Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Emocji ciąg dalszy, kolejna odsłona dyskusji nad biłgorajską oświatą

Dodał: red Data: 2017-02-21 19:40:35 (czytane: 3782)

21 lutego br. po raz trzeci spotkała się Komisja Oświaty Rady Miasta Biłgoraj by pochylić się nad rozwiązaniami optymalnymi i najlepszymi dla biłgorajskiej oświaty, w związku z reformą powołująca 8-klasowe podstawówki i likwidującą gimnazja. Blisko trzygodzinna, emocjonalna dyskusja zakończyła się wnioskiem o zmianę sieci szkół.

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajObrady Komisji Oświaty odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Biłgoraj, obok radnych Rady Miasta będących członkami Komisji uczestniczyli także radni Tomasz Grabias, Janusz Wójcik, Andrzej Łęcki, Marcin Mura i Tomasz Bednarz. Urząd Miasta Biłgoraj reprezentowali wiceburmistrz Michał Dec, Sekretarz Miasta Biłgoraj Bogdan Kowalik, Skarbnik Miasta Roman Żuk oraz inspektor ds. oświaty Anna Florkiewicz. Obecni byli także dyrektorzy biłgorajskich szkół podstawowych i gimnazjów, nauczyciele i rodzice. Posiedzenie Komisji prowadził Mirosław Tutaj. -Na ostatnim spotkaniu Komisji poprosiliśmy pana Burmistrza, aby zwrócił się do Rad Pedagogicznych i dyrektorów szkół o wyrażenie swojej opinii w sprawie zmian w biłgorajskiej oświacie. Takie uchwały przesłały do nas Szkoła Podstawowa Nr 1 i 5 i Gimnazjum Nr 1 i 2. Zdecydowanie za pozostawieniem szkół podstawowych jako jednostek autonomicznych opowiedziały się Szkoły Podstawowe Nr 1 i Nr 5 przeciwnie Rada Pedagogiczna Gimnazjum Nr 2. Rada Pedagogiczna Gimnazjum Nr 1 opowiedziała się za podjęciem odpowiednich decyzji przez Radę Miasta Biłgoraj - poinformował Mirosław Tujak. Przypomniał także o spotkaniu dyrektorów szkół z pracownikami Referatu Oświaty UM Biłgoraj, które odbyło się 14 lutego br. Przypomniał także zapisy protokołu po spotkaniu. -Po wpłynięciu tego komunikatu większość z nas była przekonani że nastąpiło porozumienie i dalsza dyskusja w tym temacie jest niepotrzebna. Ale nie, są uwagi i wnioski by pracować nad tym dalej - mówił Tujak.

komisja_oswiaty.JPG


Radny Jan Tochman, członek Komisji Oświaty RM Biłgoraj zgłosił dwa wnioski formalne, by wprowadzić do porządku obrad Komisji projekt uchwały dotyczącej sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzone Ustawą prawo oświatowe. Drugi wniosek jest konsekwencją pierwszego wnioski i zakłada by zgodnie ze statutem Miasta Biłgoraj przekazać projekt uchwały wraz z opinią Komisji Oświaty Przewodniczącemu Rady Miasta i Burmistrzowi celem wprowadzenia do porządku obrad sesji Rady Miasta Biłgoraj w dniu 22 lutego 2017 roku, by dać możliwości wypowiedzenia się radnym, bo to radni decydują o sieci szkół w Mieście, a nie nikt inny. -Główne założenia tej uchwały to połączenie w zespół szkół Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju i Gimnazjum Nr 1 w Biłgoraju i Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju i Gimnazjum Nr 2 w Biłgoraju - mówił radny Tochman. Burmistrz Michał Dec i inspektor Anna Florkiewicz przedstawili opinie Rad Pedagogicznych szkół i Rad Rodziców w przedmiocie ew. połączenia szkół w zespoły, zarówno przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 1 jak i Szkoły Podstawowej Nr 5 są przeciwni połączaniu szkół, Za połączeniem opowiada się Gimnazjum Nr 2, Gimnazjum Nr 1 zdaje się na decyzję władz samorządowych.

