Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dlaczego młodzi kierowcy płacą tak dużo za ubezpieczenie?

Dodał: red Data: 2020-08-10 13:23:52 (czytane: 860)

Młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie OC najwięcej - taki komunikat bombarduje nas ze wszystkich stron. Może się wydawać, że stwierdzenie to jest nieco wyolbrzymione, jednak jest w nim sporo prawdy. Dlaczego OC dla młodych kierowców kosztuje tak dużo i czy zawsze muszą być oni na straconej pozycji?Reklama.

Ceny OC różnią się kolosalnie. Nie tylko z uwagi na różne parametry auta, ale przede wszystkim ze względu na zróżnicowane profile kierowcy. Nie jest tajemnicą, że najwięcej kosztuje OC dla młodych kierowców. Zaliczani do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, “nagradzani” są przez towarzystwa zwyżkami w OC. Dlaczego?

Jakie czynniki wpływają na cenę OC?
Odwieczne pytanie wśród zmotoryzowanych brzmi: “Ile kosztuje ubezpieczenie OC?”. I ciągle ta sama odpowiedź: “to zależy”. Zależy od samego towarzystwa. Zależy od samochodu. Zależy od kierowcy i wielu innych kwestii. Ubezpieczyciele podczas kalkulacji stawki ubezpieczeniowej biorą pod uwagę szereg czynników, przyznając im mniejszy lub większy wpływ na kształtowanie ostatecznej składki OC.

Zapytani o to eksperci Beesafe.pl zaznaczają, że towarzystwa zwracają uwagę przede wszystkim na parametry techniczne auta, takie jak jego przebieg, rok produkcji czy pojemność silnika, ale jeszcze więcej zależy od samego profilu kierowcy. Decydujące znaczenie ma jego wiek i doświadczenie za kierownicą. Do tego dochodzi miejsce zamieszkania, stan cywilny czy historia ubezpieczeniowa. Wbrew pozorom - to wszystko ma decydujący wpływ na wysokość składki polisy. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "OC dla młodych kierowców. Dlaczego jest takie drogie?"

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy i dlaczego tak dużo?
Moglibyśmy poprzestać na pierwszej części pytania zostawiając nadzieję, że z cenami OC dla młodych kierowców wcale nie jest tak źle. Tymczasem doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie młodzi i niedoświadczeni za kółkiem amatorzy motoryzacji, za obowiązkowe ubezpieczenia auta płacą najwięcej. Dlaczego?

Młodzi kierowcy, przez większość ubezpieczycieli, zaliczani są do grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka. Według policyjnych statystyk, bardzo często są oni także sprawcami kolizji drogowych. Przyjmuje się, że młodzi nie zachowują należytej ostrożności za kierownicą, nie do końca przestrzegają przepisów drogowych, mają “ciężką” nogę i lubią popisać się na drodze. Z tym ostatnim wiąże się także chęć zaimponowania i zaznaczenia swojej wielkości. Dlatego też lubią wybierać oni szybkie, sportowe auta z dużą pojemnością silnika. A jak wiemy - sportowe auto z dużym silnikiem, to automatycznie wyższa składka na ubezpieczenie OC. Dodatkowo na wysoką cenę OC dla młodych kierowców składa się także brak historii ubezpieczeniowej i brak zniżek za bezszkodową jazdę.

oc_dla_mlodych_kierowcow.jpg

Czy młodzi kierowcy za OC mogą płacić mniej?
Młodzi kierowcy doskonale wiedzą, że podejmując odpowiednie decyzje, mogą znacznie obniżyć swoją składkę za ubezpieczenie. Podstawą jest oczywiście wybór odpowiedniego auta - decydując się na miejski samochód z małym silnikiem, jesteśmy w stanie zaoszczędzić parę groszy. Warto także porównywać ceny polis oferowanych młodym kierowcom, ponieważ sprawdzając stawki w kalkulatorze OC możemy zobaczyć, że ceny poszczególnych pakietów różnią się nawet o kilkaset złotych.

Najpewniejszym i sprawdzonym sposobem na tańsze OC jest jednak dopisanie do polisy starszego i doświadczonego współwłaściciela pojazdu, który ma na swoim koncie wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę. Współwłasność auta jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, po który najczęściej sięgają niedoświadczeni kierowcy. To rozwiązanie ma jednak dwie strony medalu - w przypadku spowodowania szkody, zarówno właściciel, jak i współwłaściciel tracą część zniżek. Poza wszystkim warto jednak jeździć z rozwagą i z każdym rokiem bezszkodowej jazdy, obniżać swoją składkę za obowiązkową polisę.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: ubezpieczenie oc   młodzi kierowcy   ubezpieczenie auta   biłgoraj

Zobacz także

Tak. Pomagam! Rusza wielka zbiórka żywności dla osób potrzebujących

Dodane: 2020-09-25 07:45 - Komentarze  (0)  czytane (91)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.230.119.106

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Biłgoraj uczcił ofiary sowieckiej agresji na Polskę

Powiatowe święto plonów

I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Przygotowanie szkół powiatowych do nowego roku szkolnego w stanie epidemii

Pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego

Koncert Pauliny Mazepy, zakończył tegoroczny piknik ekologiczny w Biłgoraju

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kolejny przypadke Covi-19 na Ziemi biłgorajskiej

Władze nadal przypominają, że stan epidemii Covid-19 nadal obowiązuje. Każdego dnia odnotowywane są przypadki zarażeń i niestety...