Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Historia powstania Automobilklubu Biłgorajskiego, cz. 2

Dodał: TF Data: 2009-10-08 09:13:06 (czytane: 7132)

Prezentujemy II część historii Automobilklubu Biłgorajskiego, przygotowaną specjalnie dla naszych czytelników, przez Zenona Łoja, wieloletniego członka Zarządu.Dnia 10 stycznia 1990 roku, wybrano pierwszy zarząd Automobilklubu Biłgorajskiego, w którego w skład weszli: prezes  - Jan Żabiński, v-ce prezesi: Zbigniew Woźny, Zbigniew Kot, Jan Kanty, Janusz Tuzinek, skarbnik – Kacper Knap, sekretarz -Wiesław Krawczykowski, członkowie: Leszek Jagosiak, Janusz Borowiński, Maria Artecka, Eliza Łysikowska, Bolesław Babij, Jan Krzesiński, Izydor Waga, Józef  Turczyniak, Ryszard Krawiec, Tadeusz Gronzio, Tadeusz Tujaka.

Początek lat dziewięćdziesiątych, które przyniosły w Polsce zmiany ustrojowe, nie był łatwy zarówno dla nowo powstałego samodzielnego Automobilklubu jak też dla wybranego prezesa i zarządu. Dużo mniejsze niż dotychczas wsparcie klubu ze strony zakładów pracy i instytucji państwowych oraz sponsorów, a przez to brak odpowiednich środków, wyraźnie wpłynęły na działalność statutową klubu i osiągane rezultaty sportowe zawodników. Ze względu na braki środków na sprzęt, trzeba było dokonać rozwiązania sekcji crossu motocyklowego. Te same przyczyny doprowadziły również do uszczuplenia sekcji kartingowej. Tak jak w działalności i funkcjonowaniu każdej organizacji społecznej lub stowarzyszenia,  brak środków finansowych zmusił do oszczędności w każdym zakresie i jednocześnie nie pozwalał na rozwój określonych zadań czy dyscyplin. Zarząd klubu starał się za wszelką cenę utrzymać działalność  tych dyscyplin sportowych, które nie wymagały dużych nakładów finansowych.

automobilklub__5_.jpg


Realizując działalność statutową, Klub osiągał w tamtym czasie doskonałe wyniki w sporcie kartingowym i motocyklowym, organizując zawody o randze Mistrzostw Polski (MP) i okręgu. Licznie organizowano także imprezy w sporcie  popularnym samochodowym i turystyce motorowej łączącej walory krajoznawcze z elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego i ratownictwa medycznego, pn. „Brzegami Łady i Tanwi", "Źródełko". Członkowie sekcji turystyki motocyklowej klubu, których  łączy zamiłowanie do motocykli i turystyki motorowej, od ponad 15 lat (od 1994r.) są uczestnikami europejskich zlotów motocyklowych „FIM Rally”(Federation International de Motocyclisme), reprezentując kraj, PZM, okręg i klub. Do najwytrwalszych motocyklistów klubu należą: bracia Marek i Tomasz Spustek.

automobilklub__3_.jpg


Od pierwszych lat funkcjonowania Klubu prowadzone były częste szkolenia i rajdy dla ratowników drogowych, o czym świadczyła wielka liczba przeszkolonych osób. Niejednokrotnie na przestrzeni lat, wielu klubowych ratowników drogowych PZM niosło pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych. 

Za wyjątkowy sukces o nowatorskim charakterze na terenie regionu należało wtedy uznać organizację przez klub ogólnopolskich zlotów karawaningowych w Woli Dużej k/Biłgoraja, czy utworzenie sekcji cyklotrialu (wyczynowej jeździe na rowerze po przeszkodach), w której uczestniczyło ponad 30 dziewcząt i chłopców.

automobilklub__4_.jpg


Nie można  pominąć jednego z najważniejszych punktów realizacji zadań statutowych klubu, tj. organizacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla dzieci i młodzieży szkolnej, który od początku funkcjonowania stał na najwyższym poziomie krajowym. Pozwoliło to młodzieży biłgorajskiej osiągać bardzo dobre wyniki w regionie i na szczeblu centralnym turnieju czy szkoleniach nauczycieli na instruktorów.

