Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Eucharystia - testament Miłości (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-04-18 21:15:24 (czytane: 1528)

Dziś w Kościele katolickim obchodzony jest Wielki Czwartek. To pierwszy dzień ze świętego Triduum Paschalnego, obchodzonego w ramach Świąt Wielkiej Nocy. Publikujemy komentarz do Ewangelii autorstwa ks. Sławomira Korony oraz zdjęcia z uroczystej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej z kościoła Chrystusa Króla.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajZ Ewangelii według świętego Jana (J 13, 1 - 15):
Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.
W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydać, widząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.
Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: „Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?” Jezus mu odpowiedział: „Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później to będziesz wiedział”. Rzekł do Niego Piotr: „Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał”.
Odpowiedział mu Jezus: „Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę”.
Powiedział do niego Jezus: „Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy”. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: „Nie wszyscy jesteście czyści”.
A kiedy im umył nogi, przywdział szaty, i gdy znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie «Nauczycielem» i «Panem» i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.

wielki_czwartek_2019_bilgoraj.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Apostoł i Ewangelista Jan, uczeń „którego Jezus miłował”, daje nam imponujący opis ostatnich godzin, które Jezus spędził w kręgu swoich apostołów przed cierpieniem i śmiercią. Zaprosił ich na specjalną ucztę: chciał obchodzić z nimi Paschę według żydowskiego zwyczaju. Czyniono to dorocznie dla upamiętnienia Wyjścia ludu Izraela z Egiptu. Bóg uwolnił swój lud z niewoli i po przejściu przez Morze Czerwone i pustynię umożliwił mu wejście do Ziemi Obiecanej.

W Księdze Wyjścia czytamy - „Dzień ten będzie dla was dniem pamiętnym i obchodzić go będziecie jako święto dla uczczenia Pana. Po wszystkie pokolenia - na zawsze w tym dniu świętować będziecie” (12, 14). Zgodnie z prawem Mojżesza w tym dniu powinno się zabić jednorocznego, baranka bez skazy i podzielić pomiędzy członków rodziny.

Dla Jezusa i Jego uczniów ten paschalny wieczór nie jest jak każdy inny, gdyż Jezus Chrystus, Syn Boży, doprowadzi znaczenie żydowskiej Paschy do doskonałości. Ukazuje już w sposób bezkrwawy dobrowolne swojego Ciała i Krwi na Krzyżu. W ten sposób uzupełnia to, co jest zapowiedziane w Baranku Paschalnym. Wcielony Syn Boży jest prawdziwym Barankiem ofiarnym, Który jest zabijany, aby usunąć grzechy świata: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świat!”.

W ten sposób Jezus wykorzystuje pamięć o święcie Paschy jako okazję do ustanowienia nowej formy urzeczywistniania przejścia z grzechu do pełnego dziecięctwa Bożego. Jest to celebracja ofiarowania Jego Ciała i Krwi, która dokonuje się w znakach chleba i wina w Świętej Eucharystii. Podczas Ostatniej Wieczerzy ma miejsce sakramentalny obrzęd wszystkiego, co następnego dnia dokona się na Krzyżu w pełnej rzeczywistości.

Nasz Pan Jezus Chrystus ustanowił w ten sposób testament swojej miłości w sakramencie Eucharystii i powierzył go Kościołowi. Ilekroć Kościół sprawuje świętą ofiarę Najświętszej Mszy w osobie Chrystusa, odnawia się tajemnica poddania się Pana na krzyżu i ogłaszamy Jego zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Przyjmujemy i oddajemy cześć Ciału i Krwi Chrystusa w Komunii Świętej. Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek mocą Ducha Świętego staje się obecny w postaci Chleba i Wina.

Ale co nastąpiło po obchodach Ostatniej Wieczerzy? Jezus został zdradzony i pojmany; Został postawiony w stan oskarżenia przed Najwyższą Radą, przed Piłatem i Herodem, i skazany na śmierć na krzyżu. Akt Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy wyznacza kierunek, w którym On chciał, abyśmy rozumieli Jego nadchodzące cierpienie i śmierć: jako kochającą, zadość czyniąca ofiarę za grzeszników. To oddanie dla nas Ciała i Krwi Chrystusa, które wydarzyło się na krzyżu i zostało przewidziane w Ostatniej Wieczerzy pod znakiem sakramentalnym.

W jakim duchu powinniśmy celebrować i przyjmować ten sakrament miłości, Pan jasno dał wyraz swoim działaniom: przyszedł służyć, a nie aby Mu służono. Jak niewolnik umył nogi uczniom, aby pokazać, że pierwszy z nich powinien być sługą wszystkich. Nie przyszedł, by rządzić, chociaż jest Królem, ale aby służyć w miłości dla zbawienia wszystkich. Będąc uczniami Mistrza wszyscy w Kościele, niezależnie od hierarchicznej rangi, są powołani do służenia sobie nawzajem w miłości, a tym samym do okazywania miłości Dobrego Pasterza.

Przyjęcie Chrystusa obecnego w Komunii Świętej musi mieć konsekwencje dla naszego życia. Msza i Eucharystia muszą trwać w naszej codzienności. Jezus jest obecny w sakramencie, który otrzymujemy, pozostaje w naszych sercach, spotyka nas także w naszych braciach i siostrach. Naśladowanie Chrystusa jest możliwe dzięki mocy tego sakramentu, który celebrujemy, przyjmujemy i uwielbiamy. Wypełnimy wtedy nakaz miłości, jaki pozostawił nam Chrystus i okazujemy tę miłość naszym bliźnim, a wtedy Pan w swoim Królestwie pozwoli nam zająć miejsce przy Jego stole, przepasze się i będzie nam służył.

/ks. Sławomir Korona/
Foto: bilgoraj.com.pl - Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele Chrystusa Króla

Reklama.

Zdjęć w galerii: 67

Tagi: wielki czwartek   biłgoraj   triduum paschalne   ks. sławomir korona

Zobacz także

100-lecie parafii rzymsko - katolickiej w Luchowie Górnym (FOTO)

Dodane: 2019-08-19 07:51 - Komentarze  (0)  czytane (390)

TAGI: 100-lecie parafii luchów górny, luchów górny, gmina tarnogród, ks. adam siedleckiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.124.77

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Na patriotyczną nutę by uczcić chlubę polskiego orężą

Koncert „Crnej Gory” z Montenegro oraz serbskiego zespołu „Teodora”

Festiwalu Kultur

Program "Sieciowanie Pomocy" i wizyta wiceministra sprawiedliwości

Audyt kadrowo - organizacyjny i nowy regulamin organizacyjny w Starostwie w Biłgoraju

Nowy regulamin organizacyjny w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Mają indeksy na AGH

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju mają już indeksy na Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Laureaci olimpiad...