Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dziś pożegnano legendarnego żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2021-03-04 18:18:23 (czytane: 1906)

W bazylice oo. Bernardynów w Radecznicy odbył się dziś pogrzeb kapitana Romana Szczura vel Szumskiego ps. „Halina”. Zamordowanego przez komunistów żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolRoman Szczur vel Szumski. ps. „Halina”, „Nadzieja”, „Urszula” (nazwisko konspiracyjne Roman Szumski) był podoficerem Korpusu Ochrony Pogranicza i Wojska Polskiego, porucznikiem AK - WiN, odznaczonym Krzyżem Walecznych. Urodził się 15 sierpnia 1910 r. w kolonii Roszki Udryckie koło Zamościa. Po odbyciu w latach 1931 - 1932 służby wojskowej w 23. pułku piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim postanowił pozostać w wojsku, pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza.

pogrzeb_kapitana_szczura.JPG

Jego wojenne i powojenne losy przedstawia dr Adam Balicki, historyk i regionalista. Posłuchaj:

Pośmiertnie Roman Szczur został awansowany do stopnia kapitana. Jego szczątki odnalezione zostały w listopadzie 2011 roku w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Po badaniach jego tożsamość została potwierdzona w 2019 roku. Dziś trumna z jego doczesnymi szczątkami spoczęła w bazylice oo. Bernardynów w Radecznicy w krypcie II Inspektoratu Zamojskiego AK. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył biskup Mariusz Leszczyński. W okolicznościowej homilii mówił o poświeceniu, miłości do Ojczyzny i ofierze. Posłuchaj homilii:

W nabożeństwie pogrzebowym obok rodziny, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, Sejmu, samorządów, wojska, policji, środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy Regionu. List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odczytał generał dywizji Dariusz Łukowski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN:

W imieniu Sejmu RP oraz Marszałek Sejmu, głos zabrała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska:

List od wiceprezesa rady Ministrów, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytał wojewoda lubelski Lech Sprawka. Posłuchaj:

O życiu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Wyklętych, jako o lekcji patriotyzmu, mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki:

Współorganizatorem uroczystości była Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość. W jego imieniu głos zabrał poseł Sławomir Zawiślak:

O działalności samorządu na polu budzenia patriotyzmu, mówił wicemarszałek województwa lubelskiego, Michał Mulawa:

Wszystkim osobom za obecność, a przedstawicielom poszczególnych instytucji i stowarzyszeń za pomoc i zaangażowanie w odkrycie historii kapitana Romana Szczura, jego upamiętnienie i godne pochowanie, dziękowała Jadwiga Mazurek, członek rodziny kapitana Szczura. Posłuchaj:

/bilgoraj.com.pl/

Reklama.

Zdjęć w galerii: 88

Tagi: kapitan roman szczur   bazylika w radecznicy   żołnierze wyklęci   pogzreb romana szczura

Zobacz także

Boże Miłosierdzie

Dodane: 2021-04-10 21:25 - Komentarze  (1)  czytane (663)

TAGI: niedziela miłosierdzia bożego, wielkanoc, jezus miłosierny, ks. sławomir koronaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.20.246

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Miliony pozyskane na kształcenie zawodowe

Z budżetu powiatu 130 tys. zł wsparcia dla jednostek OSP

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Covid-19: podsumowanie marca

Przez cały marzec, będziemy na bieżąco informować Państwa o nowych przepadkach zachorowań na koronawirusa. Publikować będziemy najnowsze...