Po upływie 4-letniej kadencji, dnia 18 lutego 1995 roku, wybrany został zarząd klubu z Janem Żabińskim jako prezesem na czele, do którego weszli: Zbigniew Woźny i Zygmunt Dechnik jako v-ce prezesi, Józef  Turczyniak - sekretarz, Zbigniew Kot - skarbnik oraz członkowie: Bolesław Babij, Ryszard Krawiec, Tadeusz Tujaka, Edward Surmacz, Mariusz Błaszczyk.

automobilklub.jpg

W ciągu tego okresu i następnych lat funkcjonowania Automobilklubu Biłgorajskiego w działalności klubu nastąpiły spore zmiany, które wynikały głównie z braku środków finansowych na prowadzenie sekcji sportu motorowego. Mimo kłopotów, zarząd i członkowie Automobilklubu Biłgorajskiego, obchodząc w 1999 r. jubileusz 10-lecia, z dumą podsumowali osiągnięcia  klubu. Były gratulacje od Zarządu Głównego i Zarządu Okręgowego PZM, władz miasta oraz wielu urzędów, instytucji i organizacji współpracujących z biłgorajskim klubem. 

Uchwałą Prezydium ZG PZM z dnia 12 lutego 1999 r. klubowi przyznano „Złotą Odznakę Honorową PZM”, jako „wyraz uznania dla działalności i osiągnięć Automobilklubu Biłgorajskiego w rozwoju i popularyzacji sportu kartingowego i turystyki motorowej oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego”. Natomiast decyzją z dnia 5 lipca 1999 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej, w „uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz pomocy nauczycielom” klub otrzymał „Odznakę Honorową” za zasługi dla oświaty. Z okazji jubileuszu klubu oraz w podziękowaniu za współpracę, Rada Miasta Biłgoraja, w dziesiątą rocznicę Samorządu Gminnego 1990-2000,  przyznała klubowi pamiątkową plakietkę.

automobilklub__6_.jpg


Nagłe odejście prezesa Jana Żabińskiego (zmarł 9 lipca 2000 r.),  zamknęło pewien rozdział w historii biłgorajskiego klubu. Uznanie dla prezesa Żabińskiego, jako znanego i oddanego działacza, członka Zarządu Głównego PZM, zmuszało  do utrzymania dotychczasowego poziomu działalności klubu.


Oprac. Zenon Łój – członek Zarządu.
Foto: Archiwum Automobilklubu, Henryk Tytoń, Zenon Łój.

Zobacz także

126 km/h w terenie zabudowanym, w Luchowie Górnym

Dodane: 2020-07-06 14:48 - Komentarze  (0)  czytane (38)

TAGI: Luchów Górny, zatrzymali policja, kpp biłgoraj, drogówka zatrzymałaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.168.111.204

-ciekawski (2009-10-08 17:17:07)

czy poszkodowany przeżył i czy ratowany organ nadawał się jeszcze do użytku?

-agu (2009-10-08 17:00:51)

a ja wśród tej młodzieży poznaję jeszcze Kupca,Sprysaka, Spustka i Wlazia

-HEO (2009-10-08 12:21:28)

Dobry tekst wspomnieniowy o świetności Automobilklubu, dzięki pięknej pasji tych ludzi, o których autor pisze. Pamiętamy liczne sukcesy, które służyły promocji miasta i tej dziedzinie sportu.

-Marek (2009-10-08 11:07:09)

Na pierwszym zdjęciu z pewnością to Zbyszek K. i Janek K. na zawodach ratowników drogowych. A na drugim wśród młodzieży poznaję dwóch -kierowcę pięknego Simsona no oczywiście Artura (ten z bujną czupryną "afro") Stare czasy!. Wiele się działo.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Marszałek Elżbieta Witek w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...