Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Darowizny

Dodał: red Data: 2016-02-15 10:04:28 (czytane: 1878)

Podatnicy dokonują darowizny na różne cele, sprawdź jakie darowizny można odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym PIT i jak je należy udokumentować. Informacje przedstawia Krystyna Gozdecka naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpol

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajDochód możemy pomniejszyć o przekazane darowizny na:
- cele pożytku publicznego (określone w art.4 ustawy o działalności pożytku publicznego), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust.2 i 3 tej ustawy, lub równoważnych na rzecz organizacji określonych w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż RP państwach UE lub EOG.
- cele kultu religijnego,
- cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwiodawstwa.

Łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu, z tym że odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:
- osób fizycznych,
- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz - wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

darowizna.JPG


Darowizny na cele kultu religijnego mogą być przeznaczane między innymi na:
- budowę czy remont kościoła,
- wyposażenie kościoła,
- zakup przedmiotów/sprzętów liturgicznych.

Odliczenia z tytułu honorowego oddania krwi, w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art.11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi, w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Na podstawie odrębnych ustaw można odliczyć darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze przekazane kościelnym osobom prawnym. Działalność ta obejmuje m.in: prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych, prowadzenie żłobków, ochronek, schronisk. Odliczenie jest nielimitowane.

Reklama.

Dokumentowanie:
Aby wydatki z tytułu darowizn mogły być odliczone od dochodu muszą być przez podatnika odpowiednio udokumentowane:
- dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy w przypadku darowizny pieniężnej,
- dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny innej niż pieniężna lub innej niż określona w ust.1 pkt 9 lit c ustawy o PIT,
- zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.

W przypadku darowizn dla kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą podatnik musi posiadać dokumenty potwierdzające:
- przekazanie darowizny,
- pokwitowanie otrzymania darowizny,
- sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno - opiekuńczą,
- dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokument, z którego wynika wartość tej darowizny. Sprawozdanie obdarowanego z wykonania darowizny, czyli ze sposobu wydatkowania przekazanej kwoty na cele charytatywno-opiekuńcze podatnik powinien uzyskać w ciągu dwóch lat od dnia spełnienia darowizny.

Podatnik korzystający z odliczeń darowizn na podstawie art.26 ust.1 pkt 9 ustawy o PIT oraz wynikających z odrębnych ustaw ma obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym:
- kwotę przekazanej darowizny,
- kwotę dokonanego odliczenia,
- dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

W razie pytań podajemy telefon informacji podatkowej urzędu skarbowego w Biłgoraju: 84 686 87 31.
Odpowiedzi udziela również Krajowa Informacja Podatkowa: tel. 801 055 055 z telefonu stacjonarnego, tel. 22 330 03 30 z telefonu komórkowego.

Składanie deklaracji drogą elektroniczną www.portalpodatkowy.mf.gov.plZobacz także:

Ulga internetowa

Ulga rehabilitacyjna

Ulga prorodzinna

/Krystyna Gozdecka/

Tagi: darowizna   urząd skarbowy biłgoraj   rozliczenie podatkowe   podatki biłgoraj

Zobacz także

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 812 przypadków zakażenia koronawirusem

Dodane: 2020-07-12 20:30 - Komentarze  (3)  czytane (7056)

TAGI: koronawirus, biłgoraj, powiat biłgorajski, covid-19Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.97.214

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Minister Ziobro w Biłgoraju. Mówił o Funduszu Sprawiedliwości i wyborach prezydenckich

Osuchy 1944. Droga Krzyżowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Osuchach

Program chodnikowy powiatu biłgorajskiego

Wsparcie dla samorządów powiatu biłgorajskiego z tarczy antykryzysowej 4.0

Raport o stanie powiatu biłgorajskiego za 2019 rok

#ChalengePomagam biłgorajskich krwiodawców

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Czy Plac Wolności zmieni nazwę na Rynek?

Zwrócili się do nas mieszkańcy Biłgoraja z pytaniem, czy podczas ew. rewitalizacji centrum Miasta przewiduje się powrót nazwy tej części...