michal_dec.JPG


-Burmistrz biorąc pod uwagę opinie nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 1, gdzie uczęszcza 874 uczniów i zatrudnionych jest 69 nauczycieli oraz opinie czy stanowisko rady Pedagogiczne Szkoły Podstawowej Nr 5, do której uczęszcza 604 uczniów i zatrudnionych 49 nauczycieli, ale biorąc także pod uwagę stanowisko rady Pedagogicznej Gimnazjum Nr 1, które jest rozsądne wyważone i uczęszcza tam 343 uczniów i zatrudnionych jest 30 nauczycieli oraz Gimnazjum Nr 2 gdzie zatrudnionych jest 18 nauczycieli i uczęszcza 162 uczniów zaznacza, że większość stanowisk opowiada się za wygaszeniem gimnazjów - mówił wiceburmistrz Michał Dec. -Panie Burmistrz proszę o krótką odpowiedz, kto decyduje o sieci szkół w Biłgoraju Rada Miast, Burmistrz czy dyrektorzy szkół? - pytał radny Jan Tochman. -Proszę umożliwić wszystkim radnym, to by mogli się wypowiedzieć w tym temacie i na temat sieci szkół w Biłgoraju - dodał. Wiceburmistrz odpowiedział, ze dla niego zobowiązania podjęte przez dyrektorów 14 lutego br. są bardzo mocne i budujące. -Dyrektorom zależy na oświacie w naszym Mieście. Chcemy łagodzić niepokoje i dawać miejsca pracy wszystkim nauczycielom - podkreślał Michał Dec.

reforma_osiwaty_bilgoraj.JPG


Wiceprzewodniczący Rady Miasta Biłgoraj Jarosław Bondyra pytał o ewentualne zwolnienia nauczycieli, kwestie wypowiedzeń, uzupełniania etatów. Dyrektor "Batorego" Małgorzata Wójcik zaznaczyła, że godziny dla nauczycieli na najbliższe dwa lata będą, problem może pojawić się w trzecim roku (2019/2020). Apelowała więc by dać stabilność uczniom i nauczycielom łącząc obie placówki w zespół, by wspólnie przetrwać okres przejściowy. -Jakie są przesłanki za wygaszaniem gimnazjów, czy tylko opinia Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej Nr 5? Bardzo mi przykro, że tak mało mówi się o dobru dzieci, jak ma w najbliższych latach funkcjonować moje Gimnazjum jak nie będzie w nim zatrudnionych na pełen etat nauczycieli, a niektórzy przychodzić będą tylko na kilka godzin w tygodniu. Jest mi przykro jak przejrzałam program sesji na 22 lutego i są sprawy opieki nad zwierzętami, opłatami za posiadanie psów czy sprawami przewozu bagażu, a nie znalazł się punkt o oświacie, by radni mogli podjąć odpowiednią decyzję. Ja już dziś deklaruję, że złożę rezygnację z funkcji dyrektora Gimnazjum Nr 2, jest to decyzja podjęta jeszcze jesienią ubiegłego roku i motywowana sprawami osobistymi. To ostatni rok szkolny kiedy jestem dyrektorem tej placówki, w przypadku połączenia szkół nie przyjmę także funkcji wicedyrektora szkoły - przyznała dyrektor Wójcik.

Reklama.

Wiceburmistrz Dec odniósł się także do kwestii zatrudnienia nauczycieli i opinii w przedmiocie reformy. Odwołując się do słów dyrektor Małgorzaty Wójcik, w przedmiocie tego, że jako dyrektor Gimnazjum Nr 2 dba ona o dobro swych uczniów i nauczycieli mówił: -Powiedziała pani "jako dyrektor dbam o swoich pracowników", tak czyni każdy dobry dyrektor. Burmistrz jako gospodarz Miasta, odpowiedzialny jednoosobowo za to co się dzieje w tym Mieście, dba o oświatę i chce zaproponować takie rozwiązanie, które by było jak najlepsze i jak najkorzystniejsze dla wszystkich szkół dla wszystkich nauczycieli. Przez najbliższe dwa lata nie będzie obaw o pracę dla nauczycieli - mówił wiceburmistrz Dec.  Rozmawiano także o kwestii nauczycieli, którzy nabyli prawa emerytalne i o tych, którzy mogą przejść na tzw. świadczenia kompensacyjne, dyskusję w tym temacie zainicjował radny Tomasz Grabias. Z udzielonych przez pracowników Urzędu Miasta informacji wynika, że w tej chwili w szkołach podległych Miastu Biłgoraj pracuje 8 osób, które nabyły prawa emerytalne i 27 osób, które w tym roku może skorzystać ze świadczeń kompensacyjnych. Oczywiście przejście na emeryturę czy świadczenia kompensacyjne to przywilej nie obowiązek i nikogo do tego nie można zmusić. Zarówno wiceburmistrz Michał Dec jak i inspektor Anna Florkiewicz mówili o możliwości uzupełniania etatów w innych szkołach i wspólnym ustalaniu godzin nadliczbowych i wakatów w szkołach.

komisja_oswiaty_bilgoraj.JPG


-To nie nauczyciele, to nie dyrektorzy szkół, to nie opinie Rad Pedagogicznych decydują o sieci szkół, ale Rada Miasta i taka uchwała musi być podjęta do 31 marca. Zdecydować muszą - zgodnie z prawem - o tym wszyscy radni, a nie tylko radni Komisji Oświaty - podkreślał Janusz Wójcik. Radny podkreślał, że nie mówi się o dzieciach i ich dobru, podkreślał, że na wygaszaniu gimnazjów stracą przede wszystkim uczniowie i jego zdaniem to wywołuje smutek i oburzenie rodziców. Obecni na spotkaniu rodzice prosili o argumenty przemawiające za wygaszaniem gimnazjów, niestety mimo kilkukrotnych pytań w tej materii nie uzyskali odpowiedzi. -Chodzi o to by tę kwestię rozwiązać sensownie, a jedynym rozwiązaniem sensowym i najlepszym z punktu widzenia uczniów ale także władz Miasta jest połączenie szkół w zespoły i rezygnacja z drogi wygaszania gimnazjów - przekonywał radny Andrzej Łęcki. W swym wystąpieniu powołując się na konkretne dane i zapisy prawne wyłożył wszystkie argumenty przemawiające za łączeniem szkół. -Nie wierzę, by jakiś nauczyciel zasiadający w Komisji Oświaty nie podniósł ręki za tym, by zgłosić do jutrzejszej sesji Rady Miasta Biłgoraj punkt odnośnie uchwały o siedzi szkół - dodał.

andrzej_lecki.JPG


-Nie usłyszeliśmy żadnych argumentów za wygaszeniem gimnazjów. Ja podejrzewam, że miało nie być żądnej uchwały w sprawie sieci szkół, tak by minęły określone prawem terminy i gimnazja były wygaszone - podniosła radna Renata Socha. Ostatecznie Komisja Rady zapoznała się z projektem uchwały o sieci szkół, którą zgłosił Jan Tochman. Za głosowali Jan Tocham i Renata Socha, w głosowaniu udziału nie brali Mirosław Tujak i Jarosław Bondyra.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: reforma edukacji   wygaszanie gimnazjów   komisja ośiwaty rady miasta biłgoraj   oświata biłgoraj

Zobacz także

Magia roślin przeniesiona na obraz

Dodane: 2018-04-25 13:50 - Komentarze  (0)  czytane (61)

TAGI: magia roślin, kwiaty, konkurs plastyczny, mdk biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.81.166.196

nauczyciel (2017-02-22 21:27:43)

To przez Wójcikową nie doszło do połączenia gimnazjum z podstawówką. Wszyscy mają dość tej kobiety bo tylko patrzy na swój prywatny interes,a szkołę ma gdzieś. Liczymy, że tak jak obiecywała dziś na sesji wreszcie złoży rezygnację.

Jan (2017-02-22 18:52:01)

Nauczyciele boją się że zabraknie etatów? A eebał ich PI(i)S. Oni o nikogo się nie martwią. Czują się kastą uprzewiliowaną. W LO im ONZ dyrektor Klecha skończył we wrześniu 2016 70 lat i nauczyciele zebrali POdpisy do starosty,żeby dalej był dyrektorem. W radzie miasta ponad połowa radnych to nauczyciele. Jak zbliża się czas samorządowych wyborów to dostają biegunki i biegają za podpisami , żeby się załapać na radnego. Taki Łęcki nieuk- nauczyciel to i burmistrzem chciał być i radnym też. Rosłan a jakże nauczyciel-bakałarz od niemieckiego ale na wszystkim się zna. Kurzyna też był radnym w powiecie ale wyborcy mieli już dość tego toruńskiego dekownika. Niech nauczyciele co stracą ciepłe posadki zgłoszą się do Schodzińskiego. Tata Rydzyk wesół z deputowanym ze Strasburga Piotrowskim zrobili go dyrektorem Wojewódzkim Dróg Krajowych i Autostrad i on was wszystkich zatrudni do budowy autostrady z Biłgoraja do Torunia.

Bożena (2017-02-22 15:47:36)

Grabias , Wójcik i inni do zmiany. Nie wybierać więcej na Radnych ludzi którzy kierują się polityką a nie dobrem społecznym, reprezentują własne myśli nie mieszkańców

(2017-02-22 14:27:04)

MEN zaleca połączenie w takich sytuacjach, i tak ma być !!! Dość marnowania miejskiej kasy na dwie dyrekcji i dwie administracje w jednym budynku !!!

(2017-02-22 14:15:40)

ALE OCZYWIŚCIE, ŻE TO SAMORZĄD DECYDUJE KTÓRY WARIANT WYBRAĆ !
JEŚLI MOŻNA BYŁO WYBRAĆ LEPSZY WARIANT, ALE NA ZŁOŚĆ PIS-OWI WYBIERZE SIĘ WARIANT GORSZY-WYWOŁUJĄCY ZWOLNIENIA TO BĘDZIE WINA WYBIERAJĄCEGO. BO TAKĄ MIAŁ WOLĘ !

(2017-02-22 14:08:29)

Nie ściemniaj , to wszystko robota PiS, reformę nakazali a kasa na to kosztem nas mieszkańców?
za długo ciągnie się niegospodarność w kwestii utrzymywania podwójnych dyrekcji i podwójnych administracji.
W zaistniałej sytuacji powinien być obowiązek wysłania na emeryturę nauczycieli z uprawnieniami emerytalnymi.

DO PONIŻEJ (2017-02-22 13:51:34)

MYLISZ SIĘ, RZĄD PRZYGOTOWAŁ KILKA WARIANTÓW WPROWADZANEJ REFORMY I TO SAMORZĄDY WYBIERAJĄ WARIANT NAJBARDZIEJ KORZYSTNY ICH ZDANIEM. JEŚLI ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ BY UNIKNĄĆ ZWOLNIEŃ TO TAKI NALEŻNY WYBRAĆ, A JEŚLI RADNI WYBIORĄ NIEJ KORZYSTNY WARIANT NA ZŁOŚĆ PIS-OWI , TO NIESTETY BIORĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SKUTKI NA WŁASNE KONTO.

(2017-02-22 13:13:33)

do Izy- do PIS proszę się zwrócić , a nie mieć pretensji do władz miasta, to PIS jest sprawcą roszady w oświacie. Niestety władze Biłgoraja i tak bez sensu przyzwalały na bezsensowne utrzymywanie dwóch dyrekcji, na koszt nas podatników. Czas z tym skończyć.

