Rozmowa o idei oraz przyszłości festiwalu Soli Deo z jego pomysłodawcą Mirosławem Kitą. "/>

Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Dzisiaj Festiwal Soli Deo jest zaliczany do jednego z ważniejszych wydarzeń muzyki chrześcijańskiej w Polsce.

Dodał: TF Data: 2008-07-16 12:46:45 (czytane: 1252)

Festiwa_Soli_Deo.jpg
Rozmowa o idei oraz przyszłości festiwalu Soli Deo z jego pomysłodawcą Mirosławem Kitą.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgorajbilgoraj.com.pl: Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej „Soli Deo” obecnie to ogromne i widowiskowe przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w kulturalne wydarzenia naszego miasta. Jakie były początki Festiwalu i co leżało u podłoża jego powstania?

Mirosław Kita: Śpiew na chwałę Boga był i jest nadal nierozłączną częścią niemal każdego spotkania młodych ludzi skupiających się w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży "Serce" w Biłgoraju. To w tej wspólnocie powstała schola, która już w 1992 roku nagrała swoją pierwszą kasetę o nazwie "Zaśpiewaj Panu". Była to wspólnota bardzo otwarta, która poprzez śpiew pragnęła przekazywać żywe słowo Boga. Wszyscy bowiem wierzyli, że muzyka chrześcijańska ma moc przemiany życia każdego człowieka. Prace nad przygotowaniem pierwszego festiwalu trwały niespełna 9 miesięcy. Dzięki wsparciu ks. Tadeusza Czuka ówczesnego opiekuna KSM "Serce" oraz pomocy zaproszonego do współpracy Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju całe przedsięwzięcie w szybkim tempie doszło do skutku.
      Dzisiaj Festiwal Soli Deo jest zaliczany do jednego z ważniejszych wydarzeń muzyki chrześcijańskiej w Polsce. Co roku na prezentacje festiwalowe przyjeżdżają coraz bardziej profesjonalne zespoły i soliści. Publiczność liczona jest już w tysiącach. Dyrektorem festiwalu został ks. Marek Kuśmierczyk, który przez wiele lat integruje wokół kultury środowisko lokalne i wojewódzkie. Ks. Marek zajmuje się również zapleczem finansowym festiwalu i pozyskiwaniem sponsorów bez czego realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa. Do pracy przy festiwalu zaangażowana jest młodzież, należąca do różnych grup i stowarzyszeń katolickich ale nie tylko. Wszyscy oni dbają o to aby przyjeżdżający na nasz festiwal goście czuli się dobrze i mieli okazję poznać nasze miasto.

Każdemu ludzkiemu działaniu przyświeca jakaś idea. Jaka idea prześwieca Festiwalowi „Soli Deo”?

Najpierw chciałbym wyjaśnić, że SOLI DEO w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza „Jedynemu Bogu”. Główną ideą jest śpiew na chwałę Boga oraz popularyzacja wartościowych opracowań wokalnych i muzycznych o charakterze religijnym, prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku solistów i zespołów, ożywienie religijnego ruchu artystycznego, konfrontacja i wzajemne poznanie się uczestników festiwalu

Zdawać by się mogło, że muzyka religijna nie cieszy się w dzisiejszych czasach powodzeniem, a jednak pod scenę letnią BCK na koncerty w ramach „Soli Deo” przychodzi rzesza ludzi, nie tylko z Biłgoraja, ale i z okolic, co jest fenomenem tego festiwalu?

Nie zgodzę się z tym twierdzeniem, że muzyka religijna nie cieszy się w dzisiejszych czasach powodzeniem. Po prostu brakuje dzisiaj organizatorów tego typu festiwali. To, że cieszy się powodzeniem wystarczy zobaczyć, co dzieje się na naszym festiwalu. Myślę, że fenomenem tego festiwalu jest dobra muzyka i ludzie, którzy ten festiwal tworzą.

Ogrom pracy przy przygotowaniu i realizacji Festiwalu wykonuje młodzież. Jak do tego przedsięwzięcia podchodzą młodzi ludzie?

Na to pytanie odpowiem bardzo krótko: z entuzjazmem!

Kto śpiewa, ten dwa razy się modli – miał rzec św. Augustyn, może to być jakaś myśl przewodnia każdego religijnego festiwalu, a co na Soli Deo mogą znaleźć ci, którzy nie utożsamiają się z Kościołem lub ci, którzy od Kościoła są „daleko”?

Oczywiście od takich ludzi się nie odgradzamy. Różnorodność stylów grania i śpiewania oraz treści prezentowanych w utworach mogą wpłynąć na lepsze rozumienie skąd my chrześcijanie czerpiemy tyle radości i energii. Być może do młodego pokolenia dotrzemy poprzez muzykę.

Festiwale przybierają jakąś określoną formę, która je wyróżnia, powoduje, że są niepowtarzalne – taką postać przyjął już Festiwal Soli Deo, ale imprezy masowe, także się rozwijają, by z roku na rok zaprezentować odbiorcom coś nowego. Jakie plany rozwojowe ma przed sobą biłgorajskie Soli Deo?

Festiwal  Soli Deo poprzez lata już rozwinął „skrzydła”. Przypomnę, że pierwszy festiwal miał zakres dekanalny i odbywał się w kościele Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Po kilku edycjach zakres był już diecezjalny a organizatorzy zmienili miejsce odbywania się festiwalu na salę kinową BCK. Od 2001 roku z tej racji, że brakowało miejsca dla widzów w sali festiwal został przeniesiony na scenę letnią BCK z rozszerzoną formą na ogólnopolski. W warunkach naszego miasta jest to prawie największa forma takiej imprezy gdyż brakuje miastu profesjonalnej „muszli” koncertowej dla dużej widowni. Gdyby taki obiekt w naszym mieście powstał to nie wykluczam, że festiwal SOLI DEO mógłby nadal się rozwijać. A zatem jeszcze raz podkreślę: miastu naszemu brakuje profesjonalnej sali widowiskowej. Oczywiście pomimo wspomnianej dopiero bolączki nasz festiwal będzie cały czas zaskakiwał swoją publiczność. Przed nami już jubileuszowa, bo X Edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej SOLI DEO w 2009 roku, oj będzie się działo!

 

redakcja bilgoraj.com.pl

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.243.36

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Monika Pawłowska o wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Rewitalizacja Placu Wolności i termomodernizacja Urzędu Miasta

Przemysław Czarnek o wyborach prezydenckie zaplanowanych na 10 maja 2020 roku

Gorzkie żale - część I

Wiceminister finansów Leszek Skiba o tarczy antykryzysowej

Wiceminister sprawiedliwości o ograniczeniach w związku ze stanem epidemii

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Złóż życzenia świąteczne za pośrednictwem bilgoraj.com.pl

2020-03-31 - 2020-04-13

Wiosenna PROMOCJA w bilgoraj.com.pl: BANERY 30% taniej!

2020-04-01 - 2020-05-31

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...