Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dzień strażaka

Dodał: AN Data: 2009-05-04 21:46:13 (czytane: 2976)

4 maja w liturgiczne wspomnienie św. Floriana, przypada święto strażaków. Świętują wszyscy, którzy na co dzień walcząc z żywiołami narażają swoje życie, by ratować innych.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolŚwięto straży pożarnej, związane jest ze św. Florianem, którego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci, którą poniósł jako męczennik 4 maja 304 r. w nurtach rzeki Enns (ówcześnie Anizy), na terenie dzisiejszej Austrii.

W wielu miejscowościach naszego powiatu już wczoraj 3 maja odbyły się uroczystości związane ze świętem strażaków. W gminie Tereszpol po Mszy św. odprawionej w intencji straży pożarnej, druhowie spotkali się przy wspólnym ognisku. Pogoda dopisała, a strażacy mogli porozmawiać i wymienić się doświadczeniem. 

swieto_strazakow_52.jpg


4 maja odbyły się uroczystości święta patronackiego straży pożarnej w Biłgoraju. Świętowanie rozpoczęło się od Eucharystii, która została odprawiona w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Po niej, w świetlic komendy odbyła się uroczysta akademia, którą zaszczycili swa obecnością notable życia politycznego województwa i powiatu. Byli m. in. wojewoda lubelski Genowefa Tokarska, st. bryg. inż. Zbigniew Czępiński, zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, starosta biłgorajski Marek Onyszkiewicz, wicestarosta Stanisław Schodziński, Janusz Różański – przewodniczący Rady Powiatu, Marian Tokarski, zastępca burmistrza Biłgoraja – Michał Dec oraz przedstawiciele służb mundurowych.

O tym, że strażak to nie tylko zawód ale i sposób na życie mówił mł. bryg. mgr inż. Krzysztof Michoński, komendant PSP w Biłgoraju. Strażak musi umieć łączyć w sobie pasję, zamiłowanie, gotowość do poświęceń, a przede wszystkim profesjonalizm. Każdy kto decyduje się na założenie strażackiego munduru, razem z tym przywilejem bierze na siebie ogromną odpowiedzialność, za życie i zdrowie drugiego człowieka przypomniał Michoński. Komendant przypomniał także, o niebezpieczeństwie związanym z zawodem strażaka i podziękował wszystkim tym, którzy z poświęceniem narażają życie by ratować innych. Wspomniał także o ciągłym staraniu strażaków by stać na wysokości zadania, jakie niesie codzienność. Sprzętowo jesteśmy dobrze przygotowani do zdarzeń najczęściej występujących na terenie naszego powiatu, musimy być jednak w ciągłej gotowości, by nieść pomoc tym, którzy będą jej potrzebować.

Wciągu ostatniego roku biłgorajscy strażacy wzbogacili się o dwie motopompy, ciężki hydrauliczny zestaw narzędzi ratowniczych oraz skokochron. Został zakupiony także sprzęt w postaci ochron osobistych strażaka. Cało to wyposażenie, zostało dziś poświęcone i oddane do użytku.

swieto_strazakow_51.jpg


Życzenia strażakom złożyła również wojewoda lubelski. Tokarska wyraziła ogromną radość z możliwości wspólnego świętowania. Czuje się ogromnie związana z Ziemią Biłgorajską, a przez to ze sprawami z nią związanymi. Z okazji uroczystych obchodów dnia strażaka 2009 proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje, podziękowania i najlepsze życzenia. Wojewoda przypomniała także rolę jaką w społeczeństwie pełni straż pożarna. Mówiła o odpowiedzialności i służbie, zaznaczyła także ze straż jest główną siłą ratowniczą, m. in. w walce z pożarami czy klęskami żywiołowymi. Przypomniała także strażakom, że od skuteczności ich działań zależny poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Wszystkim, strażakom, którzy podjęli, troskę o życie człowieka i efekty jego pracy Genowefa Tokarska złożyła wyrazy najwyższego uznania.

Jako służbę Bogu i ludziomokreślił prace strażaków starosta Onyszkiewicz. Macie szczęście pracować w pięknym zawodzie, zawodzie, który wymaga odwagi i poświęcenia. Ratujecie dobytek, ale przede wszystkim ratujecie życie i zdrowie. To bardzo odpowiedzialny zawód. Wy stanowicie elitę społeczeństwa – mówił do strażaków starosta. Onyszkiewicz dziękował za poświęcenie, gotowość i  czujność. Dzięki wam możemy spać spokojnie. Na naszych strażaków możemy zawsze liczyć – dodał.

Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, przywiózł do Biłgoraja tylko dobre życzenia. Jak zaznaczył w dobie kryzysu i oszczędności budżetowych, zostały zmniejszone fundusze na straż pożarną. Nie będzie w tym roku żadnych poważnych inwestycji i zakupu drogiego, ale niezwykle potrzebnego sprzętu. Czępiński, wyraził jednak nadzieję, że z czasem nakłady na straż wzrosną, co pozwoli lepiej wyekwipować strażaków i poprawić infrastrukturę jednostek. Obiecał także że biłgorajska straż dostanie lekki pojazd, niezbędny w transporcie ludzi i sprzętu.

W naszym powiecie poza Państwową Strażą Pożarna w Biłgoraju funkcjonuje ponad 120 Ochotniczych Straży Pożarnych. Z czego 14 działa w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym, są to: OSP Aleksandrów II, OSP Biłgoraj, OSP Biszcza I, OSP Frampol, OSP Goraj, OSP Józefów, OSP Księżpol, OSP Łukowa, OSP Potok Górny, OSP Smólsko Duże, OSP Sól, OSP Turobin, OSP Tarnogród, OSP Tereszpol Zaorenda.

Mimo święta strażaków w powiecie nie obyło się bez pożarów. Ogień trawił trawy i lasy. W ostatnich dniach odnotowano m. in. pożary w Nadrzeczu , Szozdach , Tereszpolu – Zygmuntach.

Wszystkim druhom Ochotniczych Straży Pożarnych, Funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, członkom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu biłgorajskiego, redakcja składa najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, satysfakcji z wykonywanej pracy zawodowej i z działalności społecznej.

 

Marek Wolanin

Zobacz także

Nowa fala oszustw „na ZUS” w internecie

Dodane: 2019-10-15 12:55 - Komentarze  (3)  czytane (365)

TAGI: zus biłgoraj, zus otrzeżenie, fałszywe emaile, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.249.234

- (2009-05-05 20:17:09)

Ale komentarz do JAGI. Walnąłeś jak łysy grzywką o kant kuli.

- (2009-05-05 15:20:51)

JAGA - a ty co anoreksję masz

- (2009-05-05 03:08:43)

Mieczysława S... nie było. Ma klasę i honor.

-ss (2009-05-04 23:16:53)

Czarnego mało nie rozsadzi z tego ubóstwa!!!

-jaga (2009-05-04 22:37:55)

I znowu czarny!!! Ciekawe ile wziął za to pokropienie!!!!!!!

-slik (2009-05-04 22:05:17)

No cóż każdy chłopak rodzi się jako strażak. Przecierz ma sikawkę!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

80. rocznica bombardowania Frampola

Premier i wicepremier w Biłgoraju

Koncert Jarząbek - Jurkiewicz

Powiatowa inauguracja roku szkolnego

Wiceminister w Biłgoraju zainicjował kampanię wyborczą

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...