Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Elżbieta Kruk o programie 500+

Dodał: red Data: 2019-04-06 16:51:49 (czytane: 1160)

Pod koniec marca, w niedzielę premier Mateusz Morawiecki uroczyście podsumował na Lubelszczyźnie 3-lecia programu „Rodzina 500+". W hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Puławach. O efektach programu i jego wpływie na sytuację polskich rodzin rozmawiamy z posłanką na Sejm RP Elżbietą Kruk - liderem listy PIS do Parlamentu Europejskiego w Województwie Lubelskim.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolProgram 500+ jest atutem, który Prawo i Sprawiedliwość często podnosi w przestrzeni publicznej. Czy Pani zdaniem przyniósł on rzeczywiście istotną zmianę w naszym społeczeństwie?
Elżbieta Kruk: Program 500+ zdecydowanie zmienił sytuację w Polsce, a zwłaszcza na Lubelszczyźnie, gdzie wpływ tego programu jest niezwykle wyraźny. Oczywiście, efekt poprawy demografii i warunków socjalnych jest bardzo zauważalny, ale warto też wspomnieć o tym, że program okazał się znakomitym sposobem walki z ubóstwem.

elzbieta_kruk__3_.jpg

Program 500+ jest awangardą wśród rozwiązań socjalnych, które występują w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Nasi sąsiedzi projektując nowe programy społeczne odnoszą się do efektów 500+. Tymczasem rząd PiS poszedł za ciosem i zaproponował rozszerzenie programu na pierwsze dziecko. Nikt się tego nie spodziewał.
Elżbieta Kruk: Cieszę się, że do 500+ nawiązują nasi sąsiedzi. Nakłady na politykę prorodzinną w ostatnich latach wzrosły w Polsce o 75% w odniesieniu do PKB. W momencie objęcia programem wszystkich dzieci, wzrosną one do 125% i dopiero wtedy możemy zacząć porównywać się z krajami zachodnimi takimi jak Francja czy Niemcy pod względem wsparcia kierowanego do rodzin. Sukces 500+ ma dwa wymiary. Dzięki niemu napędzamy gospodarkę, pobudzając konsumpcję wewnętrzną. To one wraz ze wzrostem inwestycji przekładają się na nasz wzrost gospodarczy, który jest obecnie największy w Europie. Przede wszystkim jednak przywróciliśmy godność Polakom, zredukowaliśmy biedę. Nam po prostu zależało, aby w sukcesie partycypowali zwykli obywatele, a nie tylko elity.

elzbieta_kruk__2_.jpg

Powiedziała Pani, że program ten zmienił sytuację na Lubelszczyźnie niezwykle wyraźnie, dlaczego?
Elżbieta Kruk: Szczególnie tutaj w tej wschodniej, uboższej części kraju, program 500+ jest jeszcze większym wsparciem dla rodzin i prorozwojowym impulsem. Tylko na Lubelszczyźnie do 200 000 rodzin trafiło ponad 4 mld złotych od początku trwania programu. Niedzielny festyn rodzinny w Puławach jedynie utwierdził nas w przekonaniu, gdy widzieliśmy radość na twarzach dzieci, że ta polityka jest właściwa.

Często spotykamy się z komentarzami opozycji, że 500+ to bezsensowne rozdawnictwo.
Elżbieta Kruk: Dzieci to najlepsza inwestycja jaką możemy sobie wyobrazić. To smutne, gdy spotykamy się z wypowiedziami opozycji, że program ten to marnotrawstwo.

elzbieta_kruk__1_.jpg

Rozmawiamy o rozszerzeniu programu, które będzie kosztować budżet kolejne miliardy złotych. Czy ten kierunek jest właściwy? Skąd będą pochodzić środki na realizację tej obietnicy?
Elżbieta Kruk: Warto zwrócić uwagę, że środki zabezpieczone na rozszerzenie programu 500+ tak aby objął on wszystkie dzieci są w większości efektem wzrostu gospodarczego i poprawy, uszczelnienia ściągalności podatków, między innymi VAT-u. Wpływ jaki program ma na polskie rodziny to między innymi zwiększenie wydatków na edukację, kulturę i turystykę. Ten program przywraca godność polskim rodzinom, daje szansę na realizację marzeń i potrzeb. Program 500+ pięknie wpisuje się w politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości ukierunkowaną na zwiększenie zamożności Polaków, szczególnie rodzin.Elżbieta Kruk - jedna z założycieli Prawa i Sprawiedliwości, zbudowała struktury tej partii na Lubelszczyźnie i kierowała nimi do momentu objęcia funkcji Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Poseł na Sejm RP IV, V, VI oraz VII kadencji. W 2015 roku objęła funkcję Przewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jest również członkiem Rady Mediów Narodowych. Absolwentka historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie administracji publicznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz na University of Wisconsin w La Crosse (USA). Od 1991 roku bliski współpracownik prof. Lecha Kaczyńskiego. Współpracowała z Nim w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Najwyższej Izby Kontroli oraz w Ministerstwie Sprawiedliwości jako Szef Gabinetu Politycznego. W 2006 roku powołana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, której została Przewodniczącą. Prywatnie miłośnik przyrody i zwierząt. Ma dwa koty Buzka i Balbinkę.

* Materiał zewnętrzny
Foto: Archiwum Prywatne/Elżbieta Kruk

Reklama.

Tagi: elzbieta kruk   program 500+   eurowybory   poseł na sejm rp

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.173.48.224

Biura rachunkowe

Biuro Rachunkowe BIURGAW Jan Gawda - rozliczenia podatkowe, księgowość, doradztwo, podatki

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Pułkownik z Biłgoraja, powalczy o mandat posła. Bogdan Kiełbasa startuje z list

Pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa będzie walczył o mandat poselski....

Dożynki w Gminie Tarnogród. Rolnicy świętowali w Luchowie Górnym (FOTO)

Tradycyjne święto plonów, dziękczynienie za Boże błogosławieństwo,...

Sanepid ostrzega, "nowe narkotyki" to śmiertelne niebezpieczeństwo (AUDIO)

W ostatnim czasie został wydany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Gęsi biłgorajskie trafiły do Soli

160 sztuk piskląt gęsi biłgorajskiej w tym tygodniu trafiło do Soli...

Ogłoszenia