Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Gmina Księżpol likwiduje szkolę podstawową w Starym Lipowcu

Dodał: red Data: 2019-01-28 16:01:41 (czytane: 2552)

28 stycznia, Rada Gminy Księżpol, przy jednym głosie sprzeciwu i dwóch głosach wstrzymujących się, podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Filialnej Podstawowej w Starym Lipowcu. Pełni obaw są jednak mieszkańcy Lipowca. Podkreślają, że szkoła powstała w czynie społecznym i musi być odpowiednio zagospodarowana. Chcą by powstał w niej punkt przedszkolny.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolZa likwidacją Szkoły Filialnej w Starym Lipowcu wraz z  oddziałem przedszkolnym, podporządkowanej organizacyjnie Szkole Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym przemawiają przyczyny natury demograficznej oraz ekonomicznej. Jak mówił na sesji Rady Gminy Marian Pisklak, kierownik Centrum Usług Wspólnych Gminy Księżpol, liczba uczniów w obwodzie tej szkoły zmniejsza się systematycznie od roku szkolnego 2008/2009, a obecnie osiągnęła taki poziom, że w szkole funkcjonuje tylko jeden oddział. -W roku szkolnym 2018/2019 do Szkoły Filialnej w Starym Lipowcu o strukturze organizacyjne klas 0 - III, uczęszcza łącznie 5 uczniów, którzy uczą się w klasie III. W związku z tym w roku szkolnym 2019/2020 w szkole nie będzie uczniów w klasach I – III, ponieważ troje dzieci z rocznika 2012 uczęszcza obecnie do oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, a dwoje dzieci urodzonych w roczniku 2013 nie pozwala na utworzenie oddziału przedszkolnego - poinformował Pisklak.

Wójt Gminy, Jarosław Piskorski podkreślał, że szkoły tak naprawdę nikt z władz nie likwiduje, likwiduje ją niż demograficzny i brak uczniów. -Niekorzystne prognozy demograficzne będą nadal utrzymywać się w dalszej perspektywie, ponieważ w obwodzie tej szkoły nie ma takiej liczby dzieci, która pozwoliłoby na utworzenie oddziału w szkole. Nie przybywa również nowych małżeństw, a część z nich opuszcza dotychczasowe miejsce zamieszkania i przenosi się poza teren obwodu szkolnego Szkoły Filialnej w Starym Lipowcu. Nawet w dalszej perspektyw nie występuję możliwości zorganizowania szkoły, w której będzie prowadzone nauczanie w klasach łączonych, ze względu na bardzo małą liczbę dzieci w poszczególnych rocznikach. Występują również trudności we właściwym zorganizowaniu procesu nauczania. Dotyczy to kadry nauczycielskiej do nauki m. in. języka angielskiego czy informatyki ale także religii, muzyki i wychowania fizycznego. Do tego dochodzą koszty, na które Gminy nie stać - mówił Wójt Piskorski.

likwidacja_szkoly_w_starym_lipowcu.JPG

Szkoła jest podporządkowana organizacyjnie Szkole Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, a więc w przypadku likwidacji szkoły filialnej nauczyciele zostaną zatrudnieni w placówce w Majdanie Starym. Jak zapewniał kierownik Pisklak, uczniowie ze zlikwidowanej szkoły w Starym Lipowcu będą mogli kontynuować naukę w bardzo dobrych warunkach w ośmioklasowej Szkole Podstawowej w Majdanie Starym. -Wielkość oddziałów placówki w Majdanie pozwala na przyjęcie do niej uczniów z obwodu Szkoły zlikwidowanej, bez konieczności zmian w organizacji nauki - zapewnił.

Mieszkańcy Starego Lipowca, nie kwestionują spadku liczby dzieci w placówce filialnej w swej miejscowości. Postulują jednak by budynku nie zmarnować i utworzyć w nim przedszkole dla najmłodszych dzieci. Dostarczyli nawet listę chętnych dzieci. Swoje oczekiwania powtórzy podczas sesyjnej dyskusji z Wójtem. -Jako mieszkańcy Lipowca Starego, Nowego i Kulasz zwracamy się z prośbą o możliwość powstania oddziału przedszkolnego w budynku szkoły w Lipowcu. Placówka jest odpowiednio przystosowana i wyposażona, gdyż w latach ubiegłych funkcjonowało tam przedszkole, które cieszyło się bardzo dobrą opinią, zarówno wśród dzieci jak i rodziców. Obecnie mamy szesnaścioro dzieci, których rodzice zapisali na listę. Potrzebna jest dobra wola Pana Wójta i wrażliwość radnych - mówi podczas sesji Ewa Blicharz.

Reklama.

