Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Dożynki Powiatowo - Gminne w Potoku Górnym

Dodał: red Data: 2012-09-02 17:56:59 (czytane: 6709)

Bogu za urodzaj i pogodę, rolnikom za trud i pracę dziękowano dziś w Potoku Górnym podczas Powiatowych Dożynek. W uroczystym święcie plonów uczestniczył bp. Jan Śrutwa, parlamentarzyści, samorządowcy, delegacje wieńcowe i rolnicy.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolDożynki - święto chleba, to nasza narodowa tradycja. Obchodzona jest od XVI wieku, na przestrzeni tego czasu zmieniała swoją formę i charakter - ale cel pozostawał ten sam: dziękczynienie Bogu i ludziom za plony ziemi. Ta uroczystość ukształtowana wpływem tradycji chrześcijańskiej na trwałe związała się z polską wsią i rolnictwem. Dlatego na dożynkach powiatowych nie mogło zabraknąć uroczystej Mszy św. podczas której dziękowano Bogu za jego łaski, za urodzaj oraz zbiory.

powiatowe_dozynki_potok_gorny.jpg


Po powitaniu dożynkowego korowodu, w skład którego wchodzili przedstawiciele wszystkich Gmin naszego Powiatu uroczysta Eucharystię koncelebrował bp. Jan Śrutwa. Ksiądz biskup senior, w swej homilii nawiązał do tradycji dożynek i ich idei. Mówił - za św. Augustynem - że jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na swoim miejscu. Odnosząc się do stałości tradycji chrześcijańskiej dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, trud dnia codziennego i przywiązanie do wiary ojców wyrażającej się wiernością Dekalogowi i Matce Ojczyźnie.

dozynki_powiatowe_jan_srutwa.JPG


-Będąc w Potoku nie sposób nie wspomnieć o ks. Błażeju Nowosadzie, który podczas II wojny światowej ukrywał Polaków i Żydów, opiekował się rodakami z województwa poznańskiego, był kapelanem Armii Krajowej. Ukraińcy pod wodzą Włodzimierza Darmochwała pojmali ks. Nowosada na probostwie w Potoku Górnym. Mimo, że kapłan był wcześniej ostrzegany przez miejscową ludność o zbliżającej się pacyfikacji wierny powołaniu bożemu pozostał na swej parafii. Banderowcy torturowali go, a następnie zamordowali wraz z innymi 19 mieszkańcami wioski w parafialnym kościele 19 grudnia 1943. Ten kapłan dał świadectwo, że przywiązanie i obowiązkowość w pracy i posłudze nie lęka się niczego - mówił bp. Śrutwa.

Reklama.

Charakterystykę swej Gminy oraz poczynione w ostatnich latach inwestycje i przedsięwzięcia przedstawił Edward Chacia. Wójt Gminy powitał zebranych gości, a w sposób szczególny starostów tegorocznych dożynek, tj. Jolantę Borowiec i Artura Ryczko.

O znoju rolnika mówił Starosta Biłgorajski: -Drodzy rolnicy wasza praca jest ciężka, trudna i wyjątkowa, wymaga poświęcenia, wyrzeczeń, wiedzy oraz nakładów finansowych. Marian Tokarski podziękował rolnikom za ich pracę, mówił: -W tym uroczystym dniu wszystkim rolnikom i ich rodzinom pragnę złożyć wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za całoroczny trud ciężkiej pracy. Życzę wam pomyślności, satysfakcji z podejmowanych obowiązków, dostatku i rozwoju gospodarstw.

dozynki_potok_gorny.JPG


Przy okazji dożynek w Gminie Potok Górny warto nadmienić, że burze z gradem, które w ostatnim czasie przeszły nad Polską poczyniły spustoszenia, także i w tym regionie naszej Ojczyzny. Najwięcej szkód w naszym Powiecie odnotowano w Gminach Łukowa, Biszcza, Tarnogród, Księżpol i właśnie Potok Górny. Łączna szacunkowa powierzchnia zniszczeń w Powiecie to blisko 800 ha, głownie upraw tytoniu, zbóż, owoców miękkich oraz roślin okopowych i strączkowych. Szeliga zwrócił uwagę na to, że w supermarketach sprzedawane są warzywa i owoce z Belgii, Niemiec i Holandii. -W tym samym czasie polski rolnik musi w deszczu i zimnie stać na targowiskach, bo nie ma gdzie sprzedać ziemniaków, warzyw i owoców. Jak nikt nie będzie kupował zachodnich płodów rolnych, to supermarkety będą zmuszone do sprzedawania produktów od polskich rolników, my skorzystamy na jakości produktu a rolnicy będą mieli miejsce zbytu - dodał poseł.

