Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Happening radnego Tomasza Bednarza w obronie mediów w Sejmie

Dodał: red Data: 2016-12-21 19:16:04 (czytane: 6567)

Podczas sesji rady Miasta Biłgoraj, na swym biurku podczas obrad Rady, Tomasz Bednarz wystawił kartkę #WolneMediawSejmie i włączył się tym samy w toczący się w Polsce spór. -Dobrze by mieszkańcy wiedzieli w czym jest sedno sprawy - podkreśla radny Tomasz Bednarz.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajZapytaliśmy radnego, czemu i komu miał służyć happening przeprowadzony podczas obrad Rady Miasta. -W dwóch słowach to: obywatelom i demokracji, jej poszanowaniu i poszerzaniu praw obywatelskich - odpowiada radny. Jak podkreśla, problemem nie jest zamknięcie gmachu Sejmu przed dziennikarzami, problemem stajnie się zamknięcie gmachu Sejmu przed wyborcami i należnego im ,w demokratycznym państwie, dostępu do informacji. -Dziennikarze nie chodzą do Sejmu bo tak im się podoba, chodzą tam dla nas obywateli, abyśmy mieli dostęp do informacji o pracy ludzi, których wybieramy i których w pewien sposób zatrudniamy. Demokracja opiera się na jawności i na swobodnym i niczym nie skrępowanym dostępie do informacji publicznej - dodaje.

tomasz_bednarz.JPG


W rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl radny Bednarz przytacza artykuł 61 Konstytucji RP, tj. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa; oraz ma prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

Reklama.

Bednarz zaznacza, że nie popiera żadnej ze stron politycznego sportu. Przyznaje, że zaproponowane przez PiS rozwiązania sa na rękę zarówno rządzącym jak i opozycji: -Moim zdaniem opozycja zadziałała dość koniunkturalnie, złapała nośny temat i postanowiła go wykorzystać. Nie bądźmy jednak naiwni, jeśli wprowadzone ograniczenia dla mediów wejdą w życie rękami Marszałka z PiS, dzisiejsza opozycja zawyję z oburzenia, ale już jako kolejna władza ich nie zmieni, bo niby dlaczego miałaby odsłonić kulisy robienia czasami tak brutalnej i mało estetycznej polityki. Przecież fajnie jest mieć święty spokój w tak ciekawych czasach przy władzy.

-Wydaje mi się, że władza chce w ten sposób uniknąć dociekliwych dziennikarzy i stawianych przez nich niewygodnych pytań To taki sposób znaleźli, aby na Wiejskiej zapanowała błoga cisza, sielski spokój i komfort - jak to określił Wicepremier Morawiecki - w ciężkiej pracy parlamentarzystów - zauważa.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: happening tomasza bednarza   rada miasta biłgoraj   wolne media w sejmie   radny tomasz bednarz

Zobacz także

Absolutoryjna Sesja Rady Miasta Biłgoraj: Emisja NA ŻYWO na bilgoraj.com.pl

Dodane: 2018-04-25 15:17 - Komentarze  (0)  czytane (69)

TAGI: sesja rady maista biłgoraj, absolutorium, bilgoraj.com.pl, transmisja sesji na żywoKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.81.166.196

(2017-01-17 11:56:39)

Panie radny przyciśnie Pan burmistrza z tym Rejestrem Umów. Niech w końcu coś zadecydują

remi (2017-01-10 12:05:13)

Brawo Panie radny tak trzymać. Proszę pilnować demokracji.

Staś (2017-01-09 09:23:59)

Bardzo miłe zaskoczenie ze strony radnego. Fajnie że w tak spokojny sposób odnosi się do spraw tzw warszawki.

Reasumując (2016-12-23 23:09:56)

Po przeczytaniu artykułu i komentarzy mogę z calą pewnoscia stwierdzić że piszący niepochlebne komentarze na radnego nie przeczytali artykułu, albo co gorsza nie zrozumieli jego treści. I to jest problem nawet bardzo poważny. Radny nie opowiedział się po stronie opozycji zarzucił jej koniunkturalizm i hipokryzje ale opowiedział się za obywatelskim dostępem do informacji. Ma rację minister Zalewska żeby przeprowadzić reformę edukacji bo już mamy całą masę wtórnych analfabetów po reformie może coś się ruszy. Pozdrawiam wolnych obywateli.

