Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dzieci i młodzież z Aleksandrowa na tropie dziedzictwa

Dodał: red Data: 2017-10-05 13:07:17 (czytane: 896)

Ostatni tydzień września upłynął w aleksandrowskiej bibliotece pod znakiem odkrywania dziedzictwa. Młodzi ludzie brali udział w różnych wydarzeniach w ramach projektu "Zachować Dziedzictwo";. Biblioteka zorganizowała wycieczkę do Górecka Kościelnego. Uczestniczyło w niej 60 dzieci z klasy II i III Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajReklama.

Wycieczka była również nagrodą za ukończenie "Letniej Akademii Czytania 2017". Dzieci bardzo aktywnie brały udział w Letniej Akademii Czytania dzięki zaangażowaniu wychowawczyń Ewy Jastrzębskiej, Aliny Kukiełka, Elżbiety Kulińskiej i Lucyny Paluch oraz rodziców. Uczniowie przez okres wakacji czytali książki. Prowadzili również „Literackie pamiętniki” czyli specjalne zeszyty z wpisami o przeczytanych lekturach. Prace literacko - plastyczne wykonane przez uczniów były bardzo różnorodne i ciekawe. Pamiątkowe dyplomy wszystkim laureatom, którzy ukończyli akademię wręczył dyrektor szkoły Krzysztof Kwiatkowski.

Po przyjeździe do niezwykle urokliwego miejsca jakim jest Górecko Kościelne uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie. Na trasie znalazły się wszystkie najciekawsze zakątki tej miejscowości. Poznawanie historii Górecka uczniowie zaczęli od zwiedzania modrzewiowego kościółka pod wezwaniem św. Stanisław Biskupa Męczennika, podziwiając jego wnętrze jak i plac przykościelny łącznie z plebanią oraz organistówką. Następnie dzieci szły przepiękną aleją dębów oglądając ciekawe kapliczki ze stacjami drogi krzyżowej i niezwykłe bardzo stare dęby. Na dłużej uczniowie zatrzymali się przy Kapliczce „Pod dębami” i  Kapliczce „Na wodzie” poznając historię tych miejsc. Ciekawość najmłodszych budziła również rzeka Szum przepływająca obok tej ostatniej kapliczki. Po pysznej pizzy, wracając dzieci zwiedziły stary cmentarz  z wieloma zabytkowymi nagrobkami. Wycieczka zakończyła się przy pomniku Jana Pawła II. Wyjazd był okazją do pokazania dzieciom jak ciekawe historycznie i bogate w niezwykłą przyrodę miejsce jest tak blisko Aleksandrowa.

biblioteka_aleksandrow.JPG

Kolejnym wydarzeniem był turniej pn. „Na ludowo i z uśmiechem”. Przygotowała go biblioteka wspólnie z Kołem Przyjaciół Biblioteki i Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Uczestniczyły w nim klasy siódme pod opieką wychowawców Małgorzaty Podolak i Artura Parzycha. Odbył się on 28 września w sali gimnastycznej gimnazjum. Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało dla siódmoklasistów różne zabawy nawiązujące do dawnego życia na wsi. Drużyny brały udział między innymi  w takich  konkurencjach jak dojenie krowy, nawlekanie igły, ubijanie piany, rzut kapeluszem, przeciągnie liny, picie mleka czy wiejska gosposia. Młodzież pokonując zadania dobrze się bawiła i wykazała się sprytem. Po podsumowaniu wszystkich konkurencji o mały włos zwyciężyła klasa VII b. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz karty pocztowe promujące akcję „Małe Wielkie Historie” prowadzoną przez Muzeum Historii Polski Przygotowane z humorem zadania były przyczynkiem do rozmów o tym jak wyglądało dawniej życie na wsi. Na zakończenie uroczystości uczniowie odwiedzili bibliotekę a szczególnie poznali zbiory regionalne.

Głośne czytanie dzieciom ma wiele zalet jak chociażby: rozwija pamięć i wyobraźnię, poprawia koncentrację, uczy myślenia, buduje mocną więź między dzieckiem a dorosłym, pomaga w nauce, rozwija mowę, itd. To również może być bardzo fajny sposób na rozwijanie wśród maluchów wiedzy o regionie. Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wspólnie z Przedszkolem „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie przygotowała Dzień Głośnego Czytania w Aleksandrowie z ludowa nutą”. Odbyło się głośne czytanie książki Jarosława Sieka „Dżamboraja i tyszowiaki’. Grupa czterolatków z ul. Wesołej, pod opieką wychowawczyni Pauliny Droździel odwiedziła bibliotekę 29 września. Dzieci w Kąciku Malucha wysłuchały opowiadania o przygodach kury z Biłgoraja. Maluchy z ciekawością słuchały jak Dżamboraja wędrowała do Tyszowiec i tam odnalazła niezwykłe buty tyszowiaki. Jak się dowiedziały dzieci buty te zamawiał sam król Władysław Jagiełło dla swoich żołnierzy walczących pod Grunwaldem. Potem  przedszkolaki rozmawiały o usłyszanym tekście, oraz naśladowały odgłosy i ruchy jakie kojarzą się z kurami. Następnie każdy uczestnik wykonał swoje tyszowiaki, w których wędrował po labiryncie korytarzy szkolnych (budynek w którym mieści się biblioteka) i bibliotece. Zajęcia zakończyły się wręczeniem przedszkolakom zakładek i wypożyczeniem przez nich książek do domu. Dzieci na zajęciach mogły wysłuchać ciekawej historyjki o przygodach kury. Również poznały miasto Tyszowce, buty tyszowiaki i dowiedziały się czym zajmuje się szewc.

/Justyna Bździuch/

Tagi: gmina aleksnadrów   biblioteka w aleksandrowie   zachować dziedzictwo   letnia akademia czytania

Zobacz także

Wystawa z poezją o Biłgoraju

Dodane: 2018-09-18 20:07 - Komentarze  (0)  czytane (250)

TAGI: wystawa z poezją o biłgoraju, bck biłgoraj, biłgorajscy poeci, poezja o biłgorajuKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.166.141.69

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

RESTAURACJA PIZZERIA COUNTRY

ul Dąbrowskiego 6B, 23-400 Biłgoraj

Restauracja Prestiż - wesela, komunie, bankiety, przyjęcia okolicznościowe

ul. Janowska 43, 23-450 Goraj

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Voucher do food trucka

Polecamy

79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO, VIDEO)

Pod Krzyżem Katyńskim, na części wojskowej cmentarza przy ulicy...

Największa inwestycja energetyczna na Lubelszczyźnie

Jeszcze w tym roku w Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”...

Nowy proboszcz w Majdanie Starym (FOTO)

Dziekan Dekanatu Biłgoraj Południe, ks. Witold Batycki, dokonał...

100-lecie Związku Leśników Polskich (FOTO, AUDIO)

Związek Leśników Polskich świętuje 100-lat swojej działalności....

Podpisy i decyzja Rady Miasta Biłgoraj to tylko kroki w kierunku ogłoszenia św. Marii Magdaleny Patronką Biłgoraja (AUDIO)

Niespełna dwa tygodnie zbierane są w Biłgoraju podpisy pod wnioskiem...

Apel do rządu (AUDIO)

Rada Powiatu przyjęła stanowisko w sprawie sytuacji na rynkach...

Ogłoszenia