Na terenie naszego Powiatu prowadzonych jest 17,5 tys. gospodarstw rolnych o średniej pow. 5,3 ha.Tylko w tym roku do rolników z Ziemi Biłgorajskiej trafiło 68 mln zł dopłat do produkcji rolnej. O rozwoju polskiej wsi, jej doposażeniu w sprzęt i nowe technologie mówiła posłanka Genowefa Tokarska.

dozynki_powiatowe.JPG


Głos zabrali także posłowie opozycji Sławomir Zawiślak i Piotr Szeliga. Mówili oni o kłopotach rolników, związanych m. in. ze zbytem płodów rolnych, ceną za nie oraz brakiem wsparcia ze strony rządu i nieodpowiednią polityka Ministerstwa Rolnictwa. Mówili także o różnicy w dopłatach unijnych, jak występuje w poszczególnych krajach UE. Szeliga zwrócił uwagę na to, że w supermarketach sprzedawane są warzywa i owoce z Belgii, Niemiec i Holandii. -W tym samym czasie polski rolnik musi w deszczu i zimne stać na targowiskach, bo nie ma gdzie sprzedać ziemniaków, warzyw i owoców. Jak nikt nie będzie kupował zachodnich płodów rolnych, to supermarkety bedą zmuszone do sprzedawania produktów od polskich rolników, my skorzystamy na jakości produktu a rolnicy bedą mieli miejsce zbytu - mówił poseł.


Po oficjalnych wystąpieniach odbyły się koncerty zespołów artystycznych z poszczególnych gmin oraz koncerty zespołów "2+1", "Masters" i "Tex".


patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zobacz także

Realizacja zadania publicznego przez Oddział ZNP w Biłgoraju

Dodane: 2021-07-24 18:07 - Komentarze  (0)  czytane (334)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.60.144

do Irenki (2012-09-04 21:03:47)

jaki byłeś taki będziesz - chyba za późno na zmiany

Jan (2012-09-04 21:01:48)

Późniak to już w powiecie wszystko wykonał. Drogi, co czekaliśmy na ich budowę 30 lat /Cegielniana, Partyzantów/ już są zrobione tylko otwarcia jeszcze nie było. Podobno kłócą się z nim starosta i burmistrz, bo każdy chce wstęgę przecinać. Biskupa ma jeszcze ściągnąć do poświęcenia,żeby wypadków nie było. I on teraz już o Sejmie marzy i posłować chce. A jak już posłem będzie to zajmie się budową tunelu ze Świnoujścia do Ystad. Bo on pokłady intelektu ma nieograniczone.

Irena (2012-09-04 20:40:55)

Przewodniczący Pózniak już pomógł miastu, wybudował ulice: Cegielnianą, Partyzantów, Długą ( ulice powiatowe), teraz jedzie na wieś bo tam go jeszcze nie znają. Wstyd.

gość (2012-09-04 18:58:33)

Było super, gospodarze goscinni, odpowiednio przygotowana impreza.
Zostaną mile wspomnienia.

Rolnik (2012-09-03 21:59:53)

A biskup Śrutwa to już zebrał zboże w swoim kilkusethektarowym kołchozie? Tak pytam bo kombajn mam zbędny.

Rolnik (2012-09-03 21:54:37)

Czy wy rolnicy wiecie kto głosował za tym,żeby wam wiek emerytalny przedłużyć do 67 lat? Czy wy już macie szare komórki zniszczone przez te opryski i przez sól opadową, którą was karmił min. Sawicki? Co to za naród po tych wsiach mieszka,że on jest jakiś zaczadziały i przymulony. Spotykać się publicznie z kimś kto ich na tyranie skazał do 67 lat to jest z ich strony jakiś sadomasochizm, tutaj honoru nie widzę żadnego.

(2012-09-03 21:01:56)

kto to w ciemnych okularach, czy jeden z nich wstydzi się korzeni ZSL ?

stal (2012-09-03 17:12:26)

Zdjęcie nr 60 i 71- mafia z Biłgoraja też tam była?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Autodrom odzyskany

Dobry Start tylko przez internet i na konto

Podsumowanie 2,5 roku VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju

Urwanie chmury nad gminą Turobin

Raport o Stanie Powiatu za 2020 rok

Koncert: Jan Paweł II - Prorok naszych czasów

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pomóż swojej firmie, reklamuj się w bilgoraj.com.pl

Reklama w najpopularniejszym portalu w regionie pozwoli zwiększyć sprzedaż produktów, usług świadczonych przez Państwa firmę. Sprawdź...