Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dożynki gminy Biłgoraj zakończyły dziękczynienie za tegoroczne plony w powiecie biłgorajskim (FOTO)

Dodał: red Data: 2021-09-05 19:33:56 (czytane: 2338)

W Dąbrowicy odbyło się dziś święto plonów gminy Biłgoraj. Były to ostatnie dożynki na terenie powiatu biłgorajskiego. Zgodnie z tradycją, uroczystość rozpoczęła się od barwnego korowodu dożynkowego oraz powitania gości przez gospodarza gminy.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgorajdozynki_gminy_bilgoraj__3_.JPG

Punktem centralnym uroczystości była Msza święta dziękczynna, któe przewodniczył proboszcz parafii w Dąbrowicy, ks. Krzysztof Maj. -Dzisiaj z tym dziękczynieniem stajemy na tej najpiękniejszej modlitwie Kościoła, jaką jest Eucharystia. Chcemy Panu Bogu złożyć z serca płynące dziękczynienie za wszelkie dary i łaski, którymi nas obdarował, że nie brakuje nam chleba powszedniego. Każdego dnia doświadczamy jak bardzo potrzeba nam Bożego błogosławieństwa, bo ono sprawia, że przeżywamy nasze życie radośniej, z wdzięcznością i miłością do Boga - podkreślał kapłan.

dozynki_gminy_bilgoraj__1_.JPG

Uczestników dożynkowych uroczystości powitał wójt gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński, a zwracając się do rolników mówił: -Chcemy dziś podziękować Wam za trud i zaangażowanie, za ciężką pracę na rzecz całego społeczeństwa. Jesteśmy Wam wdzięczni, gdyż dzięki Waszej pracy i Bożemu błogosławieństwu mamy na naszych stołach powszedni chleb i oby nigdy nam go nie zabrakło. Musimy też każdego dnia umieć się dzielić tym chlebem z tymi, którzy go potrzebują.

dozynki_gminy_bilgoraj__2_.JPG

Podziękowania rolnikom za całoroczną pracę, za przywiązanie do tradycji. -Dziś widzimy jak zmienia się nasza wieś, jak gospodarstwa stają się coraz bardziej nowoczesne, jak zmienia się podejście do zarządzania gospodarstwami. Za te wszystkie pozytywne zmiany, za dostosowanie polskiej wsi do wymogów XXI wieku dziękuję - mówiła poseł Beata Strzałka. -Ostatni rok, czas pandemii pokazał, że bezpieczeństwo ma bardzo wiele wymiarów. Jednym z ważniejszych jego aspektów jest bezpieczeństwo żywnościowe. Tutaj fundamentalna rola polskiego rolnictwa jako gałęzi gospodarki państwa, wręcz strategicznej. Umożliwia ono Polsce samowystarczalność w zakresie żywieniowym. W czasie kiedy kryzysem epidemicznym mamy przerwane łańcuchy dostaw, rodzime rolnictwo jest tym co w sposób strategiczny zapewnia nam bezpieczeństwo - mówił wiceminister Marcin Romanowski.

dozynki_gminy_bilgoraj__5_.JPG

W te ostatnie dożynki w powiecie biłgorajskim, podsumowujemy dziś ciężki rok w rolnictwie. Niewątpliwie, rolnicy mieli niełatwą pracę. Pamiętamy długo trzymała zima, wiosna była chłodna, część lata była bardzo upalna, do tego burze, intensywne opady deszczu i załamanie pogody w ostatnich tygodniach. Te wszystkie czynniki spędzały sen z powiek naszym rolnikom. Ale rolnicy się nie poddają, to poświęcenie i samozaparcie spowodowało, że dziś mimo wszystko cieszymy się z zebranych darów ziemi. Dziękuję wszystkim osobom pracującym na roli za powszechny chleb, za to że nikt głodny z polskiego domu nie odchodzi - mówił starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip.

dozynki_gminy_bilgoraj__4_.JPG

Podczas Eucharystii zostały także uroczyście poświęcone wieńce dożynkowe przywiezione przez 12 delegacji z terenu Gminy Biłgoraj. Mieszkańcy gminy ofiarowali również w darze chleb wypieczony z tegorocznej mąki. -Nasze dożynki gminne zawsze kojarzą się z misternie uwitymi wieńcami i pachnącymi, wypieczonymi z tegorocznej mąki chlebami. Wieńce są rozmaite, zarówno te tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne, wite w kształcie korony ze zbóż czy wyklejane z różnorodnych ziaren. Wieńce są symbolem dziękczynienia za plony, uwite są z tego, co urosło na naszych polach. Na wieńce składają się zboża, kwiaty, zioła, owoce i warzywa, przeważnie każdy wieniec ma również symbolikę religijną w postaci wizerunku Matki Bożej, kielicha z hostią czy kropli krwi. Jest tu wszystko, co kojarzy się zarówno z ciężką pracą rolnika, jak i z błogosławieństwem Bożym - wyjaśniała z kolei Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju.

dozynki_gmina_bilgoraj_2021.JPG

Nie zabrakło oczywiście części artystycznej, na którą złożyły się koncert Orkiestry Dętej z Brzózy Królewskiej, występy gminnych zespołów śpiewaczych i koncert zespołu Jambo Africa. Został również rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

patronat_medialny_bilgorajcompl.jpg

Reklama.

Zdjęć w galerii: 175

Tagi: dożynki gminy biłgoraj   święto plonów   żniwa   dąbrowica

Zobacz także

Diecezjalny Dzień Skupienia Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca (FOTO)

Dodane: 2021-10-16 22:05 - Komentarze  (9)  czytane (1425)

TAGI: diecezjalny dzień skupienia, wspólnota przyjaciół oblubieńca, sankturium św. marii magdaleny, biłgorajKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.239.91

Aaa (2021-09-06 12:18:23)

A czym tak błysnął minister?? Obstawą z Lasów?

ciekawy (2021-09-05 20:19:34)

Taaa? Ciekawe w którym miejscu?

Grzegorz z Chetyna (2021-09-05 19:49:20)

Tu się nie ma co rozdrabniać. Cała ta impreza, to jedne totalne dno... :(

(2021-09-05 19:38:21)

Minister Romanowski klasa. Kadrowa to porażka.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Wykopki

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wicemarszałek zapewnia: -Chcemy wyremontować W858 i wybudować obwodnice Biłgoraja i Tarnogrodu

Podczas wizyty w Biłgoraju, wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, spotkał się z władzami samorządowymi - w ramach...