Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Gbury na scenie BCK (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-05-10 23:31:06 (czytane: 1488)

Scena Amatora Biłgorajskiego Centrum Kultury zaprezentowała teatralną komedię „Gbury” wybitnego włoskiego komediopisarza Carla Goldoniego. Reżyserii spektaklu podjęła się Alicja Jachiewicz. Premiera odbyła się 10 maja w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury.Carlo Goldoni to wybitny włoski komediopisarz, autor ponad 200 tekstów i sztuk pełnospektaklowych a przede wszystkim reformator oryginalnej, jarmarcznej formy włoskiej „comedii dellarte” opartej tradycyjnie na tekstach improwizowanych, dla której zaczął pisać dialogi i całe sztuki, wprowadzając ją na sceny teatrów dotychczas dla niej niedostępnych. W całej Europie uważany jest za ojca nowoczesnego teatru komedii, obok Francuzów Moliera, Marivaux i polskiego Fredry.

„Gbury” Goldoniego to okazja do smacznej, stylowej zabawy teatralnej wynikającej z jasnej, prostej intrygi: „gbury”, czyli mężowie temperamentnych wenecjanek muszą skapitulować przed ich elokwencją i życiowym sprytem. -To udana próba przełożenia „comedii dellarte” w takiej formie w jakiej ona pierwotnie się ukształtowała na język bardziej dworski, przypominający współczesny teatr. Aktualność sztuki widoczna jet po reakcji naszej dzisiejszej publiczności. Sprawy damsko - męskie, relacje mąż - żona, kwestie zamążpójścia, miłość i zakochanie się są zawsze aktualne. Goldonii pokazał to perfekcyjnie i to jest niezwykły wyróżnik tej sztuki - zaznacza aktor amator, Piotr Kupczak.

gbury.JPG

-Szukałam takich relacji między postaciami, by mogli się na scenie docierać i by było między nimi napięcie. Nie chciałam by widz odbierał niesnaski między małżonkami jako jakąś formę wrogości czy złośliwości. Chciałam pokazać, że oni się kochają, lubią się kłócić, bronić swoich zdań, sprzeczać się. By przenieść na scenę to, co jest w realnym życiu. By widz odebrał to jako coś realnego, a przez to aktualnego - zaznacza reżyser spektaklu, Alicja Jachiewicz.

Na scenie widzowie mogli zobaczyć znanych z inni spektakli aktorów amatorów. Wśród nich była m. in. Małgorzata Salitra. -To jest moja pasja, pasja która tłumaczy wszystko. Ona pozwala przetrwać wielogodzinne próby, niepowodzenia w poszczególnych scenach, potknięcia naukę tekstów. Wkładamy w to wiele pracy, mnóstwo emocji, są czasem łzy, jest radość. Wszystko jednak rekompensuje reakcja publiczności - podkreśla.

Reklama.

Obsada:
Donna Felicia - Urszula Pachuta;
Don Konstatnino - bogaty mieszczanin - Jan Szulc;
Hrabia Don Ricardo - Piotr Kupczak;
Don Leonardo - kupiec - Adam Kozera;
Donna Margeritta - Małgorzata Salitra;
Donia Lucia - córka Leonarda - Aleksandra Sulowska;
Don Simone - kupiec - Sławomir Pluta;
Donna Marianna - Dorota Balicka;
Don Mauricio - Andrzej Kobielski;
Don Filippe - narzeczony Donni Lucii - Kacper Sawicki.

Scenografia - Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt;
Muzyka- Gryphon Midnight Mashrumps, Red Queen to Gryphon Three Raindance - konsultacja Paweł Borkowski;
Konsultacje muzyka, taniec - Irmina Jackiewicz;
Inspicjent - Andrzej Kobielski;
Światło - Tomasz Falandysz;
Dźwięk - Tomasz Chołyst;
Opracowanie graficzne - Kamil Łukasik;
Garderoba i prace krawieckie - Monika Kryczka.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 157

Tagi: gbury   scena amatora bck   bck biłgoraj   alicja jachiewicz

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.204.179.0

(2019-05-12 10:01:59)

Świetne przedstawienie "Gbury". Gratulacje dla Pani reżyser Alicji Jachiewicz, jak również gratulacje dla utalentowanych aktorek i aktorów . Większość z nich niedawno równie profesjonalnie grała w sztuce Fredry "Gwałtu rety co się dzieje" w reżyserii Pani Maryli Olejko. Słowem mamy znakomity teatr w Biłgorajskim Centrum Kultury.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Na patriotyczną nutę by uczcić chlubę polskiego orężą

Koncert „Crnej Gory” z Montenegro oraz serbskiego zespołu „Teodora”

Festiwalu Kultur

Program "Sieciowanie Pomocy" i wizyta wiceministra sprawiedliwości

Audyt kadrowo - organizacyjny i nowy regulamin organizacyjny w Starostwie w Biłgoraju

Nowy regulamin organizacyjny w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Biłgoraj. Finał Wojewódzki OMTTK

W Biłgoraju odbywa się finał wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno - Krajoznawczego PTTK. Turniej organizowany...