Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Działalność DPS dla Kombatantów w Biłgoraju w 2017 roku

Dodał: red Data: 2018-07-05 09:31:28 (czytane: 1194)

Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju został utworzony w 2001 roku i jest miejscem pobytu przeznaczonym dla 80 osób w podeszłym wieku oraz przewlekle chorych, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z 2004 roku. W 2015 roku, profil placówki został rozszerzony.Wówczas - decyzją Wojewody Lubelskiego - wyodrębniono 10 miejsce z przeznaczeniem dla osób przewlekle somatycznie chorych. Liczba mieszkańców na koniec grudnia 2017 roku, wyniosła 85 osób, w tym 52 kobiety. 75 mieszkańców to osoby w podeszłym wieku, 10 to osoby przewlekle somatycznie chore. Do dyspozycji mieszkańców jest 45 pokoi mieszkalnych, w tym 20 pokoi jednoosobowych i 19 pokoi dwuosobowych, 2 pokoje trzyosobowe i 4 pokoje czteroosobowe oraz świetlica i sale terapii zajęciowej, sala fizjoterapii, hydroterapii, stołówka z całodziennym wyżywieniem, kaplica oraz zaplecze techniczne i ogród. Dom ma zasięg ponadlokalny.

Opłaty za pobyt w DPS dla Kombatantów w Biłgoraju przed wejściem w życie ustawy z 2004 roku o pomocy społecznej wynosiły 70% uposażenia mieszkańca, pozostałą kwotę pokrywał budżet państwa. Obecnie opłatę za pobyt wnoszą mieszkańcy domu w wysokości 70% swojego dochodu, pozostałą część pokrywa rodzina lub gmina. Ośrodki pomocy społecznej wydają decyzję o skierowaniu osoby do DPS-u oraz decyzję ustalającą odpłatność za pobyt w placówce. Miesięczny koszt utrzymania w biłgorajskim DPS-ie dla Kombatantów w 2017 roku wyniósł 2 731,71 zł. Obecnie najmłodszy mieszkaniec domu ma 51 lat, a najstarszy 98.

dps_dla_kombatantow_bilgoraj.JPG

Osoby leżące stanowią 27% mieszkańców DPS dla Kombatantów w Biłgoraju (23 osoby), osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich 8% (7 osób), osoby poruszające się za pomocą chodzika 26% (22 osoby), osoby poruszające się za pomocą kuli lub laski 15% (13 osób) i osoby poruszające się samodzielnie 24% (20 osób). 34 osoby posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym, a 2 w stopniu umiarkowanym. 18 mieszkańców posiada I grupę inwalidzką, a 17 osób II grupę. Jeśli chodzi o uprawnienia kombatanckie to posiada je niespełna 39% mieszkańców (33 osoby), 52 osoby nie posiada takich uprawnień. Kontakt systematyczny z rodziną utrzymuje 29 osób, a 15nie ma żadnych kontaktów z rodziną lub jej nie posiada.

W 2017 roku w DPS dla Kombatantów zmarło 17 mieszkańców, 7 osób zrezygnowało z pobytu w placówce (w tym 2 osoby przeniosły się do innych placówek). Dom zapewnia mieszkańcom całodobową opiekę pielęgniarską, stały kontakt z lekarzem, korzystanie z gabinetów rehabilitacji, zajęcia w pracowniach terapii zajęciowej, całodobowe wyżywienie,dostęp do wydarzeń kulturalno - oświatowych, opiekę duszpasterską, wycieczki i pielgrzymki. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej świadczenia udzielane są przez lekarzy rodzinnych dwa razy w tygodniu, w DPS-ie zatrudniony jest także lekarz psychiatra. Na konsultacje i badania specjalistyczne mieszkańcy dowożeni są do przychodni i szpitali w Janowie Lubelskim, Zamościu, Lublinie, Rzeszowie czy Frampolu. Dom świadczy usługi rehabilitacyjne dla pensjonariuszy z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii i hydroterapii.

Reklama.

Dom zapewnia mieszkańcom pełne wyżywienie, a posiłki przygotowywane są na miejscu wg. diety dostosowanej do potrzeb poszczególnych osób. Prowadzone są także zajęcia terapeutyczne i kulturalno - oświatowe oraz integracyjne ze środowiskiem lokalnym Miasta Biłgoraj i Powiatu Biłgorajskiego.

DPS zatrudnia łącznie 49 osób na 48 etatach. Łączne wydatki DPS-u w 2017 roku wyniosły ponad 2,8 mln zł, z tego wynagrodzenia z narzutami to 2 mln zł (72,37% wydatków), a pozostałe wydatki bieżące blisko 800 tys. zł (29,2% wydatków). Ze środków Powiatu zostały sfinansowane podwyżki wynagrodzeń pracowników przyznane od czerwca 2017 roku, remonty w budynku, zakup energii, środków czystości i usług.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: dps dla kombatantów   powiat biłgorajski   działalność dps dla kombatantów w 2017 roku   pomoc społeczna biłgoraj

Zobacz także

Pierwsze przedszkole dedykowane tylko dla dzieci z autyzmem w Biłgoraju

Dodane: 2019-02-12 14:05 - Komentarze  (2)  czytane (2440)

TAGI: autyzm, zespół aspergera, punkt przedszkolny dla dzieci z autyzmem, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.228.115.216

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka ZSZiO

77. rocznica powołania Armii Krajowej

Zawody w układaniu kostki Rubika

Bal gimnazjalny u św. Jadwigi

Studniówka KLO im. Papieża Jana Pawła II

O szpitalu, audycie w Starostwie Powiatowym i tzw. "programie chodnikowym"

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uwaga Wnioskodawcy! Pilotażowy program Aktywny Samorząd na 2018 rok

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju uprzejmie informuje, że osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Biłgorajskiego w 2018...