Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dożynki powiatowe we Frampolu (FOTO, VIDEO)

Dodał: red Data: 2019-08-25 22:39:00 (czytane: 5683)

Rolnicy Powiatu Biłgorajskiego i zaproszeni goście, we Frampolu, dziękowali za tegoroczne plony. Święto dziękczynienia odbyło się przy stadionie miejskim, obok zalewu. Na uroczystości dożynkowe złożył się korowód wieńcowy, Msza święta, przekazanie chleba, poświęcenie wieńców i część artystyczna.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, Biłgoraj

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajOrganizatorem wydarzenia był Starosta Biłgorajski i Burmistrz Frampola. Świętowanie rozpoczęło się od Mszy świętej, której przewodniczył ks. Andrzej Stefanek. -Dziękczynienie i wdzięczność jest bardzo ważną naszą postawą wobec Boga, gdyż mimo, że postęp cywilizacyjny już dawno dotarł do polskiej wsi, to nie zawsze wszystko zależy od maszyn i trzeba nam Bożej pomocy i Bożej Opatrzności, aby ziemia wydała swój plon - mówił proboszcz frampolskiej parafii.

dozynki_powiatowe__1_.JPG

Okolicznościową homilię wygłosił duszpasterz diecezjalny rolników, ks. Józef Bednarski. Podkreślał przywiązanie mieszkańców wsi do wiary i Kościoła katolickiego. -Ludzie rolniczego trudu zawsze pamiętają, że to Pan Bóg jest Stworzycielem człowieka i wszystkiego, co rośnie i nas otacza. To Jemu należy się miłość, wdzięczność i szacunek - przypomniał.  -Rozpoczęliśmy nasze dożynkowe świętowanie od Eucharystii, gdyż jest to nasze odwołanie do korzeni, do wiary katolickiej, a to święto jest z nią nierozerwalnie związane i nie wyobrażam sobie, aby było inaczej - mówi w rozmowie z bilgoraj.com.pl Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip.

szarlip_sasin.JPG

Po zakończeniu Mszy świętej, nastąpił obrzęd poświęcenia wieńców dożynkowych oraz wręczenie podziękowań delegacjom, które reprezentowały poszczególne Gminy. Następnie wszystkich uczestników powiatowych uroczystości powitał Burmistrz Frampola, Józef Rudy. Bezpośrednio po niej był czas na wystąpienia okolicznościowe. Głos zabrał m.in. burmistrz Frampola Józef Rudy. -Dzisiejszą dożynkową uroczystością, wespół z panem Starostą Andrzejem Szarlipem, współgospodarzem dożynek składamy wyrazy szacunku dla ciężkiej pracy rolników oraz wyrażamy wdzięczność za ich codzienny trud. Praca rolników to często niewiadoma, obarczona ryzykiem czasami nie pozwalająca nawet na zwrot rzeczywistych nakładów i kosztów. Tym bardziej doceńmy pracę rolnika i jej namacalny efekt, ten symboliczny chleb, który leży na każdym polskim stole - mówił.

dozynki_powiatowe__4_.JPG

-Dożynkowe święto, to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań. panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To także czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie by było z czego dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić. Dożynki to jedno z najpiękniejszych polskich świąt, głęboko zakorzeniona w naszej tradycji - mówił Starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip. Zwracając się do rolników podkreślał, że przez polską wieś biegną dzieje polskiej historii. Tutaj kryje się skarby naszego narodu, język, kultura, obyczaj oraz tradycja. -Niech wspólnota chleba jednoczy nas wszystkich wokół ważnych spraw naszej Ojczyzny i niech zachęca do wdzięczności. Drodzy rolnicy, życzę dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z wykonywanej pracy - dodał.

Reklama.

