Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Darowizna bez podatku - czy to możliwe?

Dodał: red Data: 2019-12-01 08:20:16 (czytane: 2250)

Darowizna należy do jednej z najpopularniejszych form przekazywania majątku. Zazwyczaj mamy z nią styczność pomiędzy bliskimi osobami oraz w przypadku przekazywania środków na cele charytatywne. Istnieją jednak sytuacje, w których podczas tej czynności rodzi się obowiązek uiszczenia należności w postaci podatku od darowizny.

JP BUDOWNICTWO
www.jpbudownictwo.pl,termo-modernizacja, doceplanie biłgoraj, malowanie, tynkowanie, remonty, renowacje, ocieplanie, adaptacja, adaptacja poddasza, adaptacja piwnc, tynkowanie biłgoraj, malowanie biłgoraj, adaptacja biłgoraj, remont biłgoraj

ul. E Orzeszkowej 25. 23-400, BiłgorajReklama.

Jego stawki zaczynają się od 3% i mogą sięgać nawet do 20%. Dlatego warto bliżej zapoznać się z jego konsekwencjami.

Zasady opodatkowania darowizny
Podstawową definicję umowy, która ma na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści, znajdziemy w 888 artykule Kodeksu cywilnego. Natomiast wszystkie informacje związane z zasadami opodatkowania reguluje ustawa o podatku od spadków i darowizn.

W Polsce obowiązek zapłaty należności podatkowej spoczywa na osobie, która otrzymała darowiznę, czyli na obdarowanym. Jednak ustawodawca przewidział w tym zakresie zwolnienia, dzięki którym nie każdy datek podlega rozliczeniu. Możliwość skorzystania z tego przywileju jest związana przede wszystkim z grupą podatkową, w której znajduje się darczyńca.

Kto nie musi płacić podatku od darowizn?
Ustawodawca jasno określa grupy osób, od których otrzymana gotówka nie podlega opodatkowaniu:
- grupa I - zaliczamy do niej małżonka, dzieci, a także rodziców, rodzeństwo i teściów. W tej sytuacji kwota wolna od podatku wynosi 9637 złotych,
- grupa II - w drugiej grupie znajduje się rodzeństwo rodziców oraz małżonków rodzeństwa. Górną granicą nieopodatkowania jest 7276 złotych,
- grupa III - ostatnia z nich obejmuje resztę rodziny, a także osoby spoza niej. W tym przypadku podatek od darowizny zostaje naliczony, gdy kwota przekracza 4902 złote.

Warto dodać, że w ramach grupy I wyróżnia się także tzw. grupę 0 i należy do niej: małżonek, zstępni (wśród których wymieniamy dzieci, wnuków i prawnuków), wstępni (rodzice i dziadkowie) oraz rodzeństwo, a także ojczym i macocha.

 

darowizna_polska_001.jpg

Czy zgłaszać otrzymanie darowizny?
Nawet darowizna w najbliższej rodzinie niesie za sobą obowiązek zgłoszenia jej w odpowiednim urzędzie skarbowym, wykorzystując do tego druk SD-Z2. Na złożenie stosownego dokumentu informującego o nieodpłatnym przysporzeniu gotówki od osób z zerowej grupy podatkowej podatnik ma pół roku od jej otrzymania. Natomiast osoby zobowiązane do zapłaty podatku mają tylko miesiąc na złożenie deklaracji i uiszczenie należności, licząc od daty otrzymania darowizny.

Brak zgłoszenia - konsekwencje

W przypadku gdy obdarowany nie wywiąże się z obowiązku złożenia zawiadomienia o spadku w ściśle określonym do tego terminie, utraci on prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku od darowizn. Ponadto zostanie on zobowiązany do zapłaty należytej kwoty wraz z odsetkami.

Jeśli podczas podstawowych czynności takich jak kontrola podatkowa, niezgłoszona darowizna wyjdzie na jaw, urząd skarbowy ma prawo nałożyć na obdarowanego dodatkową sankcję, która może wynosić nawet 20% aktualnie obowiązującej stawki podatku. Co więcej, w przypadku braku powiadomienia o nieodpłatnym przysporzeniu gotówki nie obowiązuje nas okres przedawnienia. Co skutkuje tym, że nawet po kilku, a nawet kilkunastu latach urząd skarbowy może wszcząć postępowanie o niezgłoszonej darowiźnie. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na portalu Kapitalni.org.

Darowizna zawsze wiąże się z powiększeniem majątku obdarowywanego. Część osób zyskuje w ten sposób samochód, ktoś inny mieszkanie, a pozostali środki pieniężne. Nie zapominajmy jednak o tym, że w przypadku spadku jesteśmy zobowiązani do spełnienia kilku wymogów względem urzędu skarbowego.

* Artykuł sponsorowany

Tagi: podatek   darowizna   urząd skarbowy   biłgoraj

Zobacz także

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa - Powiat Biłgorajski

Dodane: 2020-05-13 14:19 - Komentarze  (0)  czytane (855)

TAGI: nieodpłatna pomoc, porady prawne, opieka społeczna, powiat biłgorajskiKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.254.88

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Meble, kuchnie, zabudowy

ZPHU FOREST - sklepbrw.pl

ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 23, 23-400 Biłgoraj

więcej

Usługi budowlane i remontowe

JP BUDOWNICTWO

ul. E Orzeszkowej 25, 23-400 Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK

Szozdy 11, 23-407 Tereszpol

F.H.U. DETIM S.C. Zdzisław Hułas, Bożena Hułas

Aleksandrów 710a, 23-408 Aleksandrów

więcej

Zarezerwuj nocleg

Konkursy

bilgoraj.com.pl poleca

Konsultacje dla uczniów klas VIII oraz zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla uczniów klas I - III

Od dziś uruchomiane zostały stacjonarne zajęcia opiekuńczo - wychowawcze...

Radość w pożegnaniu

Zastanówmy się razem, dlaczego to dobrze, że Jezus wstąpił do nieba!...

Rewitalizacja Placu Wolności w Biłgoraju. Film i zdjęcia z lotu ptaka (FOTO, VIDEO)

Trwają prace związane z rewitalizacją śródmieścia Miasta Biłgoraja....

Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju

20 maja br. Zarząd Powiatu przyjął kandydaturę na stanowisko...

Wynajem maszyn czyszczących - oto co powinniśmy wiedzieć

Przemyślana ekspozycja, intuicyjna strona internetowa, wyszkoleni...

Fotografia ślubna: Jak uwiecznić wyjątkową chwilę?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Przygotowujemy...

Ogłoszenia