Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Gala partycypacji projektu "Wiek nie odbiera odpowiedzialności" (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-12-17 13:11:17 (czytane: 1356)

W Biłgoraju odbyła się dziś gala podsumowująca, realizowany przy wsparciu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020, projekt "Wiek nie odbiera odpowiedzialności".

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajProjekt realizowany z trzech gminach Powiatu Biłgorajskiego, tj. w Biłgoraju, Gminie Biłgoraj, Gminie Obsza i Gminie Aleksandrów, miał na celu aktywizację społeczną osób starszych. Chodzi o zaangażowanie seniorów w działania na rzecz swego środowiska, zachęcenie do wyjścia z domu i realizowania swych pasji. -Wiek nie odbiera nam odpowiedzialności za siebie i za innych. Mimo pewnych niedostatków fizycznych nadal jesteśmy świadomi, mamy pewne obowiązki i prawa, swoje pasje i winniśmy realizować je w życiu. My dzięki wsparciu Ministerstwa możemy wesprzeć i wydobyć potencjał seniorów. Chcemy aktywizować mieszkańców i zachęcać ich by włączali się w budowanie dobra publicznego, w rozwiązywanie problemów, by aktywizować rodzinę, przyjaciół, sąsiadów znajomych. W projekcie było zaangażowanych 100 osób, które podzielone na grupy zrealizowało 25 inicjatyw społecznych skierowanych do mieszkańców Gmin Biłgoraj, Aleksandrów i Obsza - mówi Monika Dominik, koordynator projektu "Wiek nie odbiera odpowiedzialności".

Do aktywności fizycznej oraz poznawania lokalnej historii w niebanalny sposób zaprosiło Bractwo Rowerowe. Zorganizowali rajd szlakiem miejsc pamięci narodowej po Ziemi Biłgorajskiej i Roztoczu oraz integracje międzypokoleniowa poprzez rower. -W naszej inicjatywie udział wzięło ponad 40 osób. Byli wśród nich seniorzy, którzy zabrali ze sobą wnuki ale były też całe rodziny. Zaproponowaliśmy formułę rajdu rowerowego, wieńczonego wspólnym posiłkiem. Rajd prowadził przez miejsca ważne z punktu naszej lokalnej historii. Wcześniej skontaktowaliśmy się z panią dr Dorotą Skakuj z biłgorajskiego Muzeum, która udzieliła nam materiałów i wiarygodnych informacji, na podstawie czego przygotowaliśmy pogadanki historyczne - przyznaje Ryszard Korniak.

gala_partycypacji.JPG

Na wycieczki krajoznawcze postawiły grupy inicjatywne złożone z członków Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP. Przygotowali dwie wycieczki dla seniorów, z Przeworska do Dynowa. -Spotkaliśmy się z przewodnikami po tamtejszej okolicy, był koncert oraz poczęstunek. Druga wycieczka przebiegała po Roztoczu i nosiła nazwę "Polska dawniej i dziś". Mieliśmy okazję porównać narzędzia pracy sprzed wieku z ówczesnymi narzędziami oraz zwiedzić malownicze Roztocze. Nam zależy na tym by w nasze przedsięwzięcia zaangażować jak najwięcej osób, w naszych inicjatywach wzięło udział blisko 60 osób. Jeśli takie inicjatywy będą kontynuowane weźmiemy w nich z pewnością udział - podkreśla Danuta Gęborys, przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP.

Jak zauważa Agata Czwórnóg, projekt, gala partycypacji i warsztaty dla seniorów mają jako wartość dodaną aktywizować tę grupę społeczna do aktywności publicznej. -Chodzi o udział obywateli w zarządzaniu demokratycznym państwem, który nie ogranicza się tylko do pójścia na wybory. To m. in. działalność w radach seniorów, aktywność i zdolność do samorealizacji, poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, umiejętność działania niezależnie od instytucji państwowych, udział w debatach i konsultacjach społecznych, zakładanie grup inicjatywnych oraz wykorzystywanie narzędzia jakim są petycje - dodaje prezes Fundacji "Bliżej Pasji". Podczas gali, uczestnicy prezentowali zrealizowane inicjatywy, była okazja do dyskusji. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych.

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 64

Tagi: wiek nie odbiera odpowiedzialności   fundacja bliżej pasji   seniorzy   powiat biłgorajski

Zobacz także

Dni Biłgoraja odwołane. Powodem stan epidemii w Polsce

Dodane: 2020-05-22 12:14 - Komentarze  (5)  czytane (772)

TAGI: dni biłgoraja odwołane, biłgoraj kultura, koronawirus, koncerty biłgorajKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.231.226.13

(2019-12-18 12:24:56)

Aktywnej seniorce oraz seniorowi wystarczy czasu na wszystko, na rozwijanie swoich pasji, na przyjemności kulturalnego spędzania czasu z innymi, a jak trzeba to i wnuków popilnują. Tak trzymać, nie dać się zamknąć przed światem.

(2019-12-17 21:12:42)

Fajna inicjatywa choć hasło trochę nie koresponduje z rajdami, wycieczka mi i biesiadami. Odpowiedzialns babcia zajmuje się wnukami!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Biłgorajanin, Łukasz Łobejko dyrektorem Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy

Zarząd Województwa Lubelskiego powołał dziś Łukasza Łobejko na stanowisko...

Konsultacje dla uczniów klas VIII oraz zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla uczniów klas I - III

Od dziś uruchomiane zostały stacjonarne zajęcia opiekuńczo - wychowawcze...

Radość w pożegnaniu

Zastanówmy się razem, dlaczego to dobrze, że Jezus wstąpił do nieba!...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia