Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ewangelia, podatki i polityka

Dodał: red Data: 2020-10-17 22:31:15 (czytane: 589)

Nie mam zamiaru teraz odnosić się do kwestii polityki. Chodzi o podstawy. Nawet Jezus nie angażował się w konkretną politykę, gdy ktoś próbował zadać Mu podstępne pytanie - pisze w swoim komentarzu ks. Sławomir Korona.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajReklama.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 22, 15 - 21):
Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie.
Posłali więc do Niego uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?”.
Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: „Czemu Mnie kusicie, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową”. Przynieśli mu denara.
On ich zapytał: „Czyj jest ten obraz i napis?”.
Odpowiedzieli: „Cezara”.
Wówczas rzekł do nich: „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga”.

podatki_ewangelia.jpg

Komentarz do Ewangelii:
Jako chrześcijanie żyjemy na świecie, ale nie jesteśmy ze świata (por. J 15, 19). Żyjemy w kontekście społecznym i politycznym, który dotyczy wszystkich ludzi, a jednak Słowo Boże powołało nas z tego świata, abyśmy byli zakotwiczeni w Bogu i pomagali kształtować ten świat poprzez Jego miłość.

Nie mam zamiaru teraz odnosić się do kwestii polityki. Chodzi o podstawy. Nawet Jezus nie angażował się w konkretną politykę, gdy ktoś próbował zadać Mu podstępne pytanie. Brzmiało ono: „Czy wolno płacić cesarzowi podatki, czy nie”? Jego przeciwnicy myśleli: jeśli powie „tak”, wówczas ogłasza się przyjacielem cesarza i wypowiada się na korzyść rzymskiego okupanta. Wtedy ludzie wyleją na Niego całą swoją złość. Jeśli powie „nie”, to na odwrót będzie można stwierdzić, że podżega ludzi przeciwko cesarzowi. Z taką przebiegłością próbowali wprowadzić Jezusa na polityczny „cienki lód”. Ale On, Syn Boży, który wiedział, co kryje się w sercu człowieka (por. J 2, 25), nie dał się na to nabrać. Przejrzał ich intencje i wykorzystał podstępne pytanie przeciwników jako okazję do poinformowania ich o podstawowym stosunku Swoich uczniów do państwa.

Jezus nie daje się zirytować, pomimo złych zamiarów Swoich oponentów. Odpowiedź, której udziela odnosząc się do ich pytania, ukazuje wolę Boga wobec tej kwestii: „Pokażcie Mi monetę podatkową”. Przyniesiona Mu moneta to rzymski denar. Na nim jest podobizna cesarza. Odpowiedź Jezusa jest jasna: „Dajcie cesarzowi, co należy do cesarza, a Bogu, co należy do Boga”!

Odpowiedź Jezusa na tym się jednak nie kończy. Jezus kontynuuje, czego Jego przeciwnicy z pewnością się nie spodziewali: „dajcie Bogu to, co należy do Boga!” W ten sposób odsłania prawdziwy słaby punkt myślenia i argumentacji Swoich faryzejskich przeciwników. Dawno już zapomnieli, jak zapytać o wolę Bożą. Tylko ona się liczy, stąd pierwsza część żądania Jezusa, aby dać cesarzowi to, co jest jego, nabiera prawdziwego znaczenia. Musimy być posłuszni tylko wtedy, gdy cesarz lub władza polityczna wypełnia boski mandat. Oczywiście jeśli wiąże się to z nieposłuszeństwem wobec przykazania Bożego, to chrześcijanin jest wezwany do posłuszeństwa Bogu bardziej niż ludziom (por. Dz 5,29). Gdziekolwiek państwo zajmuje miejsce Boga, traci swój autorytet i prawo do okazania mu posłuszeństwa.

Jeśli chodzi o to co dotyczy wypełniania woli Bożej, przestrzegania Jego przykazań, człowiek nie może od tego uciekać. Powinien oddać Bogu to, co się Bogu należy. Chrześcijanin czyni to, ponieważ wie, że jest do tego zobowiązany sumieniem. Boże instrukcje służą życiu i prowadzą do zbawienia. Jeśli człowiek ustanawia swój własny porządek i jest to sprzeczne z prawem Bożym, to prowadzi to go do szkody i zagrożenia.

Także dzisiaj potrzeba mężczyzn i kobiet, którzy z zaangażowaniem i odwagą w społeczeństwie i polityce stają w obronie chrześcijańskiego przekonania o wartościach życia i dobrobycie innych ludzi. To szczególne zadanie dla świeckich. Jeśli tak się stanie, osoby odpowiedzialne mogą liczyć na pomoc Boga. Wasza praca jest ważnym wkładem w bycie zaczynem Królestwa Bożego. Świat powinien zostać uświęcony, ponieważ Chrystus jest Panem i Królem całego stworzenia.

W październiku szczególnie wołamy o wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Różańca Świętego. Niech ta modlitwa wyprosi pokój od Boga - dla nas osobiście, naszych rodzin i wspólnot, a także dla państwa i sfery politycznej.

/ks. Sławomir Korona/

Zobacz także

Biłgoraj liderem dobrych praktyk w kategorii oświata i wychowanie

Dodane: 2020-10-27 12:34 - Komentarze  (4)  czytane (134)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.215.62.41

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Koncert zakończył warsztaty muzyczne

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rekord zakażeń w powiecie biłgorajskim. Najwięcej w całym województwie

Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej, związanej z koronawirusem w województwie lubelskim i na Ziemi Biłgorajskiej. Codziennie...