Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

"Dzień Solidarności i Wolności". Obchody w Biłgoraju (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-08-31 21:33:07 (czytane: 1516)

Mszą świętą w kościele św. Jerzego rozpoczęły się biłgorajskie obchody 39. rocznicy podpisania "Porozumień Sierpniowych" konsekwencji historycznego zrywu Polaków do wolności z 1980 roku. "Dzień Solidarności i Wolności" to święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2005 roku.Uroczystości związane z "Dniem Solidarności i Wolności" w Biłgoraju zorganizował miejscowy oddział NSZZ "Solidarność" i środowiska prawicowe Ziemi Biłgorajskiej. -Opór przeciw władzy komunistycznej w naszym Mieście miał miejsce już w latach 70., w roku 1980 wraz z "Lubelskim Lipcem", znów w Biłgoraju odżyły nastroje wolnościowe. W solidarności z całym krajem stanęły największe zakłady pracy w Mieście, na początku te, które były filiami lubelskich przedsiębiorstw - informuje były wicestarosta biłgorajski Stanisław Schodziński.

39_rocznica_porozumien_sierpniowych.JPG

W Biłgoraju, obchody rocznicowe rozpoczęły się od Mszy świętej. Eucharystii w kościele św. Jerzego przewodniczył ks. Stanisław Budzyński. Podczas wstępu do wspólnej modlitwy wzywał do wzajemnej miłości i solidarności serc. -Dziś trzeba nam jedności. Musimy wyzbyć się egoizmu, uprzedzeń i nienawiści. Szukajmy tego co nas łączy. Korzystajmy z przesłania jakie zostawili nam nasi przodkowie, którzy w trudnych chwilach umieli być razem dla dobra Ojczyzny. Musimy być zwarci w walce ze złem, w obronie naszej tradycji i kultury. Módlmy się za naszą Ojczyznę, pamiętając że jej losy zależą od każdego z nas - apelował kapłan.

Reklama.

Po modlitwie, uczestniczy złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą kapelana "Solidarności", ks. Jerzego Popiełuszki oraz tablicą upamiętniającą działalność biłgorajskiego oddziału "Solidarności". -W roku 1980 wykazaliśmy się troską o losy Polski i odwagą. Przykład dały biłgorajskie kobiety, kiedy do strajku przyłączył się zakład Mewa I, zaraz po nas stanęły kolejne zakłady. Popieraliśmy strajkujących robotników i rolników oraz domagaliśmy się realizacji postulatów "Solidarności" - podkreśla jedna z inicjatorek strajku w 1980 roku, Krystyna Wasyluk.

W uroczystości uczestniczyli Beata Strzałka, etatowy członek Zarządu Powiatu i Bogdan Kowalik sekretarz Miasta Biłgoraj.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 54

Tagi: dzień solidarności i wolności   porozumienia sierpniowe   biłgoraj   solidarność

Zobacz także

Chcemy wspierać organizacje pozarządowe (AUDIO)

Dodane: 2019-11-17 16:03 - Komentarze  (0)  czytane (395)

TAGI: fundacja fundusz lokalny ziemi bilgorajskiej, piotr krygiel, wsparcie dla organizacji pozarządowych, narodowy fudnusz instytutu wolnościKomentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.210.89

adam (2019-09-02 10:18:50)

łażo na te msze i pod kamieniami albo scianami kłado te kwiatki, po co to komu?

gość (2019-09-02 09:32:54)

Pisowskie spotkanie.

Ola (2019-09-02 07:49:41)

O T. Fernes - szef klubu czewonych w Radzie Powiatu.

NoNo (2019-09-02 07:48:05)

A gdzie Ryba?
No i brak tujaczk, on jest wszedzie jak ferens

Grzegorz z Chetyna (2019-09-01 10:49:33)

Oczywiście jest i Maryjan, ze swoimi chorągiewkami... :)

podatnik (2019-09-01 09:21:30)

Bardzo to wymowne. Sama nazwa "Porozumienia Sierpniowe" Porozumienia? z kim? z czym? Efekt tego porozumienia się odzywa czkawką po dziś dzień. To był wstęp do Magadalenki i tego zasranego okrągłego stołu. Po roku 81 mamy już inną Solidarność z TW Bolkiem- instalacja trwa w najlepsze. Kto ich rozliczył? Pas ziemi niczyjej jaka jest Polska w tej chwili to kontynuacja tego wszystkiego. W zależności czyja agentura rządzi wdanym momecie mamy rządy SLD, PO, PiS. Zobaczcie sobie kluczowe nazwiska w tych partiach, które sobie swobodnie przepływają miedzy partiami. PZPR rozpadł się na kilka małych partyjek i tyle a PSL to już wogle przegięcie. Gdzie Trybunał Stanu? Gdzie Sądy?

(2019-09-01 09:08:26)

Jagusiewicza już nic nigdy nie nauczy!

(2019-08-31 22:23:13)

Miasto 27 tysięcy mieszkańców a na zdjęciach garstka ludzi. Bardzo to wymowne.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Pułkownik z Biłgoraja, powalczy o mandat posła. Bogdan Kiełbasa startuje z list "Lewicy" (AUDIO)

Pułkownik rezerwy Bogdan Kiełbasa będzie walczył o mandat poselski. Jego kandydaturę zgłosiła biłgorajskie struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ogłoszenie, że Bogdan Kiełbasa będzie startował z list "Lewicy, odbyło się dziś wieczorem podczas specjalnej konferencji. -Po ponad 34 latach zawodowej służby wojskowej powróciłem do Biłgoraja i tu na swojej drodze spotkałem otwartych i przyjaznych ludzi. Chcę im służyć - przyznaje kandydat. więcej»

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Krew polała się w Majdanie Starym. W tym roku zebrano już ponad 100 litrów

Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy parafii św. Apostołów...

Podsumowanie ligi strzeleckiej i mały jubileusz Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni

Dziś w Nadrzeczu koło Biłgoraja odbyło się podsumowanie ligi...

20 lat Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Biłgorajska Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej świętuje...

Sąd utrzymał wyrok w sprawie Michała F.

Dziś przed Sądem Okręgowym w Zamościu zapadł wyrok w sprawie...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Nowa ścieżka dydaktyczna oddana do użytku

Nadleśnictwo Biłgoraj korzystając ze środków PO Infrastruktura...

Ogłoszenia