R.W. (2016-12-23 22:51:09)

Macie pretensje do radnego że zamanifestował swoje zdanie to popatrzcie na wczorajszy sondaż 89% chce żeby media działały w sejmie jak do tej pory. Przepytano również z uwzględnieniem na partie polityczne 80% wyborców PiS też nie chcę żadnych zmian w tej sprawie. Każdy może wypowiadać się i protestować w jakiej sprawie chce. Po co jakieś osobiste jazdy. Nie zagłosuje na niego bo zawsze głosuje na prawicę ale to jeden z nielicznych radnych który coś robi nie tylko dla swojego osiedla ale również dla ogółu mieszkańców. I chwała mu za to. Praktyczne oglądam każdą sesję i obserwowanie ciągłego zgłaszania przez radnych niekoszonych traw, sieci na trawniku i czekanie z tym 2 lub 3 tygodnie do sesji to jakaś pomyłka. Mi osobiście bardzo podobało się zgłoszenie przez radnego postulatu publicznych list umów podpisywanych przed urząd. Trzymam kciuki żeby mu się to udało.

(2016-12-23 20:05:54)

Media mają prawo, a nawet obowiązek informować społeczeństwo.
Próba blokowania nie do przyjęcia. Metody z lat PRL nie przejdą, władza po to jest, żeby służyć społeczeństwu i przestrzegać prawa.

s (2016-12-23 18:53:59)

Tomku więcej refleksji mniej hipokryzji (no chyba że coś tam ci obiecali za to cyrkowanie).

CzAd (2016-12-22 20:36:31)

Czy w Urzedzie Miasta "nalazliwy" dziennikarz moze wejsc wszedzie, Czy tylko do wskazanych miejsc? Czy praca dziennikarza przypomina samowolke, Czy jest jakos uporzadkowana? O nic innego nie chodzi w Sejmie....uporzadkowac, usystematyzowac prace dziennikarzy.
Kazdy stadion MA wydzielone miejsca gdzie moga pracowac badz przebywac dziennikarze.
Wskazane bardzo konkretnie.
Nawet szkolne kuchnie przygotowujace obiady dla szkolnej dziatwy said dostepne tylko dla personelu. Czy dlatego, ze panie kucharki chca "dosypac" Co nieco od siebie lol
Wiecej wiary w ludzi, panie radny. A ten "happeningowy atrybut" moze pan Sobie postawic na..... telewizorze.

Takie Odczucie mają Obywatele. (2016-12-22 17:49:02)

Brawo Tomek (Karol). Serdecznie dziękuje że i w Biłgoraju też widzą ten problem i redakcji za wnikliwy artykuł.

(2016-12-22 15:46:32)

A ta smutna malowana lala za radnym to też happening?

Parafrazując klasyka (2016-12-22 15:44:41)

Jaki radny taki 'happening".

oj (2016-12-22 15:30:50)

w ramach solidarności z tymi idiotami wypierd..alaj do wawy i spędzaj świeta ze swoimi kumplami w sejmie o pustym pysku!

Pozwolę się wtrącić do dyskusji (2016-12-22 15:10:15)

wydaję mi się że manifest radnego i protest dziennikarzy był podyktowany brakiem rozmowy między marszałkiem sejmu a mediami. Coś sobie wymyślił coś przygotował i postanowił że wejdzie w życie. Żadnych rozmów, żadnych konsultacji tylko kolanem aby wyszło na moje.
Przecież przeciwko zmianom nie protestowały tylko media zbliżone do opozycji. Protestowały wszystkie media od wSieci i Gościa Niedzielnego do Newsweeka i TVN24. Czy tego nie zauważacie?

(2016-12-22 13:39:12)

Oni mają ciapatych i 2500 euro za miesiąc ty nie masz ciapatych i 1200 zł za miesiąc i jeszcze dodatkowo jeździsz do tego strasznego kraju zbierać owoce po 7 euro za godzinę. Ale straszny tej kraj. Ale jak to mówią głupi bo biedny, biedny bo głupi

(2016-12-22 12:54:12)

Tak sczególnie dążyć do ciapataej zarazy jaka zalała Belgię i pozostałe kraje zachodu ,dobre porównanie.

arek (2016-12-22 12:52:21)

Czy uważacie że kraje typu Włochy czy Czech są w stosunku do nas z demokacją w tyle???