Teresa Rapa, starościna tegorocznych dożynek prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w uprawie owoców miękkich. -Dziś oprócz ciężkiej pracy rolnika potrzebne są inwestycje i zmiana sposobu myślenia o rolnictwie. My wspólnie z mężem, nie tylko prowadzimy gospodarstwo rolne, ale także mamy chłodnię, w której zebrane w gospodarstwie owoce i te skupione od innych rolników są od razu schładzane oraz pakowane. To powoduje, że odpowiednie, wysokiej jakości owoce mogą trafić do odbiorców. To jest przepis na nasz sukces - przyznaje. -Marką Województwa Lubelskiego jest zdrowa żywność, żywość wysokiej jakości i mamy się czym tutaj pochwalić. Jesteśmy jednym z największych producentów owoców miękkich ale także tytoniu. Podejmujemy działania, które są ukierunkowane na promocję rolnictwa i naszego Regionu, jako miejsca przyjaznego, ekologicznego. Środki finansowe kierujemy w te miejsca, gdzie szanse na rozwój rolnictwa są bardzo dużo, w tym na Powiat Biłgorajski, który rolnictwem stoi - zaznacza przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa. Podkreśla także, że samorząd może zajmować się rolnictwem w ramach swych kompetencji, bardzo ważna jest tutaj współpraca z rządem.

dozynki_powiatowe__3_.JPG

-Rolnictwo jest bardzo ważną gałęzią polskiej gospodarki, to jest nasz wielki atut. Stoimy na stanowisku, że nie ma silnej gospodarki, bez silnego rolnictwa. Chcemy ją jako rząd wspierać i już podjęliśmy konkretne kroki - mówi w rozmowie z naszym Portalem obecny na dożynkach, wicepremier Jacek Sasin. Jak podkreśla są to zwiększone dopłaty do paliwa rolniczego, działania ukierunkowane na niwelowanie strat spowodowanych przez suszę, bezpośrednia sprzedaż produktów czy tworzenie holdingu spożywczego. -Będziemy polska wieś wspierać, bo chcemy by zdrowa żywność stała się naszą marką - dodaje. Grzegorz Wróbel, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego i rolnik, przyznaje że perspektywa dla rolnictwa jest obiecująca: -Dużo się robi by na wsi żyło się lepiej, to dopłaty, wsparcie, środki na inwestycje oraz rozwiązania prawne. Ja zauważam, że coraz więcej ludzi młodych zostaje na wsi i tutaj podejmuje się prowadzenia gospodarstw. Tutaj trafiają olbrzymie środki, to inwestycja w przyszłość Polski. Teraz wszyscy musimy pracować nad opłacalnością produkcji rolnej i rynkami zbytu.

Zwieńczeniem powiatowych dożynek we Frampolu była część artystyczna, występy zespołów ludowych i koncerty zaproszonych gwiazd. Wydarzeniu, któremu patronował Portal bilgoraj.com.pl, towarzyszyły prezentacje kulinarne, stoiska Gmin Powiatu Biłgorajskiego i wystawa sprzętu rolniczego.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Zdjęć w galerii: 244

Tagi: dożynki powiatu biłgorajskiego   powiat biłgorajski   gmina frampol   święto plonów

Komentarze (29)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.238.190.122

Foczka (2019-08-31 11:25:57)

Wreszcie przedstawicielka kobiet z zasadami p. Strzałko idzie pani jak burza !!!

Powiat (2019-08-29 00:07:11)

Strzałka nie ma szans. Za dalekie miejsce. Pan Sasin jak dużo zbierze u nas głosów w powiecie to na pewno dużo zrobi dla nas.

biłgorajski Mudin (2019-08-28 21:43:08)

Pan Sasin ma już miejsce zapewnione, nie trzeba się o niego martwić... wspierajmy swoich - STRZAŁKA to skromna osoba, ale przy tym bardzo empatyczna i do tego zna się na polityce...

(2019-08-28 14:14:10)

Realnie rzecz biorąc, w wyniku obecnie obowiązującej ordynacji nikt z Biłgoraja nie wygra wyborów, gdyż znajdują się na odległych miejscach na listach wyborczych.

Do poprzednika (2019-08-27 07:41:49)

Po co pisać bzdury. Bardzo mało ludzi - prawie sami urzędnicy. ROLNIKÓW jakoś nie było widać.

Pawelek (2019-08-27 05:48:49)

Super imprezka! Jeszcze nigdy nie było tak świetnie zorganizowanych dożynek! Pani Beato proszę się nie przejmować nieprzychylnymi komentarzami, ma Pani mój głos !

Iza (2019-08-26 18:53:39)

Pani Maria Gmyz to dobra wybór.

(2019-08-26 17:23:42)

Sasim to jak bezdomny albo tam go nikt nie chce.

3254 (2019-08-26 15:03:16)

Czemu PiS ściąga tu ukraińców?

Tomasz (2019-08-26 14:08:49)

Panie starosto zamiast bawić się na dożynkach, zlecam panu zrobienie porządku w szpitalu. Polityka nawet lokalna o nie żarty, bierz się pan do prawdziwej roboty, bo jak nie to pana zwolnimy przy urnach.

Jan (2019-08-26 13:22:24)

Pani Strzałka powinna zając się szpitalem i powiatem a do sejmu powinien być ktoś mądry na liście. Tak to trzeba głosować na obcych bo szkoda marnować głosu.

Jan (2019-08-26 13:12:35)

No tak?
poprzednio był z Borowcową.
potem z Olszówką.
Teraz bedzie pchał się do p. Strzałkowej?
Po trupach.
Ale ja niedługo zobacze jak bedzie ją krytykował, chyba że nie wejdzie do sejmu.

Biłgorajak (2019-08-26 12:59:24)

CZY NIE MA NORMALNYCH MĄDRYCH KANDYDATÓW Z BIŁGORAJA LUB POWIATU NIE GŁOSUJCIE NA SPADOCHRONIARZY ONI NAM NA PEWNO NIE POMOGĄ!!!

Klex (2019-08-26 11:18:55)

Ładne te Panie z Koła Gospodyń Wiejskicj w Józefowie.

xyz (2019-08-26 11:12:24)

JAKIM CUDEM GMINE POTOK GÓRNY REPREZENTUJĄ OSOBY MIESZKAJACE W BIŁGORAJU - TO NIE BYŁO GODNYCH MIESZAŃCÓW POTOKA ?.

Biłgoraj (2019-08-26 11:11:28)

Jedynie pierwszych 10ciu ma szanse na wejście do sejmu. Reszta zbierze głosy na listę. No może ostatni też mieć szanse.

Tomasz (2019-08-26 11:08:16)

Macie racje skoro Biłgoraj dostał dopiero 13 miejsce to nie ma szans na mandat. Za dalekie miejsce. Ja głosuje na posła Zawiślaka.

(2019-08-26 11:07:42)

widze Szelige kolo Marcina Kuliga

Nie rozumiem (2019-08-26 10:31:21)

Krótka pamięć!
W poprzednich wyborach Ci sami krzyczeli między innymi tak?
zdrajcy, głosują na obcy a nie swoich!
No i co?
Proszę o argumenty?

Nie rozumiem (2019-08-26 10:30:51)

Krótka pamięć!
W poprzednich wyborach Ci sami krzyczeli między innymi tak?
zdrajcy, głosują na obcy a nie swoich!
No i co?
Proszę o argumenty?

(2019-08-26 09:55:49)

a My zwykły lud pracujący żyjący z własnych rąk pracy a nie z polityki olewamy takie imprezy cieplutkim moczem

olko (2019-08-26 08:52:53)

ci co pracują przy żniwach zostali w domu a na pokaz władza , co nie widziała kłoska albo nie miała go w reku ,szrlip tewgo przykładem

(2019-08-26 08:43:26)

Jestem zawiedziona. Mało ludzi na dożynkach powiatowych. Kiedyś to były dożynki.

Do Michała (2019-08-26 07:46:41)

Tak ..pomoże waszej Gminie Frampol Pomoże.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Czym jest obrzęd poświęcenia pól? Wyjaśnia ks. Sławomir Korona

Marcin Romanowski o wyborach prezydenckich 2020

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka

Biłgoraj "Noc Muzeów 2020" fragment koncertu Łukasza Jemioły

Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL o wyborach korespondencyjnych w Polsce

Transmisja Mszy świętej z kościoła św. Michała Archanioła w Soli

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Będą pieniądze dla jednostek OSP na pozaratunkową działalność (AUDIO)

W sakli całej Polski ma być to 82 mln zł. Dla poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych po 5 tys. zł. Środki przeznaczone...