Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

'Filmowe pogwarki' w Aleksandrowie

Dodał: red Data: 2013-10-28 11:20:00 (czytane: 3234)

„Filmowe pogwarki” to projekt edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany w ramach programu "Ojczysty dodaj do ulubionych" Narodowego Centrum Kultury. Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie jako jedna z ośmiu w Polsce została do niego zakwalifikowana i tak się zaczęła nasza przygoda z animacją.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolW działania projektowe bardzo aktywnie zaangażowała się ponad dwudziestoosobowa grupa młodzieży głównie z klasy Ib Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie wraz z nauczycielem Iwoną Czarnecką. Zaczęło się od wybrania tematu - opowieści o powstaniu Aleksandrowa, która od zawsze funkcjonowała w lokalnej tradycji. Potem przyszedł czas na spotkanie organizacyjne. Było planowanie działań i rozdzielanie ról. Szybko powstały zespoły, które szczególnie zainteresował wybrany obszar. Zarysował się więc chociażby skład: dokumentalistów, scenografów, poszukiwaczy legend, dziennikarzy.

film_o_aleksandrowie.jpg

Kilka grup zaopatrzonych w telefony komórkowe lub aparaty fotograficzne wyruszyło do najstarszych mieszkańców Aleksandrowa w poszukiwaniu legend. Nagrywali oni skrzętnie dawne opowieści snute gwarą przez seniorów. Spotkania wywarły duże wrażenie na młodzieży. Potem trochę żmudna praca bo przepisywanie nagrań i jeszcze trzeba było skupić się na słowach wymawianych gwarą. Młodzież zebrała także dawne piosenki ludowe, które śpiewa Ludowy Zespół Śpiewaczy "Aleksandrowiacy". Wzbogaciły one ścieżkę dźwiękową filmu.

Reklama.

Kolejny etap w projektu to warsztaty. Do Aleksandrowa przyjechała Angelika Ochendowska z Fundacji Akacja Animacja. Przez dwa dni października młodzi ludzie poznawali tajniki tworzenia filmu animowanego, co zaowocowało wstępnym scenariuszem. Uczestnicy projektu przygotowali tła pod animację, część osób zajęła się wymyślaniem treści na plansze z napisami. Największa część grupy lepiła z plasteliny – bohaterów, drzewa, zwierzęta.następnie przystąpiono do realizacji filmu. Udało się i powstał filmik animowany.

ojczysty_dodaj_do_ulubionych.jpg

Legenda na podstawie, której młodzież tworzyła animację  mówi, że kiedyś wszędzie w miejscu Aleksandrowa były lasy, ale przyszedł huragan  i zrobił miejsce dla powstałej później osady. Nie ważne jaka jest prawda, istotne jest to, żeby pamiętać o takich historiach, być dumnym ze swojego pochodzenia i przekazywać takie legendy dalej.

biblioteka_w_aleksandrowie.jpg

Trzeci etap projektu to święto języka. Pod koniec października odbył się turniej klas „Ojczysty dodaj do ulubionych”, w którym wzięły zespoły klasowe gimnazjalistów. Drużyny pokonywały różne zadania nawiązujące do naszego dziedzictwa, a szczególnie gwary, kuchni, czy stroju. Było więc zjadanie kiszonych ogórków na czas, rozpoznawanie gwarowych słów, wymienienie składników na krupniak czy rozpoznawanie nazw i funkcji dawnych przedmiotów. Najlepsza okazała się klasa IIa gimnazjum. Podczas posumowania działań projektowych nastąpiła prezentacja filmu animowanego „Legenda o powstaniu Aleksandrowa”.

/Justyna Bździuch/

Tagi: aleksandrów   biblioteka w aleksandrowie   ojczysty dodaj do ulubionych   film o powstaniu aleksandrowa

Zobacz także

Grzegorz Grunwald laureatem 31. Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską (FOTO, WYNIKI)

Dodane: 2019-09-23 09:43 - Komentarze  (0)  czytane (58)

TAGI: poezja śpiewana, bck biłgoraj, biłgorajskie spotkania z poezją śpiewaną, grzegorz grunwaldKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 100.26.182.28

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Wzrost płacy minimalnej. Komentarz wiceministra finansów (AUDIO)

Rząd chce wprowadzić w najbliższych latach znaczny wzrost płacy...

"Ku chwale Ojczyzny i sławie oręża" (FOTO)

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, otwarto dziś wystawy...

Biłgoraj. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej (FOTO)

W Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 80. rocznicą...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Ogłoszenia