Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Historia wpisana w kamień

Dodał: red Data: 2019-10-01 14:48:20 (czytane: 1976)

29 września br. odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej było ukoronowaniem projektu „Historia wpisana w kamień” dofinansowanego z „Działaj Lokalnie 2019” realizowanym przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia był Henryk Wujec we współpracy z Wójtem Gminy Biłgoraj. Opracowaniem historii zajął się regionalista Piotr Flor. Realizatorem był GOK w Biłgoraju i mieszkańcy Podlesia.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajZamysłem realizatorów projektu było upamiętnić założycieli tej pięknej podbiłgorajskiej miejscowości oraz przypomnieć i utrwalić  jej historię. Obok kamienia z wbudowaną tablicą pamiątkową  stanęła tablica informacyjna z historią wsi Podlesie, a wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali folder dotyczący historii miejscowości. 

podlesie__1_.JPG

Uroczystość, która odbyła się 29 września przy kapliczce w Podlesiu, poświęcona została pamięci pierwszych mieszkańców osady klasztornej zwanej Czostek, założonej w XVIII w., którzy swym ofiarnym życiem i wytrwałą pracą na roli,  przyczynili się do powstania w XIX wieku wsi Aleksandrowska Słoboda, przemianowanej po odzyskaniu niepodległości na Podlesie.

podlesie__2_.JPG

W programie uroczystości, po wstępie dotyczącym założeń projektowych przekazanych przez prowadzącą spotkanie Celinę Skromak dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, głos zabrali: Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, Henryk Wujec i Piotr Flor. Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali: Wiesław Różyński, Piotr Flor, Henryk Wujec i Stanisław Wujec. Modlitwę odmówił i poświęcenia tablicy dokonał ks. Witold Batycki Proboszcz i Kustosz Sanktuarium Świętej  Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Reklama.

W uroczystości w Podlesiu wzięli udział przede wszystkim Mieszkańcy Podlesia, potomkowie pierwszych osadników, czyli rodziny Wujców i Wojdów,  mieszkańcy Dereźni i Biłgoraja, uczniowie, nauczyciele i dyrektor Szkoły Podstawowej w Dereźni Solskiej Zofia Bielak,  Sołtys wsi Małgorzata Maciocha, regionaliści i historycy. Na zakończenie uroczystości Wójt w imieniu całej społeczności złożył przy tablicy pamiątkowej symboliczną wiązankę kwiatów.

/GOK Biłgoraj/

Tagi: gmina biłgoraj   podlesie   historia podbiłgorajskich wsi   henryk wujec

Zobacz także

Sukcesy uczniów Budowlanki

Dodane: 2021-01-25 17:50 - Komentarze  (0)  czytane (229)

TAGI: zsbio w biłgoraju, stypendia, oświata biłgoraj, powiat bilgorajskiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.109.55

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia