Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Głód Boga

Dodał: red Data: 2021-07-25 09:42:38 (czytane: 732)

Jak głęboka jest nasza wiara? Czy ufamy Bogu, że nadal może czynić cuda dzisiaj? Że może ingerować z mocą w nasze życie lub w życie naszych bliźnich i że jest zawsze blisko nas ze swoją zbawczą wszechmocą?

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Jana (J 6, 1 - 15):
Jezus udał się na drugi brzeg Jeziora Galilejskiego, czyli Tyberiadzkiego. Szedł za Nim wielki tłum, bo oglądano znaki, jakie czynił dla tych, którzy chorowali.
Jezus wszedł na wzgórze i usiadł tam ze swoimi uczniami. A zbliżało się święto żydowskie, Pascha.
Kiedy więc Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą się do Niego, rzekł do Filipa: «Gdzie kupimy chleba, aby oni się najedli?» A mówił to, wystawiając go na próbę. Wiedział bowiem, co ma czynić.
Odpowiedział Mu Filip: «Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać».
Jeden z Jego uczniów, Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Niego: «Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?»
Jezus zaś rzekł: «Każcie ludziom usiąść». A w miejscu tym było wiele trawy. Usiedli więc mężczyźni, a liczba ich dochodziła do pięciu tysięcy.
Jezus więc wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym; podobnie uczynił i z rybami, rozdając tyle, ile kto chciał. A gdy się nasycili, rzekł do uczniów: «Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło». Zebrali więc i ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych, pozostałymi po spożywających, napełnili dwanaście koszów.
A kiedy ludzie spostrzegli, jaki znak uczynił Jezus, mówili: «Ten prawdziwie jest prorokiem, który ma przyjść na świat». Gdy więc Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę.

glod_boga.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Jak głęboka jest nasza wiara? Czy ufamy Bogu, że nadal może czynić cuda dzisiaj? Że może ingerować z mocą w nasze życie lub w życie naszych bliźnich i że jest zawsze blisko nas ze swoją zbawczą wszechmocą?

Często zdarza się, że czytając Pismo Święte lub słuchając Ewangelii, wiele rzeczy już znamy, być może aż nazbyt naturalnie. Słuchamy i myślimy: „Ach, już to wiemy. Tak, to jest ta Ewangelia”. I to zamyka dla nas temat. Ale czy to prawda? Czy możemy być usatysfakcjonowani minimalnym chrześcijaństwem, które nie kwestionuje już naszych własnych pomysłów i pozwala nam „śnić dalej”? A może jednak słowo Boże nie powinno nas wytrącić z naszej zbyt wielkiej pewności siebie? Ważne jest jednak, abyśmy sami dali szansę na spotkanie się ze słowem Bożym. Powinniśmy otworzyć nasze serca i naprawdę być gotowi do słuchania Boga.

Czy może Jezus Chrystus chce powiedzieć coś decydującego o naszym życiu także nam? Oczywiście, gdyż to, co wydarzyło się w Palestynie 2000 lat temu, dotyka nie tylko ówczesnych ludzi, ale także nas. Jezus dokonał cudu rozmnożenia chleba, kiedy nakarmił duży tłum (5000 mężczyzn oraz kobiety i dzieci) pięcioma bochenkami jęczmiennymi i dwiema rybami, które miał przy sobie chłopiec. Zostało zebranych jeszcze 12 koszy ułomków.

Dla Jezusa Chrystusa ta pilna sytuacja jest godziną łaski. Moc i dzieło Boga powinny być objawione każdemu. Wielkość Boga objawi się w odpowiedzi na fizyczne potrzeby ludzi. Więc prosi ludzi, aby usiedli. A po modlitwie dziękczynnej zaczyna – wbrew wszelkiemu ludzkiemu planowi – rozdawać tłumowi te pięć chlebów i dwie ryby. Apostołowie już wcześniej przemyśleli i stwierdzili, że to nie może wystarczyć. A jednak: wystarczy! Tak, nagle jest zarówno chleba jak i ryb tak dużo, że wszyscy łatwo się mogą zaspokoić głód. Na koniec Jezus może nawet powiedzieć apostołom, żeby zebrali resztki chleba, żeby nic się nie zostało.

Co się stało? O co chodzi Jezusowi z tym oczywistym cudem, którego dokonał? Czy jego jedynym celem było fizyczne nakarmienie ludzi? Zdecydowanie nie. Nie jest cudotwórcą z polecenia, ale chce doprowadzić ludzi do wiary w Boga. Jego celem jest skierowanie ludzkich serc tam, gdzie są prawdziwe radości: do Królestwa Bożego i błogości Nieba, która jest obiecana wszystkim, którzy pokutują i wierzą w Syna Bożego.

Miejmy zawsze wzgląd na to, co najważniejsze w świecie, w którym żyjemy . Nie pozwólmy, aby nasze oczy wiary ociemniały, aby rzeczywistości ziemskie nie blokowały drogi ku bliskości Boga. Wszystko, czego tutaj doświadczamy, jest jakby przejściem, przejściem do życia wiecznego, które jest nam obiecane. Niech Boże wezwanie znajdzie nas gotowych na godną wiary odpowiedź. Modlitwa niech pomoże nam, chodzić zawsze w obecności Boga.

Jakże Matka Boża była zawsze połączona z Bogiem, a przecież z wielkim zaangażowaniem i czynną miłością wypełniała wszystkie swoje ziemskie zadania. Konieczne jest połączenie zaangażowania w to, co ziemskie, a zarazem radość z tego, i tęsknota za wiecznym i nieśmiertelnym. Wtedy będziemy – jak mówi dzisiejsza modlitwa – „używać dóbr przemijających, abyśmy nie utracili tych wiecznych”.

ks. Sławomir Korona

Reklama.

Tagi: komentarz do ewangelii   ks. sławomir korona   kościół katolicki   bóg

Zobacz także

Do wyższych rzeczy jestem stworzony, czyli o zagrożeniach w popkulturze (FOTO)

Dodane: 2021-09-18 14:23 - Komentarze  (0)  czytane (931)

TAGI: zagrożena w popkulturze, biłgoraj, małgorzata nawrocka, mediaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.254.246

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Dożynki powiatowe 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypominamy, że trwa nabór wniosków w ramach pilotażowego program Aktywny Samorząd

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje, że osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Biłgorajskiego w 2021...