Rodzice podkreślali, ze do najbliższej placówki dzieci mają około 11 km, co powoduje, że jeśli nie będzie oddziału przedszkolnego większość z nich pozostanie w domu, aż do czasu osiągnięcia wieku ustawowego obowiązku szkolnego. -Prosimy niech dobro dzieci będzie najważniejsze w podejmowaniu decyzji związanych z oświatą - apelowali. Przypomnieli także Wójtowi jego obietnicę przedwyborczą, w której mówił o powstaniu jak największej liczby przedszkoli w Gminie Księżpol. Warto nadmienić, że szkoła w Lipowcu istnieje nieprzerwanie od ponad 100 lat i stanowi jedyny ośrodek kultury w tej części Gminy Księżpol.

-Obietnicy wyborczej, by przy każdej szkole funkcjonował oddział przedszkolny, będę się starał dotrzymać. Na oświacie bardzo mi zależy. Mamy teraz cztery duże placówki oświatowe w Księżpolu, Korchowie, Majdanie Starym oraz Rakówce i chcemy je rozwijać. W Markowiczach funkcjonuje przedszkole, do którego dokładamy ponad 800 tys. zł - mówił Wójt Piskorski i dodał: -Rozważaliśmy zagospodarowanie budynku po szkole, przy szkole która nie funkcjonuje, bo nie ma dzieci nie mogę otworzyć oddziału przedszkolnego bo to byłoby kuriozalne. Po prost nie ma dzieci, szkoła jest likwidowana więc nie może powstać oddział przedszkolny. Można rozważyć otwarcie przedszkola czy to jednak jest zasadne przy obecnej demografii. Według mnie nie. Szukamy rozwiązań i nie zostawimy Lipowca.

W budżecie Gminy Księżpol na 2019 rok na oświatę zapisano 12, 1 mln zł (w tym 2 mln zł to środki na oświatowe inwestycje), przy wszystkich wydatkach na poziomie 38,1 mln zł. Planowana przez Ministerstwo Finansów subwencja oświatowa na bieżący rok budżetowy wynosi 6, 1 mln zł. Tak więc  otrzymane z Ministerstwa Finansów środki nie zabezpieczają nawet wydatków na płace i pochodne dla pracowników oświaty w gminie. Gmina więc z własnego budżetu dołożyć musi około 4 mln zł.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: gmina księzpol   likwidacja szkoły w starym lipowcu   oświata biłgoraj   stary lipowiec

Zobacz także

Szkolny wolontariat w Majdanie Starym

Dodane: 2019-06-24 18:09 - Komentarze  (0)  czytane (241)

TAGI: szkoła w majdanie starym, różnorodność nas uskrzydla, fundacja pomocy dzieciom krzyk, wolontariatKomentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.145.38.157

Janka (2019-01-31 15:32:36)

Czy czytanie ze zrozumieniem jest takie trudne? Rodzice postulują aby szkołę przekształcić w przedszkole.

Janka (2019-01-31 15:30:10)

Czy czytanie i słuchanie ze zrozumieniem jest takie trudne?? Rodzice postulują aby szkołę przekształcić w przedszkole.

Jan (2019-01-30 22:19:31)

Rozumiem że utrzymywanie szkoły bez uczniów z nauczycielami jest zasadne? Z tego co czytam to Rada przegłosowała zamknięcie bo nie było tam żadnego dziecka...

Jan (2019-01-30 19:29:13)

Tzn. Zgodnie z komentarzami trzeba utrzymywać szkołę nawet jak nie ma tam dzieci? To wtedy byłby komentarz o niegospodarności?

Rozczarowany (2019-01-29 19:06:39)

No, bardzo pięknie, ekspert w każdej dziedzinie dorwał się do władzy (przepraszam prawdziwych ekspertów) i zaczyna ujawniać swoje kompetencje .
Kadencję rozpoczął od podwyżki własnej gaży (z dodatkiem specjalnym włącznie -nie wiadomo zresztą za co), wstrzymaniem niektórych inwestycji , rozdaniem takich samych kwot na chodniki, nie patrząc na wielkość miejscowości oraz liczbę mieszkańców i wiele innych .... , teraz likwidacja szkoły, a to wszystko w dwa miesiące rządzenia. Tylko patrzeć jak zacznie spełniać obietnice personalne z kampanii wyborczej i pogrążać budżet gminy.
Mieszkańcy gminy Księżpol, trzymajcie rękę na pulsie i kontrolujcie działania wójta i rady.

Życie (2019-01-29 11:08:24)

Obiecanki cacanki ;-) przed wyborami Wójt mówił, że ma tak wiele znajomości, że wszystko jest w stanie załatwić. Dzisiaj nie potrafi przekształcić szkoły na przedszkole...
Poprzednika przegrane wybory w konkretnej miejscowości motywowały do działania, nowy Wójt ma inną taktykę i mieszkańcow karze :O

asdasd (2019-01-29 00:47:22)

Pan wójt się mści bo chyba w tej części gminy przegrał wybory. Trzymajcie się mieszkańcy Lipowca, nie dajcie się temu typowi. Biłgoraj trzyma kciuki.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia