Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Fatalny stan powietrza w Biłgoraju. Czujnik ostrzega: Zostań dziś w domu...

Dodał: red Data: 2018-03-22 08:45:33 (czytane: 3305)

Od kilku dni w Biłgoraju, przy ulicy Kościuszki 30, został zamontowany czujnik jakości powietrza w ramach akcji Avivy "Wiem, czym oddycham", pozwalający na monitorowanie stanu zanieczyszczenia „na żywo”. Jeden z mieszkańców zwrócił nam uwagę na stan powietrza w ostatnich trzech dniach... dane są zatrważające.

-Jako mieszkaniec Biłgoraja, chciałbym wyrazić głębokie zaniepokojenie faktem, że stan powietrza w Biłgoraju w tych ostatnich dniach (zwłaszcza teraz, tj. w nocy z 21 na 22 marca) jest tragiczny, właściwie jeden z najgorszych w Polsce. Normy PM 2,5 i PM 10 są przekroczone odpowiednio 700% i 600%. Taki stan powietrza stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających na zewnątrz i ma równie szkodliwy wpływ jak palenie znacznej ilości papierosów - napisał w e-mailu do naszej Redakcji. Na dowód swych spostrzeżeń zamieścił zrzut ekranu ze stanem powietrza w dniu 22 marca br.

O fakcie pogarszania się stanu powietrza w Biłgoraju, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym, wielokrotnie na sesjach rady Miasta Biłgoraj mówił jej wiceprzewodniczący Jarosław Bondyra. Zauważał, że najgorsza sytuacja jest w osiedlach domów jednorodzinnych, a przy bezwietrznej pogodzie w całym Mieście. Apelował do mieszkańców by zwracali uwagę na to czym palą. -Trujemy siebie i własne dzieci, sobie wyrządzamy krzywdę. Może uda się zaoszczędzi na jakości paliwa, którym palimy, ale stokroć więcej wydamy na ratowanie zdrowia - podnosi.

jaosc_powietrza.jpg

Bondyra, w rozmowach z władzami Miasta podnosił także rozważenie zakupu specjalistycznego pojazdu, mogącego na bieżąco badać skład tego co wydobywa się z domowych kominów. -Zwróciliśmy się do Narodowego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zakupu takiego pojazdu. Niestety dostaliśmy odpowiedz, że fundusz może nam co najwyżej udzielić kredytu. W chwili obecnej, na takie rozwiązanie nas nie stać - mówił wiceburmistrz Michał Dec podczas marcowej sesji Rady Miasta Biłgoraj.

-Jest rzeczą niedopuszczalną, by w tak małej miejscowości jak Biłgoraj powietrze było niemal dwa razy bardziej zanieczyszczone niż w Warszawie, Łodzi czy nawet Krakowie - pisze dalej mieszkaniec w przesłanym do nas e-mailu. Sytuacja najgorzej wygląda od godziny 18:00 - 19:00 do godziny 9:00. Kwestie jakości powietrza podnoszone są także na większości zebrań sprawozdawczych rad Osiedli, które odbywają się w Biłgoraju. Tak było m. in. na zebraniu w Osiedlu Piaski, Śródmieście, Sitarska - Kępy czy Rapy.

Reklama.

-Podejmujemy działania, by w Biłgoraju doprowadzić do wymiany starych systemów ogrzewania gospodarstw domowych na nowoczesne, ekonomiczne i co najważniejsze ekologiczne. Zrealizowaliśmy projekt solarów, obecnie jesteśmy w trakcie realizacji projektu montażu kotłów na biomasę. chcemy także w przyszłorocznym udrzecie znaleźć środki na dofinansowanie modernizacji kotłowni domowych. Cały czas także rozważamy połączenie kolejnych domów do miejskiej sieci ciepłowniczej - mówił podczas spotkań Burmistrz Janusz Rosłan.

Sami mieszkańcy zauważają, że kupowany przez nich węgiel, czy drewno jest słabej jakości bądź nie odpowiednio długo sezonowane. Coraz więcej osób zainteresowanych jest podłączeniem się do miejskiej sieci ciepłowniczej, czy udziałem w projektach dofinansowujących modernizacje kotłowni.Zobacz także:

Kotły na biomasę. Spotkanie i dyskusja w Urzędzie Miasta

Lubelszczyzna otrzyma cztery czujniki jakości powietrza. Jeden trafi do Biłgoraja

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: jakość powietrza   biłgoraj   zanieczyszczone powietrze   czujnik jakości powietrza

Zobacz także

Łukowa bije kolejne rekordy. Dziś przekroczono 3 500 donacji (FOTO)

Dodane: 2018-12-16 21:24 - Komentarze  (0)  czytane (614)

TAGI: pobór krwi, łukowa, honorowe krwiodawstwo, hdk łukowaKomentarze (15)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.212.93.234

Grzegorz z Chetyna (2018-03-23 15:13:56)

