Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

"Dzień Solidarności i Wolności". Obchody w Biłgoraju (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-08-31 21:33:07 (czytane: 2260)

Mszą świętą w kościele św. Jerzego rozpoczęły się biłgorajskie obchody 39. rocznicy podpisania "Porozumień Sierpniowych" konsekwencji historycznego zrywu Polaków do wolności z 1980 roku. "Dzień Solidarności i Wolności" to święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2005 roku.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajUroczystości związane z "Dniem Solidarności i Wolności" w Biłgoraju zorganizował miejscowy oddział NSZZ "Solidarność" i środowiska prawicowe Ziemi Biłgorajskiej. -Opór przeciw władzy komunistycznej w naszym Mieście miał miejsce już w latach 70., w roku 1980 wraz z "Lubelskim Lipcem", znów w Biłgoraju odżyły nastroje wolnościowe. W solidarności z całym krajem stanęły największe zakłady pracy w Mieście, na początku te, które były filiami lubelskich przedsiębiorstw - informuje były wicestarosta biłgorajski Stanisław Schodziński.

39_rocznica_porozumien_sierpniowych.JPG

W Biłgoraju, obchody rocznicowe rozpoczęły się od Mszy świętej. Eucharystii w kościele św. Jerzego przewodniczył ks. Stanisław Budzyński. Podczas wstępu do wspólnej modlitwy wzywał do wzajemnej miłości i solidarności serc. -Dziś trzeba nam jedności. Musimy wyzbyć się egoizmu, uprzedzeń i nienawiści. Szukajmy tego co nas łączy. Korzystajmy z przesłania jakie zostawili nam nasi przodkowie, którzy w trudnych chwilach umieli być razem dla dobra Ojczyzny. Musimy być zwarci w walce ze złem, w obronie naszej tradycji i kultury. Módlmy się za naszą Ojczyznę, pamiętając że jej losy zależą od każdego z nas - apelował kapłan.

Reklama.

Po modlitwie, uczestniczy złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą kapelana "Solidarności", ks. Jerzego Popiełuszki oraz tablicą upamiętniającą działalność biłgorajskiego oddziału "Solidarności". -W roku 1980 wykazaliśmy się troską o losy Polski i odwagą. Przykład dały biłgorajskie kobiety, kiedy do strajku przyłączył się zakład Mewa I, zaraz po nas stanęły kolejne zakłady. Popieraliśmy strajkujących robotników i rolników oraz domagaliśmy się realizacji postulatów "Solidarności" - podkreśla jedna z inicjatorek strajku w 1980 roku, Krystyna Wasyluk.

W uroczystości uczestniczyli Beata Strzałka, etatowy członek Zarządu Powiatu i Bogdan Kowalik sekretarz Miasta Biłgoraj.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 54

Tagi: dzień solidarności i wolności   porozumienia sierpniowe   biłgoraj   solidarność

Zobacz także

Uroczystości osuchowskie, w tym roku w zmienionej formule

Dodane: 2020-06-04 18:28 - Komentarze  (0)  czytane (840)

TAGI: gok łukowa, gmina łukowa, bitwa pod osuchami, epidemia koronawirusaKomentarze (8)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.238.190.122

adam (2019-09-02 10:18:50)

łażo na te msze i pod kamieniami albo scianami kłado te kwiatki, po co to komu?

gość (2019-09-02 09:32:54)

Pisowskie spotkanie.

Ola (2019-09-02 07:49:41)

O T. Fernes - szef klubu czewonych w Radzie Powiatu.

NoNo (2019-09-02 07:48:05)

A gdzie Ryba?
No i brak tujaczk, on jest wszedzie jak ferens

Grzegorz z Chetyna (2019-09-01 10:49:33)

Oczywiście jest i Maryjan, ze swoimi chorągiewkami... :)

podatnik (2019-09-01 09:21:30)

Bardzo to wymowne. Sama nazwa "Porozumienia Sierpniowe" Porozumienia? z kim? z czym? Efekt tego porozumienia się odzywa czkawką po dziś dzień. To był wstęp do Magadalenki i tego zasranego okrągłego stołu. Po roku 81 mamy już inną Solidarność z TW Bolkiem- instalacja trwa w najlepsze. Kto ich rozliczył? Pas ziemi niczyjej jaka jest Polska w tej chwili to kontynuacja tego wszystkiego. W zależności czyja agentura rządzi wdanym momecie mamy rządy SLD, PO, PiS. Zobaczcie sobie kluczowe nazwiska w tych partiach, które sobie swobodnie przepływają miedzy partiami. PZPR rozpadł się na kilka małych partyjek i tyle a PSL to już wogle przegięcie. Gdzie Trybunał Stanu? Gdzie Sądy?

(2019-09-01 09:08:26)

Jagusiewicza już nic nigdy nie nauczy!

(2019-08-31 22:23:13)

Miasto 27 tysięcy mieszkańców a na zdjęciach garstka ludzi. Bardzo to wymowne.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Biura rachunkowe

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro, 23-400 Biłgoraj

Biuro Rachunkowe Biłgoraj - Janusz i Maria Gaj

Komorowskiego 3/111 i 112, 23-400 Biłgoraj

Ubezpieczenia

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Zmarł ostatni łukowski dunajnik

Ten rok nie jest łaskawy dla kultury łukowskiej. Zmarłą kolejna...

Szpital wznawia przyjęcia pacjentów. Sytuacja z koronawirusem wśród personelu opanowana (AUDIO)

Szpital w Biłgoraju wznawia przyjmowanie pacjentów i zabiegi...

Antoni Herman architekt biłgorajskiego ratusza

Antoni Herman, zasłużony architekt-senior związany z Lublinem....

Siostry zakonne, biskup ordynariusz, kanclerz Kurii Diecezjalnej oraz sekretarz wydziału Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego rapują (VIDEO)

Kolejne osoby duchowne rapują w ramach akcji #hot16challenge2,...

Biłgoraj. Nowe terminy I Komunii świętej

Tradycyjnie I Komunie święte w poszczególnych parafiach odbywają...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Ogłoszenia