża

Biłgoraj włącza się w obchody 100. rocznicy powstania Polskiego...

Co dalej z biłgorajskim sportem? (FOTO)

Na to pytanie próbowano odpowiedzieć podczas spotkania, które...

Za Mędrcami do Dzieciątka Jezus (FOTO, AUDIO)

Z sanktuarium świętej Marii Magdaleny, na plac Biłgorajskiego...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Ogłoszenia