Strona startowa

Wiadomości - Sport

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU - (fotoreportaż)

Dodał: NN Data: 2009-09-21 22:09:02 (czytane: 4256)

Idea Europejskiego Dnia bez Samochodu zrodziła się w 1998 r. we Francji. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na szkody, jakie wyrządza środowisku natężenie ruchu samochodowego i przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajChociaż  w Europie  dzień ten  obchodzony jest 22 września, w Biłgoraju już w niedzielę, 20 września, aby w dzień wolny od pracy zachęcić do porzucenia czterech kółek jak największą liczbę mieszkańców miasta.   

Impreza rozpoczęła się Rodzinnym Rajdem Rowerowym, który wyruszył spod Urzędu Miasta o godz. 9.00, którego pomysłodawcą była Stanisława Dzikoń, kierownik POIT. Rajdy rowerowe cieszą się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. W tym rajdzie wzięło udział ponad 100 rowerzystów, od maluchów do osób starszych. Uczestnicy rajdu mieli do pokonania 17-kilometrową trasę, prowadzącej m.in. przez ścieżkę dydaktyczną na Rapach drogami leśnymi oraz ulicami Biłgoraja, przez główną arterię komunikacyjną naszego miasta. Rajd zabezpieczali strażnicy miejscy: Sławomir Nizio i Paweł Michalewski oraz pracownik UM Tadeusz Dzikoń, a także inne osoby, które społecznie pomagają przy zabezpieczaniu tego typu imprez. Kolumna rowerzystów pojawiła się na Autodromie przy ul. Motorowej, gdzie  pod hasłem „Europejski Dzień Bez Samochodu” zorganizowano drugą część Pikniku Rekreacyjno-Sportowego.  Na uczestników czekało ognisko i grill z kiełbaskami i napojami oraz szereg pokazów i konkurencji rekreacyjno-sportowych:

-  piknik zapoczątkował pokaz psich zaprzęgów, podczas którego zaprezentowano konkurencje: canicross, bikejoring i zaprzęgi

- w marszobiegu Abstynenta udział wzięło ponad 100 osób, wśród których wyróżniał się Burmistrz Miasta, Janusz Rosłan   noszący się w tym dniu „na sportowo” oraz Dyrektor OSiR, Zbigniew Woźny, którego na codzień trudno sobie przecież wyobrazić bez ulubionego poloneza, a jednak… Czoło „peletonu” stanowili  lekkoatleci z biłgorajskiego „Znicza”  z medalistami Mistrzostw Polski i Świata:  Angeliką Mach i Jarkiem Stecem

- prezentacji ALKOgogli  dokonała Małgorzata Zygmunt, psycholog z BST „Iskra”. ALKOgogle to urządzenie, które symuluje stan i zachowanie się po spożyciu alkoholu, ale niektórzy „prezenterzy” nadspodziewanie dobrze poradzili sobie z alko goglami, przekonując że „trening czyni mistrza”

- w wyścigach rowerowych startowało ponad 50 młodych zawodniczek i zawodników.

dzien_bez_samochodu_49.jpg


W poszczególnych kategoriach wiekowych najlepsi okazali  się:

2003 i młodsi:

1. Aleksandra Madej
2. Karolina Pieniążek (najmłodsza uczestniczka imprezy – 3 latka)
3. Emilia Jargieło
1. Miłosz Beda
2. Dawid Senderek
3. Jakub Niemiec

r. 2001-2002:    

1. Jaś Kornik
2. Grzegorz Socha
3. Michał Nizio

r. 1999-2000:    

1. Karolina Kornik
2. Weronika Łój
3. Natalia Adamek
1.  Jarek Hajto
2. Paweł Obszyński  

r. 1997-1998:

1. Melisa Kupryjaniuk
1. Bartłomiej Kawa
2. Mateusz Żur
3. Piotr Kłos

r. 1994-1996:

1. Karol Lewandowski
2. Sebastian Świta
3. Wojciech Obszański        

- australijski wyścig kolarski zgromadził na starcie  32 kolarzy. Organizacją tej konkurencji zajął się Zbigniew Zając - prezes Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kolarzy będący także współpomysłodawcą tej niedzielnej udanej imprezy. Zawodnicy po kilku  rozgrzewkowych okrążeniach wytyczonej na autodromie trasy, rozpoczęli „ostre” ściganie. Ostatni zawodnik na każdym okrążeniu kończył udział w wyścigu.

Zwycięzcą został Tomasz Kuras (BSK Biłgoraj), pokonując zawodników z Zamościa: Adriana Frańczuka i Pawła Sowę. Następne miejsca zajęli: 4. Kamil Krasowski („Agros” Zamość), 5. Radosław Wasilewski (BSK), 6. Patryk Kopeć (Łańcut).
W kategorii powyżej 30 lat zwyciężył Paweł Michna z Łańcuta, drugi był Marek Komornik, a trzeci Zbigniew Zając (obaj BSK). Kolejne miejsca zajęli: 4. Franciszek Kotuła (Przendze), 5. Marcin Kopeć (Łańcut), 6. Artur Kimak (BSK).

- w marszobiegu Abstynenta wzięli również: radny Mirosław Tujak, Prezes BST „Iskra” Eugeniusz Karp, Kierowniczka POIT  Stanisława Dzikoń,  senior biłgorajskich biegaczy Edward Król.

Wszyscy uczestnicy otrzymali na mecie upominki. Rozlosowano również 10 nagród rzeczowych (w tym rower, który wylosowała Nicole Dudzic).

Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej, Powiatowy Ośrodek Informacji Turystycznej, Biłgorajskie Stowarzyszenie Trzeźwości „Iskra”, Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy.

Patronat nad całością objął Burmistrz Miasta Biłgoraj.

 

Tekst: Mieczysław Jamroz
Foto: Zenon Łój

Zobacz także

Uczniowie RCEZ na stażu w Grecji

Dodane: 2020-09-28 15:55 - Komentarze  (0)  czytane (235)

TAGI: rcez biłgoraj, regionalne centrum edukacji zawodowej w biłgoraju, oświata biłgoraj, erazmus+Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.143.26

- (2009-09-22 15:00:47)

A co Cie obchodzi kto był a kogo nie było? Jak ktoś chciał to był, a Ty zajmij się sobą

-uczestnik (2009-09-22 14:30:31)

dzięki bogu, że chociaż dechnika (chyba)nie było

-uczestnik (2009-09-22 13:34:09)

Piękna idea i impreza. Ale dlaczego nie ma ani słowa o pomysłodawcy i głownym organizatorze Pikniku ?

-prawyczka (2009-09-22 11:03:10)

no nie znów Tujak swoją obecnością popsuł tak piękną imprezę!

- (2009-09-22 09:18:42)

tak, na imię ma Melisa :):)

-ja nosik (2009-09-22 08:09:48)

Brawo !!!! Ale czy to dziewczę naprawdę ma na imię "Melisa" ??????

- (2009-09-21 23:21:45)

Dobrze, że taki dzień jest propagowany w naszym mieście. Ciekawe tylko kiedy trasę spod UM na autodrom będzie można pokonać rowerem, ale po ścieżce rowerowej.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Koncert Pauliny Mazepy, zakończył tegoroczny piknik ekologiczny w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...