Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dekomunizacja ulic w Tarnogrodzie

Dodał: red Data: 2017-07-18 12:06:09 (czytane: 1219)

Informacja z pracy Rady Miejskiej w Tarnogrodzie w sprawie zmiany nazw ulic, w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajReklama.

Weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zobowiązuje ona samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji.

W przypadku niewykonania obowiązku ustawowego przez samorządy, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym sam nadaje nazwę. Po wejściu w życie ustawy w Tarnogrodzie podjęto działania zmierzające do ustalenia zakresu zmian, w tym konsultacje w Instytucie Pamięci Narodowej. Rozważano zmianę nazw ulic: Manifestu PKWN, 40-lecia PRL, I Armii Wojska Polskiego, Józefa Dechnika, 22 lipca, 1 Maja oraz Partyzantów. Ostatecznie odstąpiono od zmiany nazwy ul. Partyzantów oraz 1 Maja. Wiosną bieżącego roku przewodniczący dzielnic zorganizowali spotkania z mieszkańcami, na których to mieszkańcy zgłaszali propozycje nowych nazw. Następnie wnioski ze spotkań zostały przekazane radnym. Przy niskiej frekwencji (ok. 15 - 30 osób) podczas zebrań wypracowane zostały następujące stanowiska: ulica 22 lipca zmiana na ulicę Zachodnią lub Złotą, 40-lecia PRL zmiana na Reja, a ulica Manifestu PKWN zmiana na ulice Klonową, 1 Armii WP nazywała się ulicą Wojska Polskiego. Ulicę Józefa Dechnika mieszkańcy chcieli pozostawić bez zmiany - 16 głosów za, przy 17 obecnych.

tarnogrod_dekomunizacja_ulic.JPG


W czerwcu na ręce Przewodniczącego RM złożone zostało pismo Społecznego Komitetu Dziedzictwa Historycznego i Patriotycznego Ziemi Tarnogrodzkiej z podpisami 40 mieszkańców gminy, z następującymi propozycjami zmian:
- ul. 40 lecia PRL - komitet proponuje nazwać ul. 3 Maja;
- ul. 1 Maja – komitet proponuje nazwać ul. św. Jana Pawła II;
- ul. 22 lipca - komitet proponuje nazwać ul. Aleksandra Waszkowskiego;
- ul. Józefa Dechnika - komitet proponuje nazwać ul. Grodzka;
- ul. I Armii Wojska Polskiego - komitet proponuje nazwać ul. ks. Wincentego Depczyńskiego;
- Manifestu PKWN - komitet proponuje nazwać ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Podczas pracy połączonych komisji Rady Miejskiej wzięte zostały pod uwagę propozycje, które przedstawione zostały na zebraniach w poszczególnych dzielnicach, propozycje złożone przez Społeczny Komitet, jak również sami radni – jako przedstawiciele społeczności lokalnej wyrazili swoje stanowisko w tej sprawie. Po głosowaniu Radni zdecydowali, że nie będzie zmieniona nazwa ul. 1 Maja (nie jest wymieniona przez IPN, jako nazwa do zmiany, tak więc zmiana mogła by się wiązać z kosztami ponoszonymi przez mieszkańców). W kwestii pozostałych nazw ulic radni w głosowaniu podczas komisji wybrali następujące nazwy do dalszej pracy i głosowania na sesji Rady Miejskiej:
- ul. 40 lecia PRL - na ul. 3 Maja;
- ul. 22 lipca - na ul. Jana Pawła II;
- ul. Józefa Dechnika - na ul. Stawowa;
- ul. I Armii Wojska Polskiego - na ul. Wojska Polskiego;
- Manifestu PKWN - na ul. Juliusza Słowackiego.

Powyższe stanowisko wypracowane zostało podczas posiedzenia połączonych Komisji Rady Miejskiej w Tarnogrodzie. Ostateczne nazwy przejęte zostaną na Sesji Rady Miejskiej do końca sierpnia br. Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców wymiany dowodów osobistych. Zgodnie z prawem dokumenty te będą ważne do czasu upływu terminu ich ważności. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ww. ustawy są wolne od opłat. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.Zobacz także:

Miasto zmienia nazwy ulic. Chodzi o 'usunięcie śladów komunizmu'

/bilgoraj.com.pl/


Tagi: gmina tarnogród   tarnogród   zmiana nazw ulic   dekomunizacja ulic tarnogród

Zobacz także

Pożar domu jednorodzinnego w centrum Biłgoraja

Dodane: 2017-09-16 12:53 - Komentarze  (5)  czytane (4347)

TAGI: pożar domu jednorodzinnego, pożar biłgoraj, straż pożarna biłgoraj, kp psp biłgorajKomentarze (5)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.54.142

(2017-07-19 14:04:18)

Jasne, i obowiązkowo niech wszyscy spalą świadectwa ukończenia szkół i dyplomy wyższych uczelni, otrzymane w latach PRL, a może też zburzyć wszystko z tamtych lat, domy, itp. Tylko czy taka jest wola ludzi?

J56 (2017-07-19 11:21:26)

A dlaczego to radni chcą innych nazw niż wybrali mieszkańcy. To po co było organizować zebrania w tej sprawie.

Sąsiad (2017-07-18 18:07:18)

Co wam zawinniła osoba Józefa Dechnika-Wstyd!!!!!!

Gaba (2017-07-18 17:03:45)

Brawo mieszkańcy ul. Dechnika.

Polak (2017-07-18 12:51:00)

Totalitaryzm (dawniej też: totalizm, z łac. totalis – cały, całkowity) – system rządów (reżim polityczny), w którym państwo posiada całkowitą kontrolę nad społeczeństwem i stara się kontrolować wszystkie aspekty życia publicznego i prywatnego na tyle, na ile jest to możliwe[1].- z Wikipedii - muszę płacić podatki, należeć do ZUS,utrzymywać ze swojej pracy 460 w Warszawie - Stąd wynika, że obecny ustrój spełnia definicję z Wikipedii.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

SASS - usługi i materiały budowlane

ul. Zamojska 88, 23-400 Biłgoraj

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Biłgorajanin 'walczy' z Urzędem Skarbowym w Biłgoraju

Adam Stadnicki od kilku lat "walczy" z Urzędem Skarbowym w Biłgoraju. Mężczyzna w 2013 roku uczestniczył w wypadku drogowym, śmierć wówczas poniosło 3 jego kolegów i kierowca busa, którym podróżowali. Ona sam w ciężkim stanie trafił do szpitala. Nadal potrzebuje rehabilitacji, tymczasem US chce od niego 80 tys. zł zaległego podatku za sprzedaż mieszkania. więcej»

Konkursy

Wejściówki na Monster truck

bilgoraj.com.pl poleca

78. rocznica wydarzeń w Bramie Korchowskiej (FOTO, AUDIO)

Stało sie już tradycją, że co roku w ostatnią niedzielę września...

Prezentacja 'Rowerowej Klasy' przed Sejmową Komisją Sportu i Turystyki podczas Bike - Expo 2017 (FOTO)

Na zaproszenie Ministra Środowiska Mirosław Późniak gościł podczas...

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna rowerzystów

Zamiarem organizatorów rajdu, który na szlak wyruszył 23 września...

Biłgorajscy leśnicy świętowali (FOTO)

Z zaproszonymi gości i instytucjami, z którymi Nadleśnictwo Biłgoraj...

Jubileusz szkoły w Chmielku (FOTO, AUDIO)

W Chmielku w Gminie Łukowa świętowała dziś społeczność Szkoły...

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę (FOTO)

"Tych dni historia nie zapomni, gdy stary ląd w zdumieniu zastygł....

Ogłoszenia