Jedni maja więcej swobód inni mniej ale nie można mówic że my będziemy jedyni w stosunku do dziennikarzy a przykładu Węgier nie podawałem bo tam dziennikarze mogą nagrywać wszystko tak jak w Belgii czy Holandii,proszę dobrze czytać moje posty.

(2016-12-22 11:42:00)

W Belgii dziennikarze są mile widziani w parlamencie. Nie ma ustalonych ograniczeń dotyczących liczby dziennikarzy z poszczególnych redakcji, którzy mogą otrzymać stałą akredytację. Akredytowani dziennikarze mogą swobodnie poruszać się po całym budynku, a ci, którzy nie mają stałej przepustki, mogą wejść na teren parlamentu na podstawie karty prasowej, którą w Belgii wydają centralne organizacje dziennikarskie. Dziennikarze ci mogą poruszać się po całym budynku, ale w towarzystwie pracownika parlamentu.

W Holandii parlament jest miejscem otwartym dla dziennikarzy. Oczywiście przedstawiciele mediów muszą mieć akredytację, by poruszać się po budynku Izby Reprezentantów, ale ograniczenia są znikome. Mogą obserwować i filmować pracę posłów zarówno z kuluarów będących na tym samym poziomie co sala posiedzeń, jak i z górującego nad nią balkonu. Restrykcje obowiązują tam, gdzie spotyka się komisja ds. służb specjalnych.

Jeszcze bardziej otwarty jest parlament Luksemburga. By do niego wejść na umówione spotkanie, wystarczy legitymacja dziennikarska. Nie ma sali prasowej, a przedstawiciele mediów mogą poruszać się po całym budynku. Fotoreporterzy mogą wchodzić nawet na salę obrad.

Zasady w tym kraju bardziej opierają się na wzajemnym zaufaniu mediów i polityków niż regulaminowych zapisach. Jak opowiada PAP były dziennikarz z Luksemburga, w tym nieco ponad półmilionowym kraju jest jedynie 60 posłów, więc wszyscy pracujący w parlamencie znają się osobiście. Nawet jeśli jakieś spotkanie jest zamknięte dla mediów, informacje z niego zostaną przekazane.

Arku (2016-12-22 11:40:11)

Demoludy mają najwięcej swobody taka Rosja i Węgry tam jest dopiero wolność. A może powinniśmy dążyć do najbogatszych państw w Europie takich jak Belgia, Holadnia czy Luksemburg bo o Szwajcarii już nie wspomnę. A ona bardzo często przywoływana jest jako wzór wolności obywatelskich

arek (2016-12-22 11:04:45)

Do goscia niżej nie wybrałem 3 państw tylko dwa a jeśli na Ukrainie jest taka swoboda to zawsze można przenieść się na Ukrainę i nie przekręcaj wypowiedzi.

Nie bardzo rozumiem takie oburzenie jednego osobnika (2016-12-22 10:49:01)

piszącego pod różnymi imionami. Jestem z krwi i kości prawicowcem i wolnościowcem i zajęło mi dosłownie 2 minuty znalezienie zestawienia jak to jest w innych państwach z dostępem mediów do parlamentu. I co się okazało że delikatnie mijasz się z prawdą wybrałeś trzy państwa w których są jakieś nazwijmy to obostrzenia a gdzie pozostałe. Wejdź na portal np wpolityce tam wszystko jest i nie pisz głupot. Pierwszy przykład z artykułu: Jak wygląda dostęp mediów do parlamentu w innych krajach Europy?
Dziennikarze, fotoreporterzy i operatorzy TV mają w europejskich parlamentach dużą swobodę; istnieją pewne ograniczenia, często wynikające ze względów bezpieczeństwa. Wiele restrykcji obowiązuje we Włoszech, a w Kijowie dziennikarzy nie obowiązują żadne ograniczenia.

W Parlamencie Europejskim praca dziennikarzy jest regulowana, ale mają oni dużą swobodę poruszania się po budynkach zarówno w Brukseli, jak i w Strasburgu. Operatorzy czy fotoreporterzy mogą filmować i robić zdjęcia w zasadzie wszędzie, łącznie z balkonem nad salą plenarną czy nawet w określonym czasie na samej sali plenarnej. Zabronione jest jednak filmowanie w restauracji czy w biurach parlamentarzystów (w PE, inaczej niż w polskim Sejmie, każdy deputowany ma swoje biuro).

Restrykcje dotyczą też strefy komercyjnej w europarlamencie w Brukseli, gdzie znajdują się banki, poczta czy np. fryzjer. Generalna zasada jest taka, że podczas pracy europoseł jest dostępny dla mediów, ale w czasie, gdy nie sprawuje swoich obowiązków (np. jest w restauracji), media mają obowiązek uszanować jego prywatność.

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę akredytacji dla poszczególnych redakcji. Stali korespondenci przy instytucjach unijnych mają roczne przepustki, które upoważniają ich do wejścia zarówno do PE, Rady UE, jak i Komisji Europejskiej. Dziennikarze dojeżdżający z krajów członkowskich bez problemu mogą dostać akredytację na jeden czy więcej dni. W każdej z instytucji UE są specjalne centra z salami konferencyjnymi i stanowiskami pracy dla prasy.

do dfgdr (2016-12-22 10:31:20)

Byłem dzisiaj w biłgorajskich sklepach widziałem tych grzebiących ale między pułkami z pełnymi wózkami jakby wojna miała być a nie trzy dni świąt. Przestań już człowieku z tymi fabrykantami, czepiłeś się jak pijany płota i w każdym wpisie tylko pod różnymi nickami marmolisz ni do ład ni do składu. Co radni, burmistrz maja do tego ile jakiś przedsiębiorca płaci pracownikom. Zwróć się do miłościwie nam panujących rządzących aby może obniżyli zus, podatki i różnego rodzaju daniny. Myślę że wtedy zaczną więcej płacić. Ale że jesteś mało ambitny co widać po wpisach to tak dalej będziesz siedział przed kompem i narzekaj, zarejestruj firmę bierz zlecenia i coś rób. Niech ci klient płaci 16 zł za godzinę pracy twoich pracowników a ty im płać po 20 zł.

50-latek (2016-12-22 10:20:45)

Już bujam się po ty łez padole pół wieku i dopiero dzisiaj zrozumiałem dlaczego np. doszło do rozbiorów naszej ojczyzny. Mamona zadźwięczała na stole ktoś rzucił 500 srebrników i jesteśmy wstanie za tą jałmużnę zrzec się swoich praw i wolności. Gratuluję ludzie, gratuluję.

dfgdr (2016-12-22 10:19:43)

Niech się Bednarz zainteresuje Stronniczymi mediami w BCK gdzie na władzę nic nie można powiedzieć i niech zrobi apel do fabrykantów ,żeby lepiej płacili niewolnikom , bo z głodu w śmietnikach grzebią

arek (2016-12-22 10:03:33)

W Italii i czechach dziennikarze mają zakaz wstępu na salę obrad i korytarze parlamentu czy tam nie ma demokracji i czego nikt tam nie protestuje?????????????????????

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Spotkanie z wiceministrem sprawiedliwości (FOTO, VIDEO)

Mieszkańcy Powiatu Biłgorajskiego spotkali się z wiceministrem sprawiedliwości. W Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju na konferencji z Michałem Wójcikiem zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Rozmawiano o reformie wymiar sprawiedliwości w Polsce. Spotkanie zorganizowało biuro poselskie poseł Agaty Borowiec. więcej»

Konkursy

BIŁGORAJ: Kabaret JURKI w Biłgoraju

bilgoraj.com.pl poleca

O co chodzi w obróbce CNC?

Produkcja elementów na skalę masową, była kiedyś niemożliwa ze względu...

Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Biłgoraju (FOTO, VIDEO)

54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś uroczystą...

Inspiracja ku pełni życia

Dobry Pasterz wie, czego potrzebują jego owce. Jezus ceni każdego...

5. urodziny 'Pokoleń' (FOTO, VIDEO)

Specjalnym koncertem jubileuszowym opartym na polskich tańcach...

Elżbieta Rafalska w Biłgoraju (FOTO, AUDIO)

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska...

Klasa o profilu wielozawodowym pod patronatem Black Red White

W ZSZiO w Biłgoraju powstanie pierwsza klasa o profilu wielozawodowym,...

Ogłoszenia