(2017-02-22 13:08:10)

Andrzej ( wpis z 21 lutego , godz. 20:13:23)ma rację, że należy wreszcie skończyć z podwójnymi dyrekcjami. Wniosek o połączeniu placówek i utworzeniu zespołów, to rozsądne rozwiązanie. Czas skończyć z marnowaniem publicznej kasy. Nauczyciele z uprawnieniami emerytalnymi powinni odejść, w obecnej sytuacji kadrowej wynikającej zarówno z powodów demograficznych a przede wszystkim w wyniku reformy , likwidującej gimnazja -uchwalonej przez parlamentarzystów PIS.

Pracownicy obsługi i administracji gimnazjów (2017-02-22 12:28:13)

Radnym którzy zagłosują za połączeniem szkół, a co się z tym wiążę, ze zwolnieniem nas z pracy - zapamiętamy i podziękujemy w przyszłorocznych wyborach.

mieszkaniec Biłgoraja (2017-02-22 12:01:31)

do "do poniżej" - nadal się nie dowiedziałem, w imię czego jako mieszkaniec Biłgoraja mam dopłacać do droższych rozwiązań. Bo jak tu piszą inni, w niektórych szkołach zatrudnione są osoby z rodzin obecnych urzędników - ja tego nie wiem? I dlaczego władze miasta o jedną szkołę się troszczą, a o drugą nie? Czy praca nie jest taka sama? Gorszy sort ludzi? O co tu chodzi?

Aśka do autora wpisu Mariola (2017-02-22 10:24:50) (2017-02-22 11:28:09)

Moim zdaniem zwolnienie lekarskie usprawiedliwia nieobecność. Mamy sezon grypowy i też niedawno miałam z tym problem. A jeśli idzie o brak odwagi to moim zdaniem szczytem tchórzostwa jest twój wpis bo anonimowo szkalujesz innych.

obserwator (2017-02-22 11:21:28)

To nie wola, to logika urzędniczko.
Ktoś wam nakładł bzdur do głowy lub nie chce się pracowac.
Włączenie jest jedynym logicznym i uzasadnionym rozwiązaniem.
Brak argumentów za innymi rozwiązaniami, a tylko strach wywołany podobno wypowiedziami niektórych dyrektorów o zwolnieniach młodych n-li (czytaj rodziny urzędników), którzy cenią wygodnictwo zasługuje na poważne przemyślenia.

do poniżej (2017-02-22 11:08:34)

Pokrętną logikę stosuje " mieszkaniec Biłgoraja".
Gimnazjum nr 2 jest małą szkółką która nie zgadza się z rozwiązaniem proponowany przez pozostałe duże szkoły.
Dlaczego uważasz, ze ,to wola tej malej szkoły ma być narzucona pozostałym trzem dużym szkołom ?

Jan (2017-02-22 10:45:17)

Mam nadzieję, że mniejszośc nie będzie narzucała swej woli wiekszości

mieszkaniec Biłgoraja (2017-02-22 10:38:57)

Jaka pokrętną logikę stosują niektórzy wypowiadający się? Skoro Gimnazjum nr 2 jest mała szkółką, to tym bardziej powinno zostać połączone ze Szkoła Podstawową nr 5, aby już dalej dwie dyrekcje i administracje nie funkcjonowały!

circa 10 / 1 (2017-02-22 10:27:50)

mam nporcjiadzieję, że radni potrafią wyciągnąć wniosek z tej proporcji

Mariola (2017-02-22 10:24:50)

Lipiński na zwolnieniu? Co to za radny. Nauczyciel i boi się odpowiedzialności. Zapomniał o innych nauczycielach? Ludzie na takie komisje i sesje ze szpitala przychodzą. Nie głosujmy na takich jak Lipiński.

decyzja jest prosta (2017-02-22 10:17:03)

