Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Duch Święty - nie straszydło starych zamków

Dodał: red Data: 2018-05-20 01:36:50 (czytane: 1765)

To nie jest pełzający, straszący duch zamkowy. On jest tym, co stanowi wnętrze i co tworzy jedność, zarówno wewnętrzną, jak i jedność każdego człowieka, jako wewnętrzną i jedność każdej wspólnoty...

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajSłowa Ewangelii według świętego Jana (J 21, 20 - 25):
Gdy Jezus zmartwychwstały ukazał się uczniom nad jeziorem Genezaret, Piotr obróciwszy się zobaczył idącego za sobą ucznia, którego miłował Jezus, a który to w czasie uczty spoczywał na Jego piersi, i powiedział: „Panie, kto jest ten, który Cię zdradzi?”
Gdy więc go Piotr ujrzał, rzekł do Jezusa: „Panie, a co z tym będzie?”
Odpowiedział mu Jezus: „Jeżeli chcę, aby pozostał, aż przyjdę, co tobie do tego? Ty pójdź za Mną”.
Rozeszła się wśród braci wieść, że uczeń ów nie umrze. Ale Jezus nie powiedział mu, że nie umrze, lecz: „Jeśli Ja chcę, aby pozostał, aż przyjdę, co tobie do tego?”
Ten właśnie uczeń daje świadectwo o tych sprawach i on je opisał. A wiemy, że świadectwo jego jest prawdziwe.
Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać.

zeslanie_ducha_swietego.JPG

Komentarz do Ewangelii:
Pięćdziesiątnica tworzy jedną całość z Niedzielą Zmartwychwstania i jest wypełnieniem Wielkanocy, dlatego też Jan przedstawia przekazanie Ducha uczniom przez Zmartwychwstałego, „wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia”, kiedy Jezus powiedział do swoich uczniów: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!. Zmartwychwstanie, jako potwierdzenie, jest namaszczeniem, które należy do nowego narodzenia człowieka w chrzcie.

Podczas Zesłania Ducha Świętego dokonuje się swoisty przełom. Obejmuje wszystkich ludzi, nie tylko konkretną społeczność uczniów. Pismo Święte mówi wprost: tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3, 16). Duch Boży, a dokładniej Duch Jezusa, otwiera przed ludźmi zupełnie nowe drogi. Duch jest największym wielkanocnym darem Zmartwychwstałego. Duch daje pokój, przebacza, buduje, wyrywa z ciasnych ram myślenia i pozwala wyjrzeć poza ich granice.

Duch Boży, Duch Święty, pracował przez tysiąclecia do dnia dzisiejszego. Dzięki tchnieniu Jezusa, dzięki misji Ducha przyszła moc, impuls, który jeszcze się nie skończył, który trwa. Z małej grupy przestraszonych uczniów, którzy ukryli się w strachu, stali się globalną, wszechogarniającą wspólnotą, w której Dobra Nowina o Bożej miłości została ukazana wszystkim ludziom. Gdy tylko ludzie pozwolą na działanie Ducha Świętego i otworzą się na Jego moc zaczyna się w nich spełniać wola Boża, a świat staje się uzdrowiony. Królestwo Boże staje się obecne pośród ludzi. Dlatego wierzący obchodzą Pięćdziesiątnicę, narodziny Kościoła, aby usłyszeć Dobrą Nowinę od Tego, Który kocha każdego człowieka nieskończenie.

Duch Święty łączy ludzi. To nie jest pełzający, straszący duch zamkowy. On jest tym, co stanowi wnętrze i co tworzy jedność, zarówno wewnętrzną, jak i jedność każdego człowieka, jako wewnętrzną i jedność każdej wspólnoty.

Duch Boży, to jest sam Bóg w swojej nieustającej obecności. Moc Ducha sprawia komunię ludzi z Bogiem, włącza w głęboką jedność Ojca z Synem, a zatem tym, co jest najgłębsze i tworzy jedność między Bogiem, a ludźmi.

Pierwszym zadaniem w Duchu Świętym jest przebaczenie grzechów. Innymi słowy, Duch Święty, wzmocniony w teraźniejszości, nie jest determinowany przez przeszłość, lecz kształtowany przez zbliżającą się przyszłość Boga. Chrześcijanie są powołani, aby głosić tę rzeczywistość, bo otrzymują Ducha Świętego i są do tego usposobieni. Przyszłość jest widoczna w Chrystusie, Który przezwyciężył grzech na krzyżu. Ta Ewangelia Bożej przyszłości została powierzona każdemu wierzącemu.

Pięćdziesiątnica nie jest jednorazowym wydarzeniem. Pięćdziesiątnica ma miejsce raz za razem. Za każdym razem, gdy udzielane są sakramenty, działa Duch Święty, w przeciwnym razie sakramenty będą martwe. Zesłanie Ducha Świętego nie jest wydarzeniem punktualnym. Duch Boży jest jak wiatr, niezgłębiony, nieuchwytny, dlatego zawsze wierzący powinni się o Niego modlić. W Modlitwie Pańskiej chrześcijanie modlą się codziennie: przyjdź Królestwo Twoje, czy nie chodzi tutaj o to, aby zawsze byli napełnieni nowymi łaskami przez Ducha Bożego? 

Zesłanie Ducha Świętego oznacza obietnicę Boga, że można to zrobić inaczej. W momencie bierzmowania każdy usłyszał „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego!”. To bardzo konkretne zobowiązanie. Spotkanie z Jezusem Chrystusem w sakramentach i w komunii Kościoła, życie w komunii ze Zmartwychwstałym, zawsze tam, gdzie miłość jest silniejsza niż śmierć, jest konkretnym zadaniem wyzwalania teraźniejszości i społeczeństwa.

/ks. Sławomir Korona/

Reklama.

Tagi: niedziela zesłanie ducha świętego   ks. sławomir korona   komentarz do ewangelii   kościół katolicki

Zobacz także

Karawaki Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Dodane: 2020-06-02 16:08 - Komentarze  (0)  czytane (384)

TAGI: andrzej czacharowski, karawaka, krzyż edpidemiczny, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.227.117

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Czym jest obrzęd poświęcenia pól? Wyjaśnia ks. Sławomir Korona

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Opieka zdrowotna na medal - spostrzeżenia tłumacza

Szwedzka opieka zdrowotna i medyczna już od wielu lat uchodzi za wzór do naśladowania. W wielu europejskich i światowych rankingach...