Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Debaty oksfordzkie. Biłgorajska młodzież spierała się w dyskusji na argumenty (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-11-26 18:43:21 (czytane: 1582)

Drużyny reprezentujące sześć szkół średnich średnich zmierzyły się w Biłgoraju w debatach oksfordzkich. Młodzie ludzie - zasiadający w drużynie propozycji i opozycji - rozmawiali m. in. o ochronie środowiska, edukacji seksualnej i obowiązku udziału w wyborach.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, BiłgorajDebata oksfordzka, to debata uniwersytecka, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą, biorą w niej udział przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. W Biłgoraju debacie przysłuchuje się "loża ekspertów". W tym roku zasiedli w niej Henryk Wujec, ojciec Tomasz Dostatni oraz Witold Dąbrowski.

debaty_oksfrodzkie__1_.JPG

-Po raz piąty w Biłgoraju debatują młodzie ludzie. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy to z naszego zaproszenia skorzystała młodzież szkół średnich. Pierwsza teza brzmiała "uchodźcy szansą dla Europy". Zawsze przy organizacji mistrzostw, staramy się tak dobierać tematy, by pobudzać i zapraszać do dyskusji młodych, by mieli okazję spotkać się z tymi tematami, żeby wartością dodaną była też wiedza. A wiem też, że po debatach, kiedy skończy się ten swoisty teatr na argumenty, te tematy żyją jeszcze w kuluarach. Ale przede wszystkim jest to szlifowanie warsztatu wystąpień publicznych z precyzyjnym przedstawieniem argumentów z konstrukcją wypowiedzi - przyznaje współorganizatorka wydarzenia, Gabriela Figura.

debaty_oksfrodzkie__2_.JPG

Joanna Wyrostek, współorganizator debat, podkreśla iż debaty mają uzupełnić proces kształcenia młodych ludzi. Wypełnia lukę występów publicznych i prezentacji swego zdania. -Debata to zapewnia. Z jednej strony wymaga ona kulturalnej, poprawnej stylistycznie i językowo wypowiedzi, z drugiej wiedzy i znajomości argumentów dotyczącej konkretnych tematów życia. Jest to również umiejętność wystąpienia przed szerszą publicznością, umiejętność poszukiwania materiałów do obrony bądź podważenia tezy. Te tezy zawsze są konkretne i dotyczą tematu, który jest aktualny dla całego społeczeństwa a w sposób szczególny może zaciekawić czy zastanowić ludzi młodych. W tym roku poruszaliśmy kwestię ochrony środowiska, edukacji seksualnej w szkołach oraz obowiązku i prawa wyborczego - dodaje.

debaty_oksfrodzkie__3_.JPG

Emilia Gałka, lider drużyny Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II przyznaje, że tamtym poprzez swą aktualność zmuszają do zajęcia konkretnego stanowiska wobec poruszanych spraw. -To już dotyczy nas, bądź będzie dotyczyło w najbliższej przyszłości. Musimy także określić się po której stronie dyskusji jesteśmy. Jest też potrzeba, byśmy mogli wyrazić swoje zdanie. Jest wśród nas wiele kreatywnych osób, które mają konkretne zdanie w wielu tematach. Normalnie nie mamy na to okazji, bo większość decyzji podejmują za nas dorośli. Nas się tak trochę zostawia z boku, a myślę, że powinno się młodych ludzi dopuszczać do głosu - przekonuje Emilia Gałka.

Reklama.

Uczestnicy podkreślają także ogrom pracy, jaki należało włożyć w przygotowanie. Tezy są bardzo konkretne, konkretna więc musi być także argumentacja "za" i "przeciw". -Podzieliliśmy się w drużynie, każdy z nas zajmował się konkretną częścią przygotowania argumentacji. Niecenioną pomoc - pewnie jak i w każdej z pozostały drużyn - włożyli nauczyciele, którzy się nami opiekowali. Materiałów szukaliśmy w opracowaniach naukowych, encyklopediach, słownikach czy w Internecie. Jako drużyna byliśmy bardzo zgranym zespołem, bardzo przyłożyliśmy się do tego przedsięwzięcia i to wszystko złożyło się na nasz sukces - przyznaje Katarzyna Wryszcz, uczennica ZSBiO.

W debatach oksfordzkich udział wzięli uczniowie ZSZiO, Liceum w Turobinie, Katolicliego Liceum z Bilgoraja oraz I LO im. ONZ, RCEZ i ZSBiO. W eilkim finale w połowie grudnia spotka się drużyna z "Katolika" oraz "Budowlanki".

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 133

Tagi: debaty oksfordzkie   bck biłgoraj   oświata biłgoraj   dyskusja

Zobacz także

Biłgorajskie szkoły w #GaszynChallenge dla Piotrka (VIDEO)

Dodane: 2020-06-30 17:13 - Komentarze  (0)  czytane (712)

TAGI: #GaszynChallenge, szkoła podstawowa nr 3 w biłgoraju, szkoła podstawowa nr 5 w biłgoraju, oświata biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.62.151

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

Studniówka I LO im. ONZ (FOTO, VIDEO)

Oficjalne przemówienia i wystąpienia zaproszonych gości, dyrekcji szkoły oraz rodziców, odśpiewanie hymnu "Gaudeamus igitur" oraz tradycyjny polonez, a po nim zabawa do białego rana. To w kilku słowach opisać można bal maturalny uczniów I LO im. ONZ. Tegoroczni maturzyści bawili się w jednym z lokali w Janowie Lubelskim. więcej»

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia