Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dopłaty bez tajemnic

Dodał: AK Data: 2007-08-08 11:17:40 (czytane: 5242)

Najbardziej znany rolnik na Zamojszczyźnie, prezydent Zamościa Marcin Zamoyski z tytułu dopłat obszarowych za 2006 rok otrzymał ponad 175 tys. zł, do tego ok. 87 tys. zł płatności cukrowej, ale wcale nie jest rekordzistą.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajSą w regionie rolnicy, którzy dostali po blisko 200 czy nawet 400 tys. zł, np. Ewelina Jachymek z Tomaszowa Lubelskiego otrzymała z ARiMR aż 423 tys. zł.

Chcesz wiedzieć, ile dopłat obszarowych wziął twój sąsiad, szef, radny lub znajomy? Nie ma problemu – wystarczy wejść na internetową stronę ARiMR.
W lipcu br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umieściła na swojej stronie internetowej wykaz rolników, którzy otrzymali płatności do gruntów rolnych i dopłaty cukrowe (dla plantatorów buraków cukrowych). Wykaz zawiera nazwisko i imię rolnika, miejscowość oraz kwoty dopłat za 2006 r.
Do tej pory ARiMR nie ujawniała, kto i ile unijnych dopłat dostawał. Nie można było nawet dowiedzieć się, jakie dopłaty otrzymują osoby publiczne. Dziś te informacje są powszechnie dostępne, a to dzięki uchwalonej przez obecny parlament ustawie o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.

- To na pewno wydarzenie bez precedensu, tym bardziej, że zawsze interesowała nas „kasa”, którą mają inni – podkreśla w komunikacie wydanym w związku z tym wydarzeniem Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR. - ARiMR za ubiegły rok wypłaciła dla blisko 1,5 miliona rolników w sumie ponad 8 mld zł płatności do gruntów rolnych. Oczywiście płatności bezpośrednie są bardzo zróżnicowane, bo są to płatności obszarowe i o kwocie wypłaconej konkretnemu rolnikowi decyduje powierzchnia i rodzaj upraw w gospodarstwie oraz to czy gospodaruje on na terenach mających niekorzystne warunki do prowadzenia działalności rolniczej (ONW).

W ubiegłym roku średnia kwota płatności na rolnika, który prowadzi gospodarstwo o średniej powierzchni gruntów rolnych (9,57 ha) wyniosła w 2006 roku 5 348 złotych na gospodarstwo.
W tym roku rolnicy mają dostać dopłaty wyższe o 5 procent, a więc ok. 155 euro. Ile faktycznie otrzymają w złotówkach, będzie w sporej mierze zależało od kursu wymiany euro 1 października 2007 r.
Rzecznik ARiMR zastrzega, że rolnicy nie otrzymują dopłat za darmo.

- Muszą oni przestrzegać zasad dobrej kultury rolnej, higieny utrzymania dobrostanu zwierząt, a w przyszłości spełnić szereg wymogów dotyczących ekologii i ochrony środowiska – podkreśla Radosław Iwański. Co najważniejsze, wiele przepisów nakłada na rolników obowiązek przestrzegania bezpieczeństwa żywności.
Wielu mieszkańców naszego regionu wciąż nie ma dostępu do Internetu, dlatego postanowiliśmy podać kwoty rolniczych dopłat pobranych przez najbardziej znane osoby publiczne z naszego regionu.         

    
Rządzą i dostają dopłaty
Bez wątpienia najbardziej znanym rolnikiem na Zamojszczyźnie jest prezydent Zamościa. Marcin Zamoyski w Michalowie prowadzi gospodarstwo o powierzchni ponad 462 ha. Prezydent z tytułu dopłat obszarowych za 2006 rok otrzymał ponad 175 tys. zł, do tego ok. 87 tys. zł płatności cukrowej. Co ciekawe, gospodarzy także jego córka – Róża, której ARiMR wypłaciła 26 tys. zł. Zamoyski nie jest wcale rekordzistą - są w regionie rolnicy, którzy dostali po blisko 200, czy nawet 400 tys. zł, np. Ewelina Jachymek z Tomaszowa Lubelskiego otrzymała z ARiMR aż 423 tys. zł, a Krzysztof Bojar z Sitańca Wolicy - 407 tys. zł.

Bardzo skromne kwoty dopłat pobrali starostowie – zamojski i biłgorajski. Henryk Matej otrzymał 890 zł, a Marek Onyszkiewicz – 607 zł. Podobną sumkę ARiMR wypłaciła przewodniczącemu Rady Powiatu Zamojskiego Kazimierzowi Mielnickiemu – 785 zł.

Słynący z niekonwencjonalnych pomysłów wójt gminy Sułów – Tomasz Pańczyk pobrał 914 zł unijnych dopłat. Wśród wójtów pobierających dopłaty są też Waldemar Raczyński z gminy Stary Zamość (3 239 zł plus 1 783 zł płatności cukrowej) i Edward Hacia gminy Potok Wielki (1 790 zł).

Trochę mniej otrzymał radny wojewódzki i lider PSL-u Arkadiusz Bratkowski – 1 182 zł. Jak na działacza chłopskiej partii, nie jest to imponująca kwota. Bez wątpienia na większą skalę rolnictwem zajmuje się inny radny wojewódzki Marian Jaworski z PSL-Piast. Jaworskiemu ARiMR przelała na konto 6 683 zł dopłat i 3 822 zł płatności cukrowej. Radny powiatu zamojskiego Krzysztof Kostrubiec tytułem dopłat otrzymał 8 883 zł.
Gospodarzy też Zygmunt Dechnik z Biłgoraja (pobrał 1 914 zł dopłat). Jeżeli osoba w wykazie ARiMR i przewodniczący Rady Miejskiej w Biłgoraju to ta sama osoba, to oświadczenie majątkowe przewodniczącego Dechnika istotnie mija się z prawdą – nie ma bowiem w nim żadnej wzmianki o gospodarstwie rolnym.

Unijnym wsparciem dla rolników nie pogardziła też znana wokalistka zespołu „Maanam”. Przypomnijmy, że Olga Jackowska osiedliła się w Bliżowie (gm. Adamów) ma tam kilkuhektarowe gospodarstwo. Agencja wypłaciła jej ostatnio 1 325 zł płatności obszarowych. 

Źródło: Kronika tygodnia 

Zobacz także

Są najnowsze dane o Covid-19 na Lubelszczyźnie. Aktualizacja

Dodane: 2020-08-11 18:06 - Komentarze  (14)  czytane (17552)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, covid-19, epidemiaKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.219.167.194

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ruszył "Festiwal kultur"

Ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

WODA Z COLĄ

Brudy w wodociągach w Górnikach i Szopowem (gm. Józefów) ...