A co się dziwić! Jak się pali zrzynami od Chmiela... :(

Mieszkaniec ul. Nadstawnej w Biłgoraju (2018-03-23 00:21:16)

Przeprowadzać kontrole czym palą właściciele domów jednorodzinnych w mieście. Znam takich, co wszystko do pieca wkładają, wszelkie śmieci. I nie są biednymi ludźmi, których nie stać na zakup dobrej jakości opału. To nie kwestia zasobności portfela, tylko świadomości oraz troski o zdrowie nas wszystkich i kolejnych pokoleń oraz dbałość o środowisko naturalne. Co roku rodzą się bardzo chore dzieci, a zapadalność na nowotwory stale wzrasta. Ma to swoje źródło. Sami się wykończymy.

j64 (2018-03-22 19:34:32)

tak

józek (2018-03-22 19:33:15)

sami sobie zatruwamy powietrze paląc czym się da w byle jakich piecach i to wszystko, nic burmistrz ani radny jakiś do tego nie ma, tylko ci co palą

j64 (2018-03-22 19:31:59)

Przyczyna złego powietrza sa bloki w koło miasta .To bloki zatrzymuja przepływ powietrza przez miasto ,Bloki ul .Nadstawna szczegolnie .W latach 60 70 nie było zadnego zlego powietrza .Miastu potrzebny jest przeciag do oczyszczenia powietrza . Zaprojektowane bloki za socjalizmu sa tego przyczyna Wegiel drewno jest to samo dzis i dawniej Najlepiej zrzucic wine na opał.

(2018-03-22 17:53:09)

Rani bezradni, burmistrz nic nie może , straż miejska była na szkoleniu za kasę z miasta pojedli popili nic nie robią w temacie.

(2018-03-22 17:51:35)

jak zwykle radni bezradni, a burmistrz nic nie może , dobrze że straż miejska na szkoleniu z kontrolowania palenisk była, to przynajmniej pojedli i popili za kasę z miasta

jaki to trzeba mieć pusty umysł (2018-03-22 17:45:21)

żeby wierzyć czujnikowi znajdującym się pomiędzy blokami na wysokości trzeciego piętra. mój komin znajduje się w odległości 100 m od czujnika i w nocy z 21na 22 nie paliłem w piecu i jakiś pan jankes pisze że takie zatrucie dzisiaj będę palił gumą i płytą . zobaczymy co pokarze czujnik pewnie ..... świaże powietrze.

Misio (2018-03-22 15:15:17)

Wzrosną zarobki w Biłgoraju- to będzie czyste powietrze. Prosta korelacja pomiędzy dwiema zmiennymi,która mówi nam że jak nie stać cię na dobry opał to palisz byle-czym.

Szok (2018-03-22 15:14:04)

Wieczorem to jest jakaś masakra, po prostu nie ma czym oddychać

olek (2018-03-22 14:42:20)

tak dopomóc ludziom i Dec do dzieła, zasiedzieli się niewiele robią ,a Rosłan zamiast głupie ankiety o reklamach to czyste powietrze zrobić,tylko aby się chciało, przez 16 lat się nie chciało , to szkoda gadać.

aleto trzeba być porąbanym (2018-03-22 13:46:53)

żeby wierzyć w takie bzdury

Mirosław (2018-03-22 13:24:02)

Rosłan do zmiany. To lata jego zaniedbań. 16 lat jako burmistrz i co zrobił w temacie czystości powietrza?

Mieszkaniec (2018-03-22 11:42:06)

Ja ogrzewam dom ekologicznie, gazem i co z tego mam - WYŻSZE koszty niż truciciele. Może tym tematem się zajmijcie. Trudno trucicieli namierzyć bo nie ma specjalistycznego sprzetu ale łatwo sprawdzić kto ma ogrzewaniue ekologiczne i może zachęcić do nie trucia dając ulgi tym "ekologicznym" a nie jeszcze im dowalać. Co na to Pan Bondyra?

(2018-03-22 11:23:02)

Czas najwyższy na zdecydowane działania w celu poprawy jakości powietrza. Mieszkamy pośród lasów a oddychamy trucizną. Tu nie można zwalić winy na innych, winni jesteśmy my mieszkańcy Biłgoraja.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

37. rocznica śmierci Krzysztofa Gizy, jednej z pierwszych ofiar stanu wojennego (FOTO)

Tradycyjnie w połowie grudnia w Tarnogrodzie - dzięki zaangażowaniu...

Będzie wniosek o zawieszenie radnych PiS w prawach członka partii

Trzech radnych PiS wstrzymało się od głosu podczas obrad Rady...

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (FOTO, VIDEO)

Mszą świętą w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, montażem...

Biłgoraj. Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci (AUDIO)

Z 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci....

Biłgoraj. Protest pracowników pionu urzędowego (FOTO, AUDIO)

Na 15 minut przestali wykonywać swe czynności. W ten sposób pracownicy...

Rekordowy XVII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO, VIDEO)

Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej...

Ogłoszenia