Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Fotografie spod podłogi - zdjęcia Teofila Jaśkiewicza w MZB w Biłgoraju

Dodał: red Data: 2017-11-03 13:05:44 (czytane: 2850)

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta nowa czasowa ekspozycja, wystawa nosi tytuł „Fotografie spod podłogi. Zdjęcia Teofila Jaśkiewicza z lat 1925 - 1943, Harasiuki, Gmina Huta Krzeszowska”. Wystawa będzie czynna do stycznia 2018 roku. Warto odwiedzić MZB i zobaczyć nastrojowe fotografie sprzed lat.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolOdnalezione w Harasiukach pod podłogą starego domu przeznaczonego do remontu przez śp. Elżbietę Węglińską w 2005 roku „szklane płytki” trafiły w Zamościu do Galerii Starej Fotografii Adama Gąsianowskiego. Po oczyszczeniu negatywów i odrobieniu zdjęć, okazało się, że przedstawiają one mieszkańców Harasiuk i okolicznych wsi. -Na szklanych płytkach został zatrzymany czas od lat 20. do początku lat 40. XX wieku. Warto przypomnieć, że chociaż dzisiaj Gmina Harasiuki należy do Powiatu Niżańskiego w Województwie Podkarpackim, to w ówczesnych latach tereny te należały do Powiatu Biłgorajskiego - zaznacza dr Dorota Skakuj po. dyrektora MZB w Biłgoraju.

fotografie_spod_podlogi_bilgoraj.jpg

Autorem zdjęć był Teofil Jaśkiewicz, od 1925 roku kierownik szkoły powszechnej w Harasiukach i nauczyciel matematyki. Posiadając motor, rower i kilka aparatów fotograficznych, którymi portretował mieszkańców Harasiuk i okolic - większość postaci jest jednak anonimowa. Fotograf był doskonałym portrecistą, umiejętnie grał światłem i cieniem. W 1943 roku podczas pacyfikacji biłgorajskich wsi opuścił te tereny, a swój „szklany skarb” ukrył pod podłogą swojego domu. -Zdjęcia przedstawiają wielopokoleniowe rodziny, dzieci, młodzież, mężczyzn i kobiety - biednych i bogatych. Są one bogatym źródłem historycznym, mówiącym o wiejskim życiu, ubiorach, a także o pasji ich twórcy - dodaje Dorota Skakuj.

Reklama.

Z wywołanych zdjęć Adam Gąsianowski w sieni kamienicy przy ul. Staszica zorganizował wystawę - galerię starej fotografii, która z Zamościa powędrowała do Harasiuk, a obecnie jest w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Fotografie oglądać można przez najbliższe trzy miesiące, tj. do końca stycznia przyszłego roku.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: muzeum ziemi biłgorajskiej   zdjecia teofila jaśkiewicza   dorota skakuj   mzb biłgoraj wystawa czasowa

Zobacz także

Muzyczny Off Road z Kazikiem Staszewskim

Dodane: 2020-01-24 20:27 - Komentarze  (2)  czytane (306)

TAGI: czzk, czarny ziutek z killerami, off road, bck biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.219.101

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

XVIII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Już po raz XVIII w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju odbył się Dzień Jesiennego Liścia. Tegoroczna odsłona charytatywnego wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie jednoczy społeczność szkolną i lokalną w niesieniu pomocy. Co roku organizatorzy pomagają jednemu konkretnemu dziecku z Ziemi Biłgorajskiej. więcej»

Konkursy

Polecamy

"Bieganie bez smogu". grupa Biłgoraj Biega zaprasza na bieganie po lesie

Bieganie - podobnie jak spacerowanie - jest podstawową formą...

Ile w poszczególnych Gminach Powiatu Biłgorajskiego płaci się za śmieci?

Postanowiliśmy sprawdzić obowiązujące obecnie w poszczególnych...

Lekarz z Biłgoraja pokieruje szpitalem w Radecznicy

Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył pełnienie obowiązków...

V Senioriada w Biłgoraju (FOTO)

Dziesięć drużyn złożonych z seniorów z terenu Powiatów Biłgorajskiego...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Ogłoszenia