Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. W Biłgoraju podsumowano rok 2020

Dodał: red Data: 2020-11-27 09:05:33 (czytane: 1240)

Reprezentanci Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK, podczas spotkania wieńczącego tegoroczne obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, podsumowali rok 2020. Był to rok rekordowy, zarówno w ilość akcji poboru krwi jak i ilość donacji. Powiat biłgorajski przoduje na Lubelszczyzny.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, BiłgorajTradycyjnie co roku, pod koniec listopada, na zamknięcie Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK organizowane było w Biłgoraju otwarte spotkanie dla honorowych dawców krwi, podczas którego podsumowywano minione miesiące kończącego się roku, wręczano odznaczenia i omawiano plany na kolejny rok. Niestety, pandemia Covid-19 pokrzyżowała plany osób związanych z honorowym krwiodawstwem na Ziemi Biłgorajskiej. Ze spotkania zrezygnowano, za to spotkała się reprezentacja Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK. -Mamy się czym poszczycić - zaznacza Edward Kurzyna, współorganizator akcji poboru krwi i kierownik biura PCK w Biłgoraju.

dni_honorowego_krwiodawstwa_pck.JPG

Na potwierdzenie swych słów przywołuje konkretne liczby: -W minionych 11 miesiącach 2020 roku, zorganizowanych zostało 40 otwartych akcji poboru krwi, podczas których oddano około 750 listów krwi. A to jeszcze nie wszystko,bo m.in. w Łukowej planowana jest akcja na drugi tydzień grudnia. Ten rok jest rekordowy, w historii krwiodawstwa w powiecie biłgorajskim jeszcze takiego roku nie było. Najwięcej akcji odbyło się w mieście Biłgoraj - 15 akcji, ale także w Łukowej i Majdanie Starym po 4 akcje. To są jedne z najliczniejszych akcji poboru krwi, które odbywają się na terenie powiatu biłgorajskiego, bo średnio, jednorazowo krew podczas nich oddaje blisko 70 osób. 4 akcje zorganizowane zostały w Korchowie, ale krew oddać można było także w Potoku Górnym, Tarnogrodzie czy Biszczy i Aleksandrowie.

malgorzata_gromadzka.JPG
Małgorzata Gromadzka, przewodnicząca Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi przy PCK w Biłgoraju (Foto: Archiwum)

-Musimy jeszcze bardziej uruchomić północ naszego powiatu. Chodzi o Gminy Frampol, Goraj czy Turobin oraz miejscowości gminy Biłgoraj na północ od Biłgoraja. O ile południe ma cyklicznie, kilka razy w roku organizowane akcje, o tyle trzeba ludzi z zapałem, koordynatorów którzy zorganizują akcje miejscowościach gdzie do tej pory odbywają się sporadycznie To jest jedno z naszych zamierzeń na rok 2021 - podkreśla w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl Małgorzata Gromadzka, przewodnicząca Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi przy PCK w Biłgoraju.

Czytaj także: Ruszyły dni Honorowego Krwiodawstwa PCK

W akcję obok cywilnych dawców, włączają się także służby mundurowe, w tym Policja i Straż Pożarna. -Mundur i złożona przysięga obliguje nas do służby społeczeństwu we wszystkich aspektach życia. Jako straż pożarna służymy podczas akcji gaśniczych ratowniczych czy klęsk żywiołowych ale także czynnie jako strażacy oddajemy krew. Mamy świadomość jak ważny jest to aspekt w walce o ludzkie zdrowie i życie. Do czasu wybuchu pandemii Covid-19 użyczaliśmy także sali na akcje poboru krwi w Biłgoraju, w związku z obostrzeniami, sali w czasie pandemii użyczać nie możemy ale nadal czynnie oddajemy krew. To dla nas zaszczyt, że możemy w ten sposób przysłużyć się osobom potrzebujących - zaznacza Komendant Powiatowy PSP w Biłgoraju, starszy brygadier Mirosław Bury.

Reklama.

Przyjemniej do czerwca 2021 roku, akcje poboru krwi w Biłgoraju odbywać się będą w Medycznym Studium Zawodowym. Tam także w co trzeci czwartek miesiąca oddać będzie można krew, którą pobiorą zespoły medyczne zadysponowane przez regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Podczas spotkania przypomniano także o wydarzeniach kulturalnych i inicjatywach podejmowanych celem popularyzacji idei krwiodawstwa, w tym o Rajdzie Rowerowym Honorowych Dawców Krwi i akcji #ChallengePomagam. Omawiane były także kwestie związane z odznaczeniami i wyróżnieniami dla honorowych dawców krwi.

krwiodawcy_bilgoraj.JPG

-Słowa podziękowania kierujemy do honorowych dawców krwi i całego społeczeństwa Ziemi Biłgorajskiej. Dziękujemy koordynatorom akcji w terenie, instytucjom z nami współpracującym oraz wszystkim osobom, które są nam życzliwe. Szczególne podziękowania należą się szkołom i jednostkom OSP, które użyczają swych lokali na przeprowadzenie akcji, dziękujemy burmistrzom i wójtom oraz osobom indywidualnym i firmom za pomoc rzeczową i materialną. Akcje krwiodawstwa pokazują, że mobilizacja i wzajemna pomoc przynosi konkretne wymierne owoce, ukierunkowane na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia - dodaje Małgorzata Gromadzka.

/bilgoraj.com.pl/
Foto: Archiwum

Tagi: dni honorowego krwiodawstwa pck   pck biłgoraj   honorowi dawcy krwi   powiat biłgorajski

Zobacz także

Raport koronawirusowy z ostatniej doby

Dodane: 2021-01-21 14:00 - Komentarze  (40)  czytane (8451)

TAGI: covid-19, koronawirus, dane dotyczące epidemii, pandemia koronawirusaKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.204.42.98

(2020-12-03 20:21:32)

I znów ten nie podpisany Jan czy inny cieć ze swoimi wrzutkami, Leki ie pomagają ?

(2020-11-27 17:09:02)

13 listopada 2020 Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer, która zajmuje się produkcją szczepionki na Covid-19. – Z panią prezes Dorotą Hryniewiecką-Fiirlej oraz w gronie ekspertów omówiliśmy kwestie istotne z punktu widzenia logistyki, spraw organizacyjnych i operacyjnych związanych z dystrybucją szczepionek przeciwko koronawirusowi – powiedział premier. Problem w tym, że koncern Pfizer ma na swoim koncie liczne przestępstwa, a prokuratorzy z USA określili go mianem „notorycznego oszusta”. Czy Morawieckiemu to nie przeszkadza? O sprawie alarmuje publicysta Maciej Pawlicki.

– Mianem „notorycznego oszusta”, a nawet „notorycznego przestępcy” określili federalni prokuratorzy USA farmaceutyczny koncern Pfizer podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie w 2009 roku – czytamy w felietonie Pawlickiego, który wskazuje, że Pfizer, którego szczepionki na Covid-19 w liczbie nawet 31 milionów zostaną sprowadzone do Polski przez rząd, jest koncernem o wątpliwej reputacji.
– [Pfizer] wielokrotnie dopuszczał się „przestępstw przeciwko bezpieczeństwu pacjentów” przyjmujących wyprodukowane przez niego medykamenty – pisze Pawlicki.

Autor felietonu wylicza przestępstwa Pfizer’a. Koncern był karany za nielegalne testowanie antybiotyków i wprowadzania w błąd w kwestii stosowania leków. Pfizer miał także zostać oskarżony przez prokuraturę o korumpowanie lekarzy. By uniknąć postępowania zgodził się zapłacić gigantyczną grzywnę w wysokości 2,3 miliarda dolarów.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Błogosławieństwo owsa i kamienowanie kapłana

Jasełka przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Biłgoraju

Jest budżet powiatu na 2021 rok

Tarcza antykryzysowa 6.0

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Raport zakażeń koronawirusem. Dane na koniec listopada br.

Druga fala koronawirusa przybiera na sile. Publikujemy najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej Covid-19 na terenie Lubelszczyzny...