Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

Dodał: red Data: 2019-05-24 11:49:13 (czytane: 9209)

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli koło Biłgoraja. Ptaki zostały przywiezione z Majątku Rutka w Puchaczowie. To gęsi, które jeszcze pół wieku temu były codziennością na biłgorajskich podwórkach. Wywodzą się z prymitywnych gęsi z północno - wschodniej Polski.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolZ niewyjaśnionych do końca przyczyn, gęsi biłgorajskie zginęły z naszego regionu w latach 70. XX wieku. Najprawdopodobniej zostały wyparte przez inne gatunki gęsi. W 1966 roku zachowały się w Zakładzie Hodowli Drobiu Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie a stamtąd trafiły na Uniwersytet Warmińsko - Mazurskiego do Olsztyna. W 2006 roku z Olsztyna biłgorajskie gęsi trafiły do Majątku Rudka. Dziś gęsi przywracane są na teren Powiatu Biłgorajskiego, skąd ptaki się wywodzą. W tym tygodniu do Soli koło Biłgoraja trafiło 160 piskląt. te rozdane zostały mieszkańcom.

gesi_bilgorajskie__1_.JPG

-Te pisklęta podarował nam Zbigniew Kołodziej z Majątku Rudka z miejscowości Puchaczów koło Łęcznej. Pan Kołodziej prowadzi gospodarstwo, w których odtwarza zganione lub ginące rasy zwierząt hodowlanych. Gęś biłgorajska była masowa hodowana w okolicach Biłgoraja. Pan Kołodziej we współpracy z uniwersytetami w Olsztynie i Siedlcach odtwarza tą rasę, by ona mogła wrócić do hodowli. Nie są to duże gęsi jeśli chodzi o ich wielkość ale nie są wymagające i są odporne na choroby. Wystarczy tylko fragment ogrodzonej łąki i gęsi te same są w stanie się wyżywić. Nie muszą być im podawane żadne antybiotyki, jest więc to gęś, która może być hodowana całkowicie ekologicznie - zaznacza Jan Lisiecki ze Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Sól i Kolonia Sól "Więź".

gesi_bilgorajskie__3_.JPG

Historia powrotu gęsi biłgorajskich "do domu" rozpoczęła się 8 lat temu, wówczas również do Soli trafiło ponad 150 sztuk podchowanych gęsi, które znalazły się w gospodarstwach mieszkańców. Do dziś te gęsi nadal są tu chowane. -Z tego co mi wiadomo to jedyna hodowlana gęści, która posiada umiejętność wysiadywania piskląt. Jest mniej wydajna jeśli chodzi o mięso, ale bardzo odporna i dochować można się kolejnych pokoleń bez pomocy inkubatora - mówi Jacek Haraf członek Stowarzyszenia "Więź" z Soli.

gesi_bilgorajskie__2_.JPG

Biłgorajskie gęsi cenione były nie tyko ze względu na mięso czy jajka ale także ze względu na pierze. -Ja jeszcze pamiętam jak wieczorami gospodynie gromadziły się w domach czy remizie by drzeć pierze na poduszki i kołdry. Przy okazji rozmawiano, śpiewano omawiano sprawy dnia codziennego. Z tego pierza popularne były bardzo poduszki i kołdry, które szły w posagu za panna młodą. Były wypełnione naturalnym pierzem, a przez to niezwykle ciepłe - dodaje mieszkanka Soli, Halina Strzęciwilk.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Tagi: gęsi biłgorajskie   jacek haraf   jan lisiecki   sól koło biłgoraja

Zobacz także

Ogólnopolska akcja społeczna sprzątania lasu

Dodane: 2019-09-19 21:20 - Komentarze  (0)  czytane (50)

TAGI: sprzątanie lasu, sprzątamy, nadleśnictwo biłgoraj, puszcza solskaKomentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.254.12

andrzej (2019-05-26 09:04:52)

SUper. W końcu pan z biura posła olszówki zajmie się gęsiami a poseł będzie pomagał przy hodowli

podatnik (2019-05-24 19:20:15)

Moja babcia hodowaa gęsi, bardzo dużą ilość, w naszym regionie było to dosyć popularne i praktyczne- pierzyny z piór- legenda:) . Pozdrawiam Pana Lisieckiego dobra inicjatywa

Dobre te wpisy !!!!! (2019-05-24 15:33:34)

Janek, czy parkę dostałbym, bo trawy sporo wokół... i wnuki by się cieszyły widokiem!?
Zapytam -jak będę przejeżdżał.

hodowca (2019-05-24 14:23:01)

ja żyję z taką jedną gęsią biłgorajską już 30 lat ale jest wymagająca i sama nie chce się wyżywić !

(2019-05-24 13:52:37)

Bardzo dobrze, jeszcze cielątka niech rolnicy dostaną, będą mieć super gęsinę i zdrowe mleko, masło, sery, zamiast kupować byle co w marketach.

s (2019-05-24 13:36:27)

zamiast kosiarki

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Pułkownik z Biłgoraja, powalczy o mandat posła. Bogdan Kiełbasa startuje z list "Lewicy" (AUDIO)

Pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa będzie walczył o mandat poselski. Jego kandydaturę zgłosiła biłgorajskie struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ogłoszenie, że Bogdan Kiełbasa będzie startował z list "Lewicy, odbyło się dziś wieczorem podczas specjalnej konferencji. -Po ponad 34 latach zawodowej służby wojskowej powróciłem do Biłgoraja i tu na swojej drodze spotkałem otwartych i przyjaznych ludzi. Chcę im służyć - przyznaje kandydat. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, AUDIO)

Dziś przypada 80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. To zbrojna...

80. rocznica bitwy o Biłgoraj (FOTO, AUDIO)

Dziś, przed południem odbyły się uroczystości patriotyczno - religijne,...

III Biłgorajski Festiwal Smaków (FOTO)

W niedzielę 15 września już po raz trzeci, odbył się biłgorajskie...

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia