Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Epifania - Objawienie Boga

Dodał: red Data: 2021-01-05 23:46:22 (czytane: 1108)

„Epifania” (Objawienie Pańskie) to nazwa obchodzonej dzisiaj uroczystości, popularnie zwanego również „Objawieniem Pańskim”, a jeszcze bardziej znane pod nazwą Trzech Króli. Bo dobroć i filantropia Boża ukazała się nam w Dziecku, Które urodziło się w Betlejem z Dziewicy Maryi.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

Usługi fotograficzne Foto-Mikado Marek Ziemichód
www.fotografiaslubnabilgoraj.pl,fotografia ślubna, fotograf ślubny, zdjęcia Biłgoraj, reportaż, fotografia portretowa, studyjna, fotomikado, Ziemichód, fotograf Lublin, zdjęcia plenerowe, fotograf na wesele, fotograf lubelskie, fotograf podkarpackie

ul. Narutowicza 88 a. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 2, 1 - 12):
Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon».
Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».
Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.
A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon.
A otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.

trzej_krolowie.jpg

Komentarz do Ewangelii:
„Epifania” (Objawienie Pańskie) to nazwa obchodzonej dzisiaj uroczystości, popularnie zwanego również „Objawieniem Pańskim”, a jeszcze bardziej znane pod nazwą Trzech Króli. Bo dobroć i filantropia Boża ukazała się nam w Dziecku, Które urodziło się w Betlejem z Dziewicy Maryi. Ono jest Synem Bożym. Odwieczny Król i Władca leży w żłobie jako małe Dziecko uwielbione przez Mędrców ze wschodu.

W tym dniu szczególnie zauważamy, że wielu, którzy znajdowali się w bezpośrednim sąsiedztwie Dzieciątka Jezus, nie znalazło dostępu do tej tajemnicy, która miała miejsce w jego narodzinach. Herod rządził jako król w Jerozolimie, ale czuł, że narodziny Mesjasza podważyły jego władzę. Nawet sami Arcykapłani i Uczeni w Piśmie nie próbują odwiedzać Noworodka i uczcić Go. Chociaż wiedzą ze świętych Pism, gdzie ma się narodzić Mesjasz, nie interesują się Nim ani nie pozwalają, by strach przed człowiekiem powstrzymywał ich od szukania Go.

Jak to się stało, że uwierzyliśmy w to dziecko w żłobie? Dla wielu stało się tak, że dzięki swoim rodzinom doszli do chrześcijańskiego rozumienia wiary i praktyki. Zostaliśmy ochrzczeni i wychowani jako katolicy. W późniejszym okresie życia mogło dojść do wielu kryzysów, w których nie zawsze było nam łatwo uwierzyć. Musieliśmy wiele przejść, ale ostatecznie ta wiara odrodziła się w nas. Może coś się zmieniło w nas w miarę dojrzewania, a jednak istota pozostała taka sama. Miejmy nadzieję i módlmy się do Boga, aby umocnił w nas tę wiarę.

Ale jest też inny sposób, aby uwierzyć. Taka jest droga tych, którzy przybywają z daleka. Podejrzewają coś z niewypowiedzianej tajemnicy, czują nienasyconą potrzebę spotkania z boskością, ale tak naprawdę nie wiedzą, gdzie i jak jej szukać i znaleźć. Idą wszystkimi możliwymi ścieżkami; mogą na niej być również trudne zakręty. I nagle nadeszła godzina łaski. To godzina świadomego wyboru, ale więcej wyboru i powołania. Jest to możliwe dzięki spotkaniu z tym Bogiem miłości, którego głosi Kościół i w Którego wierzymy. Spotkanie to może odbywać się na różne sposoby: poprzez kontakt z ludźmi wierzącymi (przyjaciółmi, małżonkami, znajomymi, ...) i ich przekonującym przykładem, poprzez dociekania i dyskusje, poprzez lekturę dobrej książki, nawet poprzez film, który chwyta cię głęboko za serce, poprzez zewnętrzne lub wewnętrzne doświadczenie i wiele więcej. Ostatecznie, to zawsze jest sam Bóg, który nas zaprasza do dialogu i odpowiada na nasze najgłębsze pytania. On sam pyta poszukującego: „Czy jestem dla ciebie tego wart, że dałeś mi swoje „tak”? Czy chcesz powierzyć mi swoje życie i dać mi je?”

Trzej święci Królowie byli pierwszymi z pogan, którzy znaleźli małego Jezusa. Bóg wzbudził dla nich gwiazdę, która doprowadziła ich do Dziecka. Wszyscy ludzie ze wszystkich ludów i narodów są zaproszeni do znalezienia zbawienia w Jezusie Chrystusie, Który odpędza ciemności grzechu i błędu. On daje pokój i radość Boga i przezwycięża wszelkie cierpienia i zło, a nawet śmierć.

Dziś jest odpowiedni moment, aby podziękować Bogu, że usłyszeliśmy Dobrą Nowinę o wcieleniu i odkupieniu przez Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Uwielbiamy Go jak Pasterze i jak Mędrcy z dalekiej krainy. Prosimy Go, Króla wszechświata, o pokój: w sercach, rodzinach, na całym świecie. Niech prowadzi do Siebie także tych, którzy są jeszcze daleko i potrzebują Jego szczególnego miłosierdzia. Ponieważ Bóg nie chce, aby ktokolwiek zginął. Jego miłość nikogo nie wyklucza. Nawet w najgłębszej ciemności pozwala świecić gwieździe, za którą należy podążać, aż w końcu zajaśnieje zbawienie.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: epifania   objawienie pańskie   uroczystość trzech króli   ks. sławomir korona

Zobacz także

Bezsilność Miłości?

Dodane: 2021-03-06 22:29 - Komentarze  (0)  czytane (355)

TAGI: komentarz do ewangelii, wielki post, kościół katolicki, ks. sławomir koronaKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.97.64

do poniżej (2021-01-08 08:28:59)

A w której ewangelii jest napisane, że to byli królowie? Ja natomiast mogę ci wskazać, że jest tam napisane iż byli Magami!!! Z kolei imiona tym trzem osobom nadano dopiero w średniowieczu. Zanim zaczniesz kogoś nawracać, to poczytaj Biblię czy jak kto woli Pismo Święte.

j (2021-01-07 10:16:02)

Jakie swieta poganskie Silk napisz . ciekawy 6 01 2021 Ewangelia wskazała kim byli Trzej Krolowie a nie szesciu jak mowił Petru Nie byłes w kosciele wiec nie wiesz NAWROC SIE

Silk (2021-01-06 19:22:00)

Możecie sobie pisać co chcecie. Wiadomo jest, że teraz obchodzimy święta, które kiedyś były pogańskie. Ale róbta tak dalej... :)

ciekawy (2021-01-06 12:08:57)

Wielebny księże! To jeszcze wskaż wszystkim, gdzie w Piśmie Świętym jest napisane, że byli to królowie, ilu ich było i najlepsze, gdzie są ich imiona???

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: dane na koniec stycznia 2021 roku

Trwa narodowa kwarantanna spowodowana epidemią koronawirusa. W życie wprowadzone zostały obostrzenia, ruszył Narodowy Program Szczepień....