Za samodzielnym funkcjonowanie szkół podstawowych są rady Pedagogiczne:
Szkoła Podstawowa Nr 1(800 uczniów i zatrudnionych jest 69 nauczycieli)
Szkoła Podstawowa Nr 5 (529 uczniów i zatrudnionych 48 nauczycieli)
Gimnazjum Nr 1 (343 uczniów i zatrudnionych jest 33 nauczycieli)
Razem : 150 nauczycieli uczących 1672 uczniów
Za połączeniem szkoły podstawowej z gimnazjum są:
Gimnazjum Nr 2 (uczęszcza 163 i zatrudnionych jest 18)
Razem : 18 nauczycieli uczących 163 uczniów

Hucpa (2017-02-22 09:45:53)

Rady pedagogiczne większości szkół w mieście wypowiedziały się, że chcą samodzielnego funkcjonowania szkół podstawowych, a jeden z radnych dla zabezpieczenia stołka dla swojej żony zdaje się tego nie zauważać.

(2017-02-22 09:43:17)

Ilu jeszcze radnych się rozchoruje?
Wczoraj zdrowi dzisiaj chorzy.
Żenada i wstyd.

Jolka (2017-02-22 09:26:33)

Z tego co wiem to M. Lipiński przebywa na zwolnieniu lekarskim.

mieszkaniec Biłgoraja (2017-02-22 09:08:01)

Jaki kontrast! Dyrektor Wójcik tak naprawdę rezygnująca ze sprawowanego stanowiska, aby nie mieszać osobistych korzyści z korzyściami dla szkoły i dyrektor gimnazjum nr 1, który woli być nadal dyrektorem przez kilka lat niż spaść na stanowisko wicedyrektora w przypadku połączenia ze szkoła podstawową.

uczestnik (2017-02-22 07:51:25)

Takiego rozdygotanego Bondyry jeszcze nie widziałam- jak galareta. Tujak to porażka kto na nich głosował niech się wstydzi. No i Lipiński takiej postawy to chyba i on się nawet po sobie nie spodziewał, Strach ma wielkie oczy. Brak jakichkolwiek argumentów ze strony Urzędu. Młodzież z Gimnazjum w takiej sytuacji ma zapewnione płynne przejście do SP zwłaszcza w aspekcie wychowawczym już o przedmiotach nie wspomnę, zmiany nauczycieli prowadzących dany przedmiot są niepożądane wręcz powinny być zakazane.
Młodzi n-le wg zapewnień dyrektorów nie mają się czego obawiać godzin wystarczy dla wszystkich, tak zapewniano Panią z Kuratorium kilka dni temu.
Godzin wystarczy też dla rodziny urzędników, gdyż nikt nie będzie zwolniony tak stwierdził na jednym ze spotkań Dec.
Podsumowując należy:
1.wzmocnić komórkę oświatową w UM miasta poprzez natychmiastowe zwolnienie z zajmowanego stanowiska Panią inspektor (zachowanie zwłaszcza po zakończeniu komisji delikatnie mówiąc dziwne) na jej miejsce zatrudnić osobę w pełni oddaną dzieciakom, n-lom, administracji i obsłudze jednym słowem mądrego OŚWIATOWCA z krwi i kości.
2.Odebrać Decowi możliwość prowadzenia spraw oświatowych poprzez zmianę Burmistrza.
3. Zmienić pracownika Juniora przew. Tujakę
4. Odwołać n-la Bondyrę ze stanowiska z-cy przew.RM
5. Nie wybierać więcej na Radnych ludzi którzy kierują się polityką a nie dobrem społecznym, reprezentują własne myśli nie mieszkańców
Dzisiaj sesja, Nawołuję do przemyśleń i rozważnych decyzji, dajcie oświacie normalność, albo jak mówił radny Tujak kończcie oświatę.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Ośrodek Szkolenia Kierowców LUIS

ul. Lubelska 7 IIp, 23-400 Biłgoraj

'Wiosna młodych artystów', czyli jubileusz w MDK (FOTO)

Pracownia plastyczna prowadzona przez Irenę Oręziak - Kupczak obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia swej działalności. Z tej okazji 11 marca br. w MDK odbyły się jubileuszowe uroczystości. W programie znalazła się prezentacja prac plastycznych, występy artystyczne oraz aukcje obrazów. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia