Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Green Velo - perła (nie tylko) Polski Wschodniej

Dodał: red Data: 2019-09-24 14:00:10 (czytane: 1639)

Blog rowerowy Dadelo.pl stworzył ranking siedmiu najbardziej atrakcyjnych tras rowerowych w Polsce. Jedna z nich - Green Velo - przebiega przez tereny Polski Wschodniej. Ważnym punktem na mapie są województwa południowe – Lubelskie i Podkarpackie. Osoby, które oddały swój głos na najpiękniejsze polskie trasy rowerowe, doceniły także Powiat Zamojski i Biłgorajski.Nic w tym dziwnego - w obu tych regionach jest mnóstwo pięknych miejsc, w które warto zabrać rower.

Powiat Zamojski - architektura i walory przyrodnicze 
Green Velo wjeżdża na teren Powiatu Zamojskiego za Nową Wsią (jadąc od północy). Trasa prowadzi nad rzeką Wieprz. W okolicach Grobli zaczyna się Zalew Nielisz. To piękny akwen o powierzchni ok. 950 hektarów, największy w regionie lubelskim. W Nieliszu znajduje się kąpielisko Moczydło. Można tam wypożyczyć sprzęt do pływania. Nie ma problemy, by znaleźć nocleg w którymś z gospodarstw agroturystycznych lub na polu namiotowym.

Dalej szlak biegnie na południe. Ciekawym miejscem jest park w Klemensowie z pałacem, który niestety najlepsze czasy ma już za sobą. Jest jednak nadzieja – w 2017 roku nieruchomość została kupiona przez pięcioro dzieci Jana Zamojskiego. Pałac został sprzedany przez Skarb Państwa za 1 procent wartości pod warunkiem, że w ciągu trzech lat rozpocznie się tam remont. W budynku kręcono oskarową „Idę”.

Jeśli chcemy zobaczyć Zamość, musimy za parkiem skręcić na wschód. Miasto dzieli od Green Velo niespełna 15 km. Jednak zdecydowanie warto zboczyć z drogi. Dowodem na jego atrakcyjność jest miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najważniejszy plac w mieście – Rynek Wielki – ma powierzchnię 100 na 100 metrów. Pięknie zdobione kamienice i manierystyczno - barokowy ratusz przypominają o hetmanie Janie Zamoyskim i architekcie Bernardzie Moranda, którzy stworzyli Zamość. Później trasa prowadzi w stronę Szczebrzeszyna. Miasto to liczy nieco ponad 5 000 mieszkańców. Na południu od niego jest Roztoczański Park Narodowy. Można w nim zobaczyć zwierzęta i roślinność, charakterystyczne dla Roztocza. Aż 95% obszaru chronionego obejmują lasy. Jadąc w „dół mapy” docieramy do Zwierzyńca - siedziby parku.

szlak_green_velo.jpg

Biłgoraj z perspektywy siodełka
Dalej mamy dwie możliwości. Pierwsza to odbicie w prawo w stronę Biłgoraju, druga – w lewo na Józefów. Ten pierwszy wariant ma dwie kolejne opcje – koniec wycieczki w miejscowości Końskie lub pętla przez Rzeszów, Przemyśl i z powrotem do Zwierzyńca. Nie da się ukryć, że opcja nr 2 jest znacznie bardziej atrakcyjna.

Miejscem wartym odwiedzenia jest Biłgoraj. To miasto średniej wielkości zamieszkuje ponad 25000 osób. Jest świetnym punktem wypadowym choćby na Roztocze czy do Puszczy Solskiej. Poza Green Velo przez miasto przebiega kilkanaście innych tras rowerowych, między innymi Szlak Białej Łady i Szlak im. Józefa Złotkiewicza. Rzeka Łada nadaje się z kolei idealnie na spływy kajakowe. Biłgoraj jest świetnie położony pod kątem przyrodniczym. Na północy znajduje się Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, a na południowym wschodzie wspomniana Puszcza Solska. W XVIII i XIX wieku miasto było znane z sitarstwa i przetacznictwa. Rzemieślnik trudniący się pierwszą profesją zajmował się tworzeniem sit, dzięki którym można było oddzielić większe elementy od mniejszych. Przetaczarz wyrabiał z kolei sita z większymi okami.

Wrażenie robi historia Biłgoraju. Został on założony jako miasto prywatne przez wyznawców protestantyzmu. Z uwagi na położenie bardzo mocne były wpływy rusińskie. Widoczna była także obecność Żydów. Na początku XX wieku stanowili oni większość mieszkańców. Jednym z obywateli miasta był Izaak Baszewis Singer, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978. Choć mieszkał on w Biłgoraju przez kilka lat, miasto wywarło niewątpliwy wpływ na jego twórczość. Choć II wojna światowa przerwała funkcjonowanie kultury żydowskiej, polskiej i rosyjskiej obok siebie - historia sprawia, że Biłgoraj nazywany jest do dziś Miastem Trzech Kultur.

Ważnymi miejscami w Biłgoraju są na pewno sanktuarium św. Marii Magdaleny i kaplica objawień są z kolei mocno związane z kulturą katolicką. Nazwa wzięła się od objawień świętej, które miały miejsca od 1603 roku. Do sanktuarium przyjeżdżają pielgrzymki. Istnieją legendy, które traktują o licznych cudach, związanych z miejscem.

Więcej ciekawych propozycji, jak spędzić czas wolny na rowerze, znaleźć można w artykule Najlepsze szlaki rowerowe - na dwóch kółkach przez Polskę na blogu Dadelo.pl

/Materiał partnera - Dadelo.pl/

Reklama.

Tagi: green velo   szlak rowerowy   rower   trasy rowerowe

Zobacz także

Kraków kulturalnie (FOTO)

Dodane: 2020-10-15 08:33 - Komentarze  (0)  czytane (730)

TAGI: grupa teatralna tarnogród, tarnogrodzki ośrodek kultury, model opakowania, kulturaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.215.33.158

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Hotele i pensjonaty

więcej

Biura podróży

Podróże

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zakaz aborcji ze względu na wady płodu i protesty pod biurem poseł Beaty Strzałki i Jacka Sasina

Spora cześć Polek i Polaków, a co za tym idzie spora cześć opinii...

Dąbrowica. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza (FOTO)

Ks. Krzysztof Maj, znany jest w Biłgoraju bardzo dobrze, posługę...

Uczcili Kapelana Solidarności i kapłanów niezłomnych (FOTO, AUDIO)

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili dziś ks. Jerzego Popiełuszkę i księży...

Jak skutecznie zapobiegać korozji metalowych elementów?

Inżynierowie projektujący obiekty przemysłowe wykorzystują w tym celu...

Stypendia FFLZB rozdane (LISTA STYPENDYSTÓW)

Do kilkudziesięciu uczniów trafiły dziś stypendia ufundowane...